Відмінності між версіями «Глазове»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (виправлення, replaced: ХV → XV за допомогою AWB)
м (→‎Історія: уточнення, вікіфікація)
Рядок 42: Рядок 42:
 
== Історія ==
 
== Історія ==
 
{{стиль}}
 
{{стиль}}
Село відоме з 1620 <ref name=":0">Лазаревский А. М. Описание старой Малороссии: в 3 т. / А. Лазаревский. - К.: Типография К. Н. Милевского, 1888. - Т. 1: Полк Стародубский. - с. 224</ref> року. Помилковим є твердження, що Глазове Шосткинського району вперше згадується під 1654 роком. Ця помилка вперше була допущена під час написання багатотомного видання «Історія міст і сіл УРСР» і на сьогоднішній день повторюється у всіх подальших довідкових і наукових виданнях. Насправді ж перша згадка про село під 1654 роком відноситься до с. Глазово, яке розташовано на р. Коста (Брянська область Російської федерації) <ref>{{Cite book|title=Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский|last=Лазаревский|first=Александр|year=1888|publisher=Типография К. Н. Милевского|location=Киев|pages=318|language=|isbn=}}</ref>.
+
Село відоме з 1620<ref name=":0">Лазаревский А.&nbsp;М.&nbsp;Описание старой Малороссии: в 3 т. / А. Лазаревский.&nbsp;— К.: Типография К.&nbsp;Н.&nbsp;Милевского, 1888.&nbsp;— Т. 1: Полк Стародубский.&nbsp;— с. 224</ref> року. Помилковим є твердження, що Глазове Шосткинського району вперше згадується під 1654 роком. Ця помилка вперше була допущена під час написання багатотомного видання «Історія міст і сіл УРСР» і на сьогоднішній день повторюється у всіх подальших довідкових і наукових виданнях. Насправді ж перша згадка про село під 1654 роком відноситься до с. Глазово, яке розташовано на р. Коста (Брянська область Російської федерації)<ref>{{Cite book|title=Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский|last=Лазаревский|first=Александр|year=1888|publisher=Типография К. Н. Милевского|location=Киев|pages=318|language=|isbn=}}</ref>.
   
Село Глазове Шосткинського району було засноване у кінці ХIV–поч. XV ст. ченцями Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря. Глазове при річці Бичиха вперше згадується 1620 року і вже тоді значилося селом<ref name=":0" />.
+
Село Глазове Шосткинського району було засноване у кінці ХIV–поч. XV&nbsp;ст. ченцями Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря. Глазове при річці Бичиха вперше згадується 1620 року і вже тоді значилося селом<ref name=":0" />.
   
Серед мешканців розповсюдженою є легенда про заснування Глазова вихідцями з с. Кривоносівка (Середино-Будського району). «Із Кривоносівки від пана втекли селяни, яких чимось скривдив він. Серед них був і одноокий (одноглазий) чоловік. Він став серед втікачів головним. Йшли вони цілий день і вирішили зупинитись на нічліг, думаючи, що вже далеко втекли від свого села і від ненависного пана. Вранці втікачів збудили крики панів. Виявилось, що втекли вони зовсім недалеко (близько 3-4 км), але далі вже не пішли, а поселилися в тому місці, де зупинилися. Так і виникло село, яке було назване на честь одноокого ватажка Глазове» <ref>Матеріали сільської бібліотеки с. Глазове Шосткинського району</ref>.Але записувачі цієї легенди не взяли до уваги те, що с. Кривоносівка було засноване дещо пізніше Глазова <ref>{{Cite book|title=Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский|last=Лазаревский|first=Александр|year=1888|publisher=Типография К. Н. Милевского|location=Киев|pages=223-224|language=|isbn=}}</ref>.
+
Серед мешканців розповсюдженою є легенда про заснування Глазова вихідцями з с. Кривоносівка (Середино-Будського району). «Із Кривоносівки від пана втекли селяни, яких чимось скривдив він. Серед них був і одноокий (одноглазий) чоловік. Він став серед втікачів головним. Йшли вони цілий день і вирішили зупинитись на нічліг, думаючи, що вже далеко втекли від свого села і від ненависного пана. Вранці втікачів збудили крики панів. Виявилось, що втекли вони зовсім недалеко (близько 3-4 км), але далі вже не пішли, а поселилися в тому місці, де зупинилися. Так і виникло село, яке було назване на честь одноокого ватажка&nbsp;— Глазове»<ref>Матеріали сільської бібліотеки с. Глазове Шосткинського району</ref>.Але записувачі цієї легенди не взяли до уваги те, що с. Кривоносівка було засноване дещо пізніше Глазова<ref>{{Cite book|title=Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский|last=Лазаревский|first=Александр|year=1888|publisher=Типография К. Н. Милевского|location=Киев|pages=223-224|language=|isbn=}}</ref>.
   
Також нами піддається сумніву думка про те, що найстаріша вулиця села є вул. Красичка. Судячи з географічного розташування Глазова, найбільш вірогідно, що найпершим було заселено «трикутник» вулиць Центральної, Новгород-Сіверської і Зеленої рощі <ref name=":1">Кулик А. А. З історії с. Глазове Шосткинського району Сумської області // Сіверщина в історії України. Випуск 10. - Глухів-Київ: Центр пам'яткознавства НАН України і УТОПІК, 2017. - с. 81-83</ref>.
+
Також нами піддається сумніву думка про те, що найстаріша вулиця села є вул. Красичка. Судячи з географічного розташування Глазова, найбільш вірогідно, що найпершим було заселено «трикутник» вулиць Центральної, Новгород-Сіверської і Зеленої рощі<ref name=":1">Кулик А. А. З історії с. Глазове Шосткинського району Сумської області // Сіверщина в історії України. Випуск 10.&nbsp;— Глухів-Київ: Центр пам'яткознавства НАН України і УТОПІК, 2017.&nbsp;— с. 81-83</ref>.
   
Село Глазове згадується у жалуваній грамоті царя Олексія Михайловича Новгород-Сіверському монастирю від 22 квітня 1669 року, в універсалах українських гетьманів І. Самойловича від 31 (21) серпня 1673 року, та І. Скоропадського 1711 року <ref name=":0" /><ref>Хутір Шостка та інші поселення краю в історичних документах від 1551 року / упоряд. В. Кириєвський. - Шостка: [б.в.], 2003. - с. 11-14.</ref>.
+
Село Глазове згадується у жалуваній грамоті царя Олексія Михайловича Новгород-Сіверському монастирю від 22 квітня 1669 року, в універсалах українських гетьманів І. Самойловича від 31 (21) серпня 1673 року, та І. Скоропадського 1711 року<ref name=":0" /><ref>Хутір Шостка та інші поселення краю в історичних документах від 1551 року / упоряд. В. Кириєвський.&nbsp;— Шостка: [б.в.], 2003.&nbsp;— с. 11-14.</ref>.
   
Під час ревізії (тодішнього перепису населення) 1723 року 7 дворів з 37 у Глазовому значилися як козацькі, інші ж 30 належали монастирським селянам. Але згодом ченці монастиря «повернули» і ті 7 козацьких дворів до селянського стану<ref name=":0" />.
+
Під час ревізії (тодішнього перепису населення) 1723 року 7 дворів з 37 у Глазовому значилися як козацькі, інші ж 30&nbsp;— належали монастирським селянам. Але згодом ченці монастиря «повернули» і ті 7 козацьких дворів до селянського стану<ref name=":0" />.
   
В Описі Новгород-Сіверського намісництва 1779-1781 рр. зазначається: "Сотни Новгородской. Село Глазов. Разстоянием от деревни Дмитровки в 7 верст, на проселочной дороге. Положением состоит при речки Бычихе (текущей в дол), по левом берегу. (Лежит оное село на низком ровном месте). В том селе церков деревяная 1, (а публичных строений не имеется). Лесов в принадлежностях сего села нет и в случаи надобности строевой получают от своего монастыря, (а дровяной за позволением онаго берут в лежащих к селу Пираговке лесах упалой и неспособной к строению.
+
В Описі Новгород-Сіверського намісництва 1779—1781&nbsp;рр. зазначається: «Сотни Новгородской. Село Глазов. Разстоянием от деревни Дмитровки в 7 верст, на проселочной дороге. Положением состоит при речки Бычихе (текущей в дол), по левом берегу. (Лежит оное село на низком ровном месте). В том селе церков деревяная 1, (а публичных строений не имеется). Лесов в принадлежностях сего села нет и в случаи надобности строевой получают от своего монастыря, (а дровяной за позволением онаго берут в лежащих к селу Пираговке лесах упалой и неспособной к строению.
   
 
В том селе жителей: священник 1, причетников 2. Посполитых монастырских дворов 69, в ных хат 94, безд. хат 13, (обывателей 110).
 
В том селе жителей: священник 1, причетников 2. Посполитых монастырских дворов 69, в ных хат 94, безд. хат 13, (обывателей 110).
   
Жители онаго села упражняются в хлебопашестве; (и хлеба наработивают только на пропитание на себя, а остающейся иногда от своего употребления продают в местечке Новгородке. Прибыль же свою получают из одной родящейся тут пеньки, кою они продают в экономию своего монастыря, а масло из семян ими делаемое, отвозят в Глухов и Янполь для продажи)".
+
Жители онаго села упражняются в хлебопашестве; (и хлеба наработивают только на пропитание на себя, а остающейся иногда от своего употребления продают в местечке Новгородке. Прибыль же свою получают из одной родящейся тут [[прядиво|пеньки]], кою они продают в экономию своего монастыря, а масло из семян ими делаемое, отвозят в Глухов и Янполь для продажи)».
   
 
Від самого свого заснування і до 1786 року село Глазове належало Новгород-Сіверському монастирю. Після указу Катерини ІІ про передачу монастирських земель «в казну» глазівці стають державними селянами, які протягом подальшої історії Російської імперії не були передані у власність поміщиків<ref name=":1" />.
 
Від самого свого заснування і до 1786 року село Глазове належало Новгород-Сіверському монастирю. Після указу Катерини ІІ про передачу монастирських земель «в казну» глазівці стають державними селянами, які протягом подальшої історії Російської імперії не були передані у власність поміщиків<ref name=":1" />.

Версія за 02:47, 16 серпня 2019

село Глазове
Країна Україна Україна
Область Сумська область
Район/міськрада Шосткинський район
Рада/громада Глазівська сільська рада
Код КОАТУУ 5925381201
Основні дані
Перша згадка 1620 рік
Населення 519 (2001 рік)
Поштовий індекс 41110
Телефонний код +380 5449
Географічні дані
Географічні координати 52°07′26″ пн. ш. 33°29′22″ сх. д. / 52.12389° пн. ш. 33.48944° сх. д. / 52.12389; 33.48944Координати: 52°07′26″ пн. ш. 33°29′22″ сх. д. / 52.12389° пн. ш. 33.48944° сх. д. / 52.12389; 33.48944
Середня висота
над рівнем моря
138 м
Водойми Бичиха
Місцева влада
Адреса ради 41110, Сумська обл., Шосткинський р-н, с. Глазове, вул. Центральна, 1, тел. 3-72-39
Карта
Глазове. Карта розташування: Україна
Глазове
Глазове
Глазове. Карта розташування: Сумська область
Глазове
Глазове

Гла́зовесело в Україні, в Шосткинському районі Сумської області. Населення становить 519 осіб (2001 рік). Орган місцевого самоврядування — Глазівська сільська рада. Розташовано за 40 км від райцентру, на лівому березі річки Бичихи.

Географічне розташування

Село Глазове знаходиться на лівому березі річки Бичихи, вище за течією на відстані 6 км розташоване село Дібрівка, нижче за течією на відстані 2,5 км розташоване село Кривоносівка (Середино-Будський район).

Історія

Село відоме з 1620[1] року. Помилковим є твердження, що Глазове Шосткинського району вперше згадується під 1654 роком. Ця помилка вперше була допущена під час написання багатотомного видання «Історія міст і сіл УРСР» і на сьогоднішній день повторюється у всіх подальших довідкових і наукових виданнях. Насправді ж перша згадка про село під 1654 роком відноситься до с. Глазово, яке розташовано на р. Коста (Брянська область Російської федерації)[2].

Село Глазове Шосткинського району було засноване у кінці ХIV–поч. XV ст. ченцями Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря. Глазове при річці Бичиха вперше згадується 1620 року і вже тоді значилося селом[1].

Серед мешканців розповсюдженою є легенда про заснування Глазова вихідцями з с. Кривоносівка (Середино-Будського району). «Із Кривоносівки від пана втекли селяни, яких чимось скривдив він. Серед них був і одноокий (одноглазий) чоловік. Він став серед втікачів головним. Йшли вони цілий день і вирішили зупинитись на нічліг, думаючи, що вже далеко втекли від свого села і від ненависного пана. Вранці втікачів збудили крики панів. Виявилось, що втекли вони зовсім недалеко (близько 3-4 км), але далі вже не пішли, а поселилися в тому місці, де зупинилися. Так і виникло село, яке було назване на честь одноокого ватажка — Глазове»[3].Але записувачі цієї легенди не взяли до уваги те, що с. Кривоносівка було засноване дещо пізніше Глазова[4].

Також нами піддається сумніву думка про те, що найстаріша вулиця села є вул. Красичка. Судячи з географічного розташування Глазова, найбільш вірогідно, що найпершим було заселено «трикутник» вулиць Центральної, Новгород-Сіверської і Зеленої рощі[5].

Село Глазове згадується у жалуваній грамоті царя Олексія Михайловича Новгород-Сіверському монастирю від 22 квітня 1669 року, в універсалах українських гетьманів І. Самойловича від 31 (21) серпня 1673 року, та І. Скоропадського 1711 року[1][6].

Під час ревізії (тодішнього перепису населення) 1723 року 7 дворів з 37 у Глазовому значилися як козацькі, інші ж 30 — належали монастирським селянам. Але згодом ченці монастиря «повернули» і ті 7 козацьких дворів до селянського стану[1].

В Описі Новгород-Сіверського намісництва 1779—1781 рр. зазначається: «Сотни Новгородской. Село Глазов. Разстоянием от деревни Дмитровки в 7 верст, на проселочной дороге. Положением состоит при речки Бычихе (текущей в дол), по левом берегу. (Лежит оное село на низком ровном месте). В том селе церков деревяная 1, (а публичных строений не имеется). Лесов в принадлежностях сего села нет и в случаи надобности строевой получают от своего монастыря, (а дровяной за позволением онаго берут в лежащих к селу Пираговке лесах упалой и неспособной к строению.

В том селе жителей: священник 1, причетников 2. Посполитых монастырских дворов 69, в ных хат 94, безд. хат 13, (обывателей 110).

Жители онаго села упражняются в хлебопашестве; (и хлеба наработивают только на пропитание на себя, а остающейся иногда от своего употребления продают в местечке Новгородке. Прибыль же свою получают из одной родящейся тут пеньки, кою они продают в экономию своего монастыря, а масло из семян ими делаемое, отвозят в Глухов и Янполь для продажи)».

Від самого свого заснування і до 1786 року село Глазове належало Новгород-Сіверському монастирю. Після указу Катерини ІІ про передачу монастирських земель «в казну» глазівці стають державними селянами, які протягом подальшої історії Російської імперії не були передані у власність поміщиків[5].

Примітки

  1. а б в г Лазаревский А. М. Описание старой Малороссии: в 3 т. / А. Лазаревский. — К.: Типография К. Н. Милевского, 1888. — Т. 1: Полк Стародубский. — с. 224
  2. Лазаревский, Александр (1888). Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский. Киев: Типография К. Н. Милевского. с. 318. 
  3. Матеріали сільської бібліотеки с. Глазове Шосткинського району
  4. Лазаревский, Александр (1888). Описание старой Малороссии. т. 1. Полк Стародубский. Киев: Типография К. Н. Милевского. с. 223–224. 
  5. а б Кулик А. А. З історії с. Глазове Шосткинського району Сумської області // Сіверщина в історії України. Випуск 10. — Глухів-Київ: Центр пам'яткознавства НАН України і УТОПІК, 2017. — с. 81-83
  6. Хутір Шостка та інші поселення краю в історичних документах від 1551 року / упоряд. В. Кириєвський. — Шостка: [б.в.], 2003. — с. 11-14.

Посилання