Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 26 січня 2021 року

1 069 352 статті українською

127 516 зареєстрованих дописувачів

3382 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Схема структури типової клітини прокаріот

Бактерії (Bacteria, від дав.-гр. βακτήριον — паличка) — мікроскопічні, переважно одноклітинні, організми, для яких характерна наявність клітинної стінки, цитоплазми, різних включень, відсутність ядра, мітохондрій, хлоропластів та інших органел. Вони звичайно мають клітинні стінки, як рослинні та грибні клітини, але бактеріальні клітинні стінки звичайно зіткані з пептидогліканів.

Бактерії — це найпоширеніша група організмів. Вони присутні у ґрунті, воді, та як симбіонти у інших організмах. Бактерії (можливо, разом з археями) складають більше половини біомаси Землі, зокрема половину органічного вуглецю і більш ніж 90 % органічних фосфору та азоту. Планктонні бактерії відповідають за від 50 % до 90 % світового виробництва кисню. В організмі людини звичайно міститься в 10 разів більше бактерій, ніж людських клітин, найбільша кількість цих бактерій знаходиться на шкірі і в травному тракті. Загалом бактерії критичні для існування всіх земних екосистем, вони незамінні на багатьох кроках круговороту речовин у природі, наприклад, у переробці залишків вищих організмів та фіксації атмосферного азоту.

Кадр фільму з Ірмою Вітовською. «Мої думки тихі» — українська трагікомедія українського режисера Антоніо Лукіча 2019 року для якого вона стала дебютною повнометражною художньою стрічкою. За сценарієм, що створювався більше двох років, молодий звукорежисер і невдаха Вадим отримує замовлення записати голоси рідкісних тварин та пташок. У подорож по Закарпаттю разом з Вадимом вирушає матір-таксистка, навчаючи його життя та постійно створюючи цим проблеми й комічні ситуації.

Вперше фільм демонструвався 4 липня 2019 року на секції «East of West» («На Схід від Заходу») 54-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах, де фільм «Мої думки тихі» отримав Спеціальну премію журі. Фільм вийшов в український кінопрокат 16 січня 2020 року. За сім тижнів в кінопрокаті касові збори склали більше 10 млн грн. Він став першим україномовним фільмом, що демонструвався в Білорусі. Загалом, стрічку переглянули вже більш як на 70 кінофестивалях світу...

Вибране зображення

01-วัดเบญจมบพิตรดุสิตวนารามราชวรวิหาร.jpg
Ват Бенчамабопхіт — буддійський храм у Бангкоку, Таїланд. Також відомий як Мармуровий храм. Один з найвідоміших у Бангкоку та головна туристична пам'ятка столиці.

Вибраний список

Список гравців збірної Італії з футболу

За всю історію національної збірної Італії з футболу, що почалася 1910 року, до її лав викликалися і взяли участь у принаймі одній офіційній грі у її складі 823 різних гравці. 293 з них відзначилися бодай одним забитим голом у таких матчах. Найбільше матчів у збірній провів воротар Джанлуїджі Буффон, найкращий бомбардир — Луїджі Ріва. Наведено повний список гравців збірної Італії з футболу із зазначенням основної ігрової позиції, кількості матчів і голів за національну команду, років першої і останньої (на час оновлення списку) гри за збірну, а також призових місць, здобутих на провідних футбольних змаганнях у її складі

Поточні події

Пандемія COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України
Протести в Санкт-Петербурзі, 2021

26 січня в історії

Сьогодні День Австралії
Будівля Томаса Джефферсона — найстаріше приміщення Бібліотеки Конгресу США
Джон Берд зі своїм телевізійним приймачем, листопад 1926

Народилися

Карл Юхан, кронпринц Швеції. Портрет художника Франсуа Жерара (1811)
Жозе Моурінью під час матчу в Києві, 2015

Померли

Павло Чубинський. Автолітографія кінця XIX cт.
Жан-Бедель Бокасса
Крук Крум
  • Круки, які живуть у київському подвір'ї, стали такими відомим, що їх малюють, до них водять туристів, а про смерть одного з них повідомляють у засобах масової інформації.
  • З аеропорту до світової столиці лосося планували побудувати «міст у нікуди».
Водоспад Гуайра

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа