Відмінності між версіями «Герб Житомира»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (вилучена Категорія:Герби міст України за допомогою HotCat)
(шаблон)
 
Рядок 60: Рядок 60:
   
 
{{Герби обласних центрів України}}
 
{{Герби обласних центрів України}}
  +
{{Герби районних центрів Житомирської області}}
   
 
[[Категорія:Герби міст Житомирської області|Житомир]]
 
[[Категорія:Герби міст Житомирської області|Житомир]]

Поточна версія на 08:13, 14 липня 2019

Герб Житомира
Coat of Arms of Zhytomyr.svg
Деталі
Носій Житомир
Затверджений 11 жовтня 1991
Щит варязький щит

Герб Жито́мира — офіційний геральдичний символ міста Житомира, затверджений 11 жовтня 1991 р. рішенням Житомирської міської ради.

Історія[ред. | ред. код]

Як подає одна з легенд, місто засноване у 884 р. радником київських князів Аскольда і Діра — Житомиром. У 1444 р. литовськими князями надане магдебурзьке право. З 1648 р. — сотенне місто Київського полку. Місто було центром Волинської губернії, а в 1918 р. тут кілька тижнів працював уряд УНР.

Герб 1796 року

Герб періоду Російської імперії затверджений 22 січня 1796 році, на ньому зображено міський мур із трьома вежами і відчиненою брамою на блакитному тлі. В описі герба зазначалося, що:

« сей гербъ издревле присвоенъ сему городу князьями литовскими, в ознаменовании освобождения оного отъ властования старостинскаго »

Нижче уточнювалася дата надання місту його першого давнього герба:

« В 1399 г. Эдыгей, разбивъ Витовта при реке Ворскле, разорилъ Житомиръ и другие города до самого Луцка. Около этого времени Литовскими князьями былъ присвоенъ Житомиру гербъ »

З 1804 року Житомир офіційно набув статусу губернського центру.

У 1863 р. Б.Кене розроблений проект нового герба міста: у лазуровому полі — фортеця. У вільній частині — герб Волинської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.

Герб затверджено на сесії міської Ради народних депутатів 11 жовтня 1991 року. Герб являє собою зображення білої вежі з відкритою брамою і трьома баштами зверху — над кутами та посередині. Середня трішки ширша і вища бокових. Всі башти увінчані зубчатим бар'єром (по три зубці). В кожній башті — 3 прямокутні бійниці (дві у верхній частині, одна — нижче, між ними). Фасад розлінований під кам'яні плити. Ворота жовтого кольору. Вежа розміщена в центрі щита варязької форми із закругленим верхом. Поле щита — блакитного кольору. Вежа взята в картуш жовтого кольору. В верхньому полі щита, над картушем, міститься напис «Житомир» літерами жовтого кольору. Колір окружної лінії щита — жовтий.

Рішення «Про затвердження герба міста Житомира» від 11.10.1991

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]