Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 18:11, 7 лютого 2023, створена Piramidion (обговорення | внесок) (Змінив налаштування захисту для «Головна сторінка»: деякі включені шаблони мають бути доступні для редагування неадміністраторами ([Редагування=Дозволено тільки адміністраторам] (безстроково) [Перейменування=Дозволено тільки адміністраторам] (безстроково)))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 20 березня 2023 року

1 250 084 статті українською

158 342 зареєстровані дописувачі

3883 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Queen та Пол Роджерс на сцені

Концерт Queen у Харкові — благодійний концерт британського рок-гурту «Queen» разом з британським співаком Полом Роджерсом, який відбувся на Майдані Свободи у Харкові 12 вересня 2008 року. Концерт став першим у турі «Rock the Cosmos Tour». Назвою та гаслом концерту став вислів «Life must go on!» (укр. Життя має тривати). Концерт було організовано фондом «АнтиСНІД» за підтримки організації «Mercury Phoenix Trust». Це був перший концерт «Queen» в Україні, та один з двох, які пройшли на території України. Концерт відвідали, за різними оцінками, від 300 до 350 тисяч глядачів, що є рекордом відвідуваності концертів гурту «Queen».

Вибране зображення

0118 GER Kiel St Nikolai crucifix.jpg
Тріумфальний хрест — церква «Святого Миколая», Кіль, Німеччина.

Вибраний список

Пам'ятник «Тим, хто врятував світ» у місті Чорнобиль, присвящений ліквідаторам

В ніч 26 квітня 1986 року о 1:23 стався вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. На даху реактора розгорнулася велика пожежа. Подвиги ліквідаторів не були забуті, та відмічалися в Україні на державному рівні. Багато з них були посмертно нагороджені державними відзнаками України, у тому числі й найвищою, Герой України.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС)
Логотип міжнародного кримінального суду

20 березня в історії

Joseph Beaume. «Наполеон залишає острів Ельбу. 26 лютого 1815 р.» (1836)
Кадр із гри S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl (2007)

Народилися

Іван Мазепа на гравюрі М. Бернінгротга 1706 р.
Іґаель Ядін (1949)

Померли

Спецвипуск з історії Молдови за результатами Вікітижня Молдови 2023
Правитель Молдавського князівства Штефан III Великий на мініатюрі середньовічного румунського Євангелія
Пам'ятник Кагульської битви
Кишинівський тюремний замок на старій світлині

Розпочався Тиждень Казахстану, тривають марафон із написання статей про жінок WikiGap та міжнародний конкурс Місяць культурної дипломатії України 2023, завершується Тиждень країн Балканського півострова 2023

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа