Гольдберг-варіації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гольдберг-варіації
Goldberg-titlepage.png
Композитор Йоганн Себастьян Бах
Каталог 988
Тональність соль мажор
Інструментування клавесин і клавішні музичні інструменти
Частин 32 movement
Назва на честь Johann Gottlieb Goldbergd

CMNS: Гольдберг-варіації у Вікісховищі
Титульний аркуш першого видання

Гольдберг-варіації (нім. Die Goldberg-Variationen), BWV 988 — 30 варіацій для клавесина Й. С. Баха. Вперше опубліковано в 1741 році як четверта частина серії, названої композитором «Вправи для клавіру» («Clavier-Übung»).

Історія створення

Вважається, що варіації були написані на замовлення російського посланника в Саксонії Германа Карла фон Кейзерлінга, що покровительствував Баху, і отримали свою назву за іменем піаніста Кейзерлінга, юного віртуоза Йоганна Готліба Гольдберга, який виконував їх для замовника; версію про те, що варіації були написані для нічного музикування в спальні дипломата, який страждав від безсоння, вперше виклав в 1802 р. в першій біографії Баха Йоганн Ніколаус Форкель. Попри те, що документального підтвердження ця версія не має, в музикознавстві прийнято вважати встановленим, що юний Гольдберг в кінці 1730-х років навчався у Й.С. Баха (про це говорить подібність ранніх кантат Гольдберга з композиціями Баха), а потім у його старшого сина Вільгельма Фрідемана.

Цикл являє собою 30 варіацій, яким передує арія. Арія написана у тридольному метрі і в жанровому відношенні нагадує сарабанду. Лінія баса (basso ostinato) аналогічна лінії баса в Чаконі Генделя HWV 442, виданій 8 роками раніше.

Bach-goldberg-aria.png

Посилання