Гетеракідоз птахів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гетеракідоз викликається нематодою з род. Heterakidae: Heterakis gallinarum, що паразитує у курей, індиків і цесарок, і Ganguleterakis dispar - у гусей і качок. Нерідко цих гельмінтів виявляють і у диких птахів. Паразити мешкають у сліпих кишках птиці. Кури, качки та гуси часто вражаються гетеракідозами.

Збудники[ред. | ред. код]

Гетеракіс - невелика нематода, на стравоході має бульбус. Самець досягає 6-11 мм довжини, забезпечений невеликим преанальним присоском і двома різко нерівними спікулами і статевими сосочками. Самка від 8 до 12 мм довжини. Яйця середньої величини (0,05-0,07 x 0,03-0,04 мм), покриті двоконтурною шкаралупою, виділяються в зовнішнє середовище незрілими.

Гангулетеракіс - за будовою нагадує попередній вид. Відрізняється від нього більшою величиною тіла (самець 10-15 мм, самка 15-17 мм довжини) і тим, що у самця короткі спікули рівної величини. Яйця цих нематод за будовою подібні.

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Гетеракіди розвиваються прямим шляхом. Самки відкладають яйця нематод в просвіті сліпих кишок, які виділяються в зовнішнє середовище разом з послідом птиці. При сприятливих умовах яйця досягають інвазійних стадій через 1-3 тижні. Птахи заражаються на вигулах і в пташниках при ковтанні з кормом і водою інвазійних яєць гетеракід. У тонкому відділі кишечника господарів з яєць гетеракід звільняються личинки, які проникають в товщу слизової і в просвіт залоз сліпих кишок, де відбувається линька личинок. Приблизно через 5 діб личинки виселяються в просвіт кишечника і через 3,5-4 тижні перетворюються на статевозрілих паразитів.

Епізоотологічні дані[ред. | ред. код]

Сільськогосподарська птиця вражається гетеракідозамі в будь-якому віці. Основне джерело поширення інвазії - дорослі кури, гуси та качки - носії гетеракід. Вони інвазують пташники, вигули і випаси. Яйця збудників гетеракідозів дуже стійкі до несприятливих умов зовнішнього середовища. Частина яєць гетеракід здатна зимувати. Порушення гігієнічних умов годівлі, догляду та утримання птиці сприяє поширенню гетеракідозів на птахофермах.

Патогенез[ред. | ред. код]

Збудники гетеракідозов при інтенсивній інвазії завдають організму хворої птиці механічний, антигенний і інокуляторний вплив під час паразитування личинок в товщі слизової оболонки і дорослих паразитів в просвіті сліпих кишок.

Клінічні ознаки[ред. | ред. код]

Гетеракідози протікають хронічно. У хворих курей і гусей і качок рідше спостерігається розлад травлення, що супроводжується загальною слабкістю, зменшенням або втратою апетиту, проносом. Заражений молодняк відстає в рості і розвитку, а у курей знижується несучість. У курей гетеракідоз часто протікає одночасно з аскарідіозом, а у гусей нерідко відзначається змішана інвазія (гангулетеракідоз + амідостомоз), що сприяє більш важкому клінічному перебігу гельмінтозів.

Патологоанатомічні зміни[ред. | ред. код]

При розтині трупів птахів виявляють у сліпих кишках вузликові тифліти (дрібні вузлики на слизовій оболонці сліпих кишок), викликані личинками гетеракід в період їх паразитування в товщі слизової кишечника.

Діагноз[ред. | ред. код]

при житті скрутний, внаслідок значної подібності за будовою яєць гетеракіса і аскарид. Точний діагноз на гетеракідоз курей та індиків ставлять посмертно шляхом гельмінтологічного розтину сліпих кишок та виявлення статевозрілих паразитів. Гангулетеракідоз розпізнають за життя водоплавної птиці шляхом дослідження проб фекалій за методом Фюллеборна, посмертно - при розтині сліпих кишок.

Лікування[ред. | ред. код]

Для дегельмінтизації сухопутної та водоплавної птиці при гетеракідозах застосовують фенотіазін ветеринарний, тетрамізол гранулят і вуглецю тетрахлорид. фенотіазін ветеринарний призначають груповим методом в дозах: курям - 1 г/кг два дні поспіль; качкам і гусям - 0,5-1 г/кг два дні підряд. Тетрамізол гранулят застосовують у дозі 0,2 г/кг з кормом одноразово. Вуглецю тетрахлорид (чотирихлористий вуглець) іноді вводять птиці через тонку гумову трубочку в клоаку одноразово в таких дозах (на одну голову): курям - 2-4 мл; курчатам 2-3-місячного віку - 1 мл; індичкам - 6-12 мл; цесарка - 1-2 мл; качкам - 3-5 мл; гусям - 4-10 мл. Необхідність індивідуального введення птиці цього препарату обмежує його застосування (тільки в господарствах особистого користування громадян). При одночасному паразитуванні у курей гетеракісов і аскарид (наявність паразитоценозу) застосовують нілверм, гігроветін і суміш піперазину з фенотіазином.

Профілактика[ред. | ред. код]

При гетеракідозі курей будуть ефективними ті ж заходи, що рекомендовані при аскарідіозі.

Джерела[ред. | ред. код]