Гміна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:38, 23 серпня 2019, створена Степан Ігорович (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гміна
POLSKA mapa gminy.png
мапа ґмін Польщі
Країна Flag of Poland.svg Польща
Категорія
 • адміністративний поділ Польщі, муніципалітет і адміністративна одиниця третього рівня[d]
 • Кількість 2478
  Можливі типи сільська
  місько-сільська
  міська
  Підрозділи дільниця (пол. Dzielnica)
  солтиство (пол. Sołectwo)
  поселення (пол. Osiedle)
  CMNS: Гміна на Вікісховищі

  Ґміна[1], також гміна (пол. gmina) — адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст. Назва походить від нім. Gemeinde — спільнота, громада.

  По суті, ґміна є самоврядною громадою мешканців певної території. Іноді поняття застосовується до інших самоврядних громад (релігійна громада, шкільна громада). Керівництво ґміни складають: рада ґміни, що обирається на загальних виборах місцевого самоуправління, а також правління, що обирається радою ґміни і здійснює виконавчу владу в ґміні. У сільських ґмінах голова зветься війт (пол. wójt), в невеликих містечках — бурмістр (пол. burmistrz), а в великих — президент (пол. prezydent).

  До компетенції ґміни належать, зокрема, початкові школи, дитсадки, бібліотеки, будинки культури, місцевий транспорт, гмінні дороги, управління ринками, охорона здоров'я.

  Керівництво ґміни відповідає за порядок і безпеку на своїй території, в його віданні перебувають дороги місцевого значення, організація комунального господарства, і т. д. У результаті останньої реформи тепер до компетенції ґміни належать також фінансові кошти.

  3 1990 року ґміна є найменшою самоврядною територіальною одиницею. Функціонує ґміна на підставі статуту, який визначає її устрій, права та обов'язки. Ґміна може бути сільською, місько-сільською або міською. Ґміна має право утворювати допоміжні додаткові структурні мікрорайони, які мають назви: дільниця (пол. Dzielnica), солтиство (пол. Sołectwo) та поселення (пол. Osiedle).

  2019 року на території Польщі функціонувало 2 477 гмін: 1 537 сільських, 638 сільсько-міських та 302 міських (при загальній кількості міст 940, з них 66 - міст на правах повіту).

  Історія[ред. | ред. код]

  Ґміна також була первинною адміністративною одиницею в довоєнній Польщі (включно з Галичиною та Волинню). На Галичині до 1 серпня 1934 року позначала окреме село (з присілками і хуторами), пізніше — групу сусідніх сіл (поняття стало рівнозначним волості).

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]