Головний майстер-старшина: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(Виправлено помилку)
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
(Виправлено помилку)
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Рядок 24: Рядок 24:
|}
|}


'''Головний майстер-старшина''' — найвище [[військове звання]] [[Сержантський склад|старшинського складу]] складу у [[Військово-Морських Силах]] Збройних Сил України та [[Морська охорона України|Морської охорони України]]. Звання введене в Україні Законом №205-IX від 17 жовтня 2019 року
'''Головний майстер-старшина''' — найвище [[військове звання]] [[Сержантський склад|старшинського складу]] у [[Військово–Морські Сили|Військово-Морських Силах]] Збройних Сил України та [[Морська охорона України|Морської охорони України]]. Звання введене в Україні Законом №205-IX від 17 жовтня 2019 року


У [[Сухопутні війська України|Сухопутних військах]], [[Повітряні сили України|Повітряних силах]] та у інших військах (силах) сухопутного компоненту Збройних сил України це звання відповідає званню [[Головний майстер-сержант]].
У [[Сухопутні війська України|Сухопутних військах]], [[Повітряні сили України|Повітряних силах]] та у інших військах (силах) сухопутного компоненту Збройних сил України це звання відповідає званню [[Головний майстер-сержант]].

Версія за 09:56, 29 січня 2021

Emblem of the Ukrainian Navy.svg
Головний майстер-старшина
ВМС ЗСУ
UANs shoulder mark 09a.jpg
Позначення Військове звання Збройних сил України
Категорія звання Сержантський і старшинський склад
Існування з 2020
СВ ЗСУ
еквівалент
Головний майстер-сержант
ПС ЗСУ
еквівалент
Головний майстер-сержант
НАТО
еквівалент
OR-9

Головний майстер-старшина — найвище військове звання старшинського складу у Військово-Морських Силах Збройних Сил України та Морської охорони України. Звання введене в Україні Законом №205-IX від 17 жовтня 2019 року

У Сухопутних військах, Повітряних силах та у інших військах (силах) сухопутного компоненту Збройних сил України це звання відповідає званню Головний майстер-сержант.

Звання в Військово-Морських Силах Збройних Силах України

Збройні Сили України які були засновані у 1991 році внаслідок розпаду СРСР, з частини Чорноморського флоту ВМС СРСР перейняли радянський зразок військових звань, а також радянських знаків розрізнення. Серед військових звань старшинського складу були присутні звання: старшина ІІ статті, старшина І статті, головний старшина, головний корабельний старшина.

Реформа 2016 року

05.07.2016 року був затверджений Президентом України «Проєкт однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України»[1], де серед іншого були розглянуті зміни серед військових звань та нові знаки розрізнення військовослужбовців, які стали відрізнятися від попередніх побудованих за радянським зразком.

Зміни 2017 року

18.07.2017 року вийшов наказ Міністерства оборони України №370 «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв» [2], де частково затверджуються пропозиції Проекту 2016 року.

20.11.2017 року виходить наказ Міністерства оборони України №606 де уточнюються правила носіння і використання однострою військовослужбовцями[3][4]. Для корабельного складу ВМС знаками розрізнення стають стрічки на рукавах та на погонах.

Зміни 2019 року

17 листопада 2019 р. Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби»[5] щодо запровадження нових сержантських звань у Збройних Силах України відповідно до стандартів НАТО (раніше зареєстрований за № 0906)[6][7][8][9], 29 листопада Закон підписаний президентом України[10]. Закон набрав чинності (стосовно військових звань) через 10 місяців після опублікування — 1 жовтня 2020 року.

Верховна рада України, затвердила законопроєкт яким скасовувалися звання прапорщик та мічман, а також вводилися нові сержантські та старшинські звання[11]. Так до сержантського та старшинського складу входили звання: молодший сержантський та старшинський склад (старшина ІІ статті, старшина І статті), старший сержантський та старшинський склад (головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина), вищий сержантський та старшинський склад (майстер-старшина, старший майстер-старшина, головний майстер-старшина) [12].

Реформа 2020 року

30.06.2020 року виходить наказ Міністерства оборони України №238 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року №606» [13], де фігурують нові сержантські та старшинські звання та надано опис знаків розрізнення.

4 листопада 2020 року виходить наказ Міністерства оборони України №398 «Про затвердження Змін до Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв»[14], де серед іншого надавався опис знаків розрізнення та опис одностроїв, а також надано зображення знаків розрізнення. До старшинського складу стали входити звання: старшина ІІ статті, старшина І статті, головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина, головний майстер-старшина.

Знаки розрізнення побудовані на комбінації шевронів (кутів) та дугових шевронів, які розміщені на погоні чи нашивці.

Знаками розрізнення головного майстер-старшини є один широкий шеврон (кут), нижче якого чотири дугових шеврони.

На знаках розрізнення військовослужбовців у військовому званні "головний майстер-сержант" та головний майстер-старшина, на час перебування на посаді "головний сержант Збройних Сил України" розміщують зірку між широким шевроном та дугоподібною личкою.

Молодше звання
Старший майстер-старшина шина
Старший майстер-старшина
Військово-Морські Сили Збройних Сил України
Військово-Морські Сили
Збройних Сил України

Головний майстер-старшина
Старше звання
Молодший лейтенант
Молодший лейтенант

Див. також

Посилання

Примітки

 1. Президент затвердив нові предмети однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України
 2. Наказ Міністерства оборони України №370 «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв», на сайті Liga Zakon
 3. Текст наказу Міністерства оборони України №606 від 20.11.2017 р. Архів оригіналу за 27.07.2018. Процитовано 05.06.2018. 
 4. Текст наказу Міністерства оборони України №606 від 20.11.2017 р. на сайті Ліга Закон. Архів оригіналу за 28.07.2018. Процитовано 05.06.2018. 
 5. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби»
 6. Прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби», 17.11.2019 // Верховна Рада України
 7. Верховна Рада схвалила Закон щодо запровадження нових сержантських звань у Збройних Силах України відповідно до стандартів НАТО, 17.11.2019 // Міністерство оборони України
 8. За стандартами НАТО: Рада ухвалила Закон про зміни у військових званнях, 17.11.2019 // 5 канал
 9. (рос.) О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно исполнения воинской обязанности и прохождения военной службы), 17.11.2019 // ЛІГА:ЗАКОН
 10. Офіційний портал Верховної Ради України
 11. «Рада затвердила нову систему звань без прапорщиків і мічманів.», на сайті LB.ua
 12. «Рада затвердила нову систему звань без прапорщиків і мічманів.», на сайті LB.ua
 13. Наказ Міністерства оборони України №238 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року N 606», на сайті Liga Zakon
 14. Наказ Міністерства оборони України №398 «Про затвердження Змін до Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв», на сайті Liga Zakon

Джерела