Відмінності між версіями «Глек»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(вікіфікація)
м (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Рядок 11: Рядок 11:
 
== Призначення ==
 
== Призначення ==
 
Залежно від позначення глечика він може називатися:
 
Залежно від позначення глечика він може називатися:
* ''Гладушка, гладишечка, гладущик''<ref>[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy/%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%83%D1%88 Гладуш // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.&nbsp;— К., 1907—1909.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 287.]</ref><ref>[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy/%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%83%D1%89%D0%B8%D0%BA Гладущик // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.&nbsp;— К., 1907—1909.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 287.]</ref>&nbsp;— глечик без ручки (вушка); використовувався для тримання молока, води;
+
* ''Гладушка, гладишечка, гладущик''<ref>[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy/гладуш Гладуш // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.&nbsp;— К., 1907—1909.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 287.]</ref><ref>[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy/гладущик Гладущик // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.&nbsp;— К., 1907—1909.&nbsp;— Т. 1.&nbsp;— С. 287.]</ref>&nbsp;— глечик без ручки (вушка); використовувався для тримання молока, води;
 
* ''Глек, гладиш, гладуш, гладун''&nbsp;— найбільший глечик; використовувався для зберігання води, [[сирівець|сирівцю]], молока.
 
* ''Глек, гладиш, гладуш, гладун''&nbsp;— найбільший глечик; використовувався для зберігання води, [[сирівець|сирівцю]], молока.
   
Рядок 48: Рядок 48:
 
{{Commonscat|Jugs}}
 
{{Commonscat|Jugs}}
 
{{Commonscat|Forming рotter|Етапи ліплення глека на гончарному крузі}}
 
{{Commonscat|Forming рotter|Етапи ліплення глека на гончарному крузі}}
* [http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%BA Глечик]
+
* [http://ukrlit.org/slovnyk/глечик Глечик]
 
* [http://www.ceramology-inst.gov.ua/terminolohiia/406-pro-keramolohichni-terminy-v-dovidkovii-literaturi-pochatku-khkhi-stolittia Про керамологічні терміни в довідковій літературі початку ХХІ століття]
 
* [http://www.ceramology-inst.gov.ua/terminolohiia/406-pro-keramolohichni-terminy-v-dovidkovii-literaturi-pochatku-khkhi-stolittia Про керамологічні терміни в довідковій літературі початку ХХІ століття]
   

Версія за 07:11, 23 травня 2019

Іранський бронзовий глек

Глек[1], зменшена форма гле́чик — це висока кругла з вушком (рідше без вушка) для зберігання, головним чином, молочних продуктів (молока, сметани тощо). Може бути як керамічним, так металічним (бронза, луджена мідь). Залежно від призначення, розрізняється розміром і формою. Незамінний атрибут українського сільського побуту. У різних країнах глечик має різну назву і дизайн.

Назва

Слово «глек» походить від прасл. *gъlьkъ, *gъlьcь, поширеного в східнослов'янському мовному ареалі й утвореного від загальнопраслов'янського *gъlъ. Вважається спорідненим з грец. γαυλος («глек»), ісл. kjoll, дав.-англ. ceol, дав.-в.-нім. і дав.-н.-нім. kiol («корабель»). Східно-праслов'янські й германські назви або виводяться від праіндоєвроп. кореня *geu, або вважаються запозиченими з семітських мов. Малопереконливе пов'язання з прасл. *glъtati («глитати», «ковтати»), *glьjь («глей»)[2].

У деяких діалектах глечик відомий як «кувшин»[3]. Це слово, очевидно, має балтійське походження: від лит. *kaušinas — «великий ківш», утвореного від kaušas, від якого також походить і укр. ківш[4][5].

Давньогрецький глечик. Близько 700 р. до н. е.

Призначення

Залежно від позначення глечика він може називатися:

 • Гладушка, гладишечка, гладущик[6][7] — глечик без ручки (вушка); використовувався для тримання молока, води;
 • Глек, гладиш, гладуш, гладун — найбільший глечик; використовувався для зберігання води, сирівцю, молока.

Виготовляли також спеціального призначення глечики. Глечик для вареної — красиво оздоблена, полив'яна ритуальна посудина; він використовувався для розливання хмільних напоїв під час родинних та календарних обрядів.

До поширення водопроводу глечики використовували разом з тазами замість умивальників. Для цього також вживали підвісні глеки — рукомиї.

Форма

Опішнянські видовжені глечики для молока мають плавне звужування доверху (зручно для збирання відстояних вершків). Здебільшого шийка опішнянського глечика зроблена без різко обмежених плечиків і плавно переходить в корпус глечика, який звужуючись, закінчується досить широкою стійкою основою. Вироблявся в Опішні також і більш «парадний» тип глечиків — багато орнаментовані.

Інше

Глек для води. Країна Басків.
 • Глечики — рід водяних рослин родини Лататтєві. Назва дана за схожість квіток з жовтими глечиками.
 • Глек — сорт груш народної селекції[1]

Мовні звороти, прислів'я

 • Глек розбити — посваритися[1]
 • Глек брехні назбирали та й розбили

Див. також

Джерела

Примітки

 1. а б в Глек // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — 632 с.
 3. Євген Желехівський / Eugen Żelechowski. Малоруско-нїмецкий словар в 2-х томах / Ruthenisch-Deutsches Wörterbuch in 2 Bänden. — Товариство ім. Шевченка / Szewczenko Verein, 1886
 4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
 5. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — 572 с.
 6. Гладуш // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 287.
 7. Гладущик // Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 287.