Герб Португалії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Португалії
Coat of arms of Portugal.svg
Версії
Coat of arms of Portugal (Lesser).svg
Герб із національного прапора
Military CoA of Portugal.svg
Військовий герб
Деталі
Затверджений 30 червня 1911

Ге́рб Португа́лії (порт. Brasão de armas de Portugal) — срібний щит, на якому подібно до Христового хреста лежать 5 малих синіх щитів. Кожен малий щит містить 5 срібних безантів, розташованих на андріївський хрест. По краях великого щита широка червона облямівка з сімома золотими замками. За щитом розташована армілярна сфера. Вона обрамлена золотими оливковими (лавровими) гілками, що перев'язані внизу червоною і зеленою стрічками під колір державного прапора. За легендою, малі щити символізують перемогу португальців у битві при Оріке 1139 року над 5-ма мавританськими королями. Срібні бізанти уособлюють незалежність держави, а їх число — рани Ісуса Христа. Армілярна сфера нагадує про великі географічні відкриття, здійснені португальцями.

Історія і значення[ред. | ред. код]

Сучасний португальський герб — результат тисячолітніх змін. За середньовічною легендою, герб країни бере свій початок від срібного щита із синім хрестом, який використовував португальський граф Генріх Бургундський.

Малі щити і безанти[ред. | ред. код]

Перше документальне зображення малих щитів як герба Португалії зафіксоване на золотих монетах та печатках португальського короля Саншу I (11851211). П'ять щитів мають краплеподібну форму й розміщені хрестом. На щитах зображені безанти: 3—4 на монетах, і до 10 на печатках. На монетах португальський герб доповнюється також чотирма 7-кутними зірками, розміщеними між щитами. Такий самий мотив герба Португалії зберігається на монетах Афонсу III (12481279). Проте щити набувають традиційної, заокругленої форми, а кількість безантів, що лежать хрестом, зменшена до п'яти. У зображеннях герба XIV століття зірки зникають.

За традицією, п'ять щитів символізують «п'ять мавританських королів», яких переміг перший португальський король Афонсу І в битві при Оріке 1139 року. Безанти усоблюють незалежність від Кастильсько-Леонської монархії — право португальського короля, як суверенного монарха, випускати свою валюту. За легендою, оспіваній в «Лузіадах» (ІІІ:53-54), національній епопеї Луїша де Камоенша, Афонсу помістив на свій білий прапор 5 синіх щитів, які прикрасив монетами[1]. У пізньому середньовіччі число монет зменшили до п'яти й трактували їх як п'ять ран Ісуса Христа.

Замки[ред. | ред. код]

Під час правління Афонсу III до герба з 5 малими щитами та безантами додали червону облямівку із золотими замками. Число замків мінялося від 8 до 12. При Афонсу ІІІ їх було 8—10, при Дініші — 8—12. Афонсу IV визначив 12 замків, а Себастьян I остаточно затвердив 7. Імовірно, вони означають маврські замки, відвойовані Португалією під час Реконкісти. Можливо, вони кастильські, але на відміну від Іспанських, зображених з синіми відкритими брамами, Португальські замки зображені із закритими золотими брамами.

Армілярна сфера[ред. | ред. код]

Важливий елемент португальської геральдики з XV століття — армілярна сфера (астролябія) — часто використовувалася на прапорах колоній, особливо в Бразилії. Цей навігаційний прилад, що використався для обчислення відстаней, символізує значення Португалії в епоху великих географічних відкриттів, а також широкість колоніальних володінь, що належали першій республіці. Хоча армілярна сфера зазвичай використовувалася як «республіканський» елемент, на противагу короні на синьо-білому прапорі, вона зображалася і на деяких монархічних прапорах. Зокрема на прапорі з'єднаного королівства Португалії, Алгаврії і Бразилії, а після його розпаду на прапорі королівства Бразилія.

Еволюція[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Камоенс, Луїс де. Лузіади: Поема. / Перекл. з порт. М. Литвинця. — К.: Дніпро, 1987. — С.106-110.

Література[ред. | ред. код]

  • Karl-Heinz Hesmer: Flaggen und Wappen der Welt. Geschichte und Symbolik der Flaggen und Wappen aller Staaten. Gütersloh: Bertelsmann Lexikon Verlag, 1992. ISBN 3-570-01082-1
  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник. —Київ: Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Португалії