Герб СРСР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державний герб СРСР з 1958 по 1991

Держа́вний герб СРСР — офіційна емблема Радянської держави.

Загальні відомості

Герб СРСР встановлений Конституцією СРСР і є зображенням серпа і молота на тлі земної кулі, в променях сонця і в обрамленні колосів, з написом на мовах союзних республік: «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!». У верхній частині герба — п'ятикутна зірка.

Державний герб СРСР символізує основу загальнонародної держави — союз робітників і селян, добровільне об'єднання рівноправних союзних республік в єдиній союзній державі, рівноправ'я соціалістичних націй, і виражає ідею інтернаціональної солідарності народів СРСР з трудящими всіх країн.

Материки на гербі зображаються світло-коричневими, девізи — золотими літерами по червоній стрічці. Серп і молот на гербі втілюють нову владу і мирну працю; колоси — життєздатність держави, процвітання; сонце — світло ідей Жовтня, джерело сили радянської держави, світле майбутнє; червона зірка — пролетарський інтернаціоналізм і боротьбу праці з капіталізмом на п'яти континентах; а золота облямівка зірки — відблиск вогню революції.

Історія

Перший державний герб СРСР був затверджений ЦВК СРСР 6 липня 1923. Опис його був закріплений в Конституції СРСР 1924 року. У 1923—36 девіз «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» був написаний на 6 мовах (по числу союзних республік, що утворили в 1922 Союз СРСР); далі, відповідно до кількості союзних республік, мінялося і число червоних стрічок з перекладом девізу на гербі. У 1937—46 — 11 стрічок, в 1946—56 — 16, з 1956 — 15.

Восени 1922 року на Держзнаці почала роботу комісія з вироблення радянської символіки. (Примітка: В ті часи були створені композиції перших радянських марок і купюр.) 10 січня 1923 року Президія ЦВК СРСР створила комісію з розробки державного герба і прапора. Тоді ж ЦВК визначила головні елементи державних символів союзу: сонце, серп і молот, девіз "Пролетарі всіх країн, єднайтеся! У лютому 1923 року замовлення на створення герба було передане на Держзнак. Збереглися ескізи проектів герба художників Держзнаку Д. З. Голядкина, Я. Б. Дрейера, Н. Н. Кочури, В. Д. Купріянова, П. Румянцева, А. Р. Якимченко, І. Шадра. Цікавий проект представив художник К. И. Дунін-Борковский — він як прихильник класичної геральдики представляв герб СРСР як геральдичний щит з серпом і молотом.

Розробкою герба СРСР займалися багато художників. Відомо безліч проектів герба.

Один з ранніх проектів (1923) нині можна побачити на будівлі Центрального телеграфу в Москві: земна куля оточена колосами, вгорі червона зірка, по сторонах серп і молот. Промальовування герба виконане В. Ломанцовим. Проект Д. С. Голядкина — п'ятикутник, в середині якого серп і молот в сонячних променях, навколо — індустріальні символи. Проект Я. Б. Дрейера — серп, молот, зірка, земна куля, стрічки з девізом. Проект В. П. Корзуна вже вельми близький до затвердженого пізніше герба СРСР. У роботу із створення герба включився і завідувач художньо-репродукційним відділом Держзнака В. Н. Адріанов (1875–1938). Саме він, як картограф, запропонував внести до герба зображення земної кулі. Останній повинен був означати, що доступ в Союз відкритий всім державам світу. Загалом вся композиція герба була складена саме Адріановим. За роботою над ескізом герба стежили органи державної влади. Наприклад, секретар Президії ЦВК А. С. Енукидзе 28 червня 1923 року запропонував нагорі герба, на місце вензеля «СРСР», помістити червону зірку. Його ремарка «Замість вензеля зірку» збереглася на архівному малюнку В. П. Корзуна.

На завершальній стадії до роботи над гербом був запрошений художник І. І. Дубасов, він і виконав остаточний малюнок. У його першому проекті девізи поміщалися на червоній стрічці, що закриває нижню частину герба. Потім було вирішено розміщувати девізи на 6 мовах на перехопленнях стрічки.

6 липня 1923 року II сесія ЦВК СРСР прийняла малюнок герба (одночасно з ухваленням проекту Конституції). 22 вересня 1923 року малюнок герба був остаточно затверджений Головою Президії ЦВК СРСР А. З. Єнукідзе. Конституція СРСР, прийнята II з'їздом Рад 31 січня 1924 року, офіційно узаконила новий герб.

Галерея

Державний герб СРСР в порівнянні з гербами союзних и автономних республік (АРСР)

Державні герби мають всі союзні республіки, опис гербів міститься в Конституціях відповідних республік. Державний герб СРСР ліг в основу проектів гербів всіх союзних республік, тому основними елементами республіканських гербів також є символ трудового союзу робочих і селян — серп і молот, що схрещуються, і напис на мові союзної республіки: «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!». Крім того, в державних гербах союзних республік відображені національні особливості (природи, господарства і т. д.) відповідних республік.

Державним гербом АРСР є герб тієї союзної республіки, до складу якої вона входить, з додаванням найменування автономної республіки на мовах даної автономної і відповідної союзної республіки і російською мовою, напис на гербі «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» мовою автономної республіки.

Див. також