Гомрул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ісаак Батт — один з очільників руху за гомрул

Гомру́л (англ. Home Rule — самоуправління, автономія) — термін, що використовується для означення автономії Ірландії, встановлення якої домагався від британської влади ірландський національний рух 18701918 років.

Історія

Вперше програму автономії Ірландії висунув ірландський ліберал І. Батт 1869 р. Він також 1870 р. заснував Асоціацію самоуправління Ірландії, яка 1873 р. була реорганізована в Лігу Гомрул.

У 1871 р. Батта було обрано до британського парламенту, а на виборах 1874 р. до парламенту пройшло 60 гомрелерів. Тоді ж в британській палаті громад була утворена опозиційна фракція, яка згодом широко застосовувала тактику парламентської обструкції.

У 1879 р. було створено селянську Земельну лігу, яка у 1882 р. була перетворена в Ірландську національну лігу.

Гомрулери 1885 р. отримали в парламенті ще 83 місця (зі 103 від Ірландії). У 1886 р. був запропонований білль про гомрул для Ірландії, але він не був підтриманий у парламенті. Склалася ситуація, коли та чи інша британська партія могла б втриматись при владі, лише заграючи з ірландською фракцією.

На початку ХХ ст. була створена Об'єднана партія.

У 1912 р. знову виникла спроба прийняти білль про гомрул, але й цього разу він не був прийнятий. Своєрідною відповіддю на таку політику Великої Британії стало Великоднє повстання в Ірландії у 1916 р.

Після закінчення війни в Ірландії виникла нова революційна криза — партія Шинн Фейн відмовилася визнавати акт про гомрул і очолила боротьбу за Ірландську республіку. Як наслідок, британський уряд на чолі з Ллойд Джорджем був змушений видати «Акт про управління Ірландією» (грудень 1920), який був втілений в життя лише в Північній Ірландії.

Зрештою, 7 грудня 1921 р. британський уряд підписав з правими шинфейнерами договір про утворення на території 26 південних графств Ірландської вільної держави.

Див. також

Джерела

  • Гомрул // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
  • Шведа Ю. Політичні партії. Енциклопедичний словник.- Львів: Астролябія.- 2005.- 488 с.
  • Шведа Ю. Теорія політичних партій та партійних систем: Навч. посібник.- Львів: Тріада плюс.- 2004.- 528 с.
  • Обушний М. І., Примуш М. В., Шведа Ю. Р. Партологія: Навч. посібник / За ред. М. І. Обушного.- К.: Арістей.- 2006.- 432 с.

Посилання