Відмінності між версіями «Гоміндан»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (раніше писав про про звук ґ в китайскій мові)
м (中国 - китайська 国民- націоналістична 党 - партія)
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:Emblem of the Kuomintang.svg|міні|200пкс|Емблема Ґоміньдану|alt=Емблема Ґоміньдану]]
 
[[Файл:Emblem of the Kuomintang.svg|міні|200пкс|Емблема Ґоміньдану|alt=Емблема Ґоміньдану]]
'''Ґоміньдан''' (кит. трад. 中国 国民党, спр. 中国 国民党, пінїнь Zhōng-guó Guó-mín-dǎng, буквально: «Китайська Національна Народна партія») — консервативна політична партія, що утворилася на континенті, але була змушена переміститися на Тайвань. Разом із Першою народною партією сформувала «синю коаліцію», що хоче об'єднання Китаю, в той час як «зелена коаліція» на чолі з Демократичною прогресивною партією стоїть на позиціях проголошення Тайваню як незалежної держави під назвою «Республіка Китай» (див. [[Тайванське питання]]).
+
'''Ґоміньдан''' (кит. трад. 中国 国民党, спр. 中国 国民党, пінїнь Zhōng-guó Guó-mín-dǎng, буквально: «Китайська націоналістична партія») — консервативна політична партія, що утворилася на континенті, але була змушена переміститися на Тайвань. Разом із Першою народною партією сформувала «синю коаліцію», що хоче об'єднання Китаю, в той час як «зелена коаліція» на чолі з Демократичною прогресивною партією стоїть на позиціях проголошення Тайваню як незалежної держави під назвою «Республіка Китай» (див. [[Тайванське питання]]).
   
 
Ґоміньдан було утворено незабаром після Синьхайської революції в Китаї, в ході якої було повалено керівництво Цинської імперіі. Партія вела збройну боротьбу з генералами Беянського угруповання та Комуністичною партією Китаю, намагаючись отримати керівництво всією країною, проте зазнала поразки в громадянській війні 1949 р., після чого, рятуючись від переможців — комуністів, була перенесена на Тайвань.
 
Ґоміньдан було утворено незабаром після Синьхайської революції в Китаї, в ході якої було повалено керівництво Цинської імперіі. Партія вела збройну боротьбу з генералами Беянського угруповання та Комуністичною партією Китаю, намагаючись отримати керівництво всією країною, проте зазнала поразки в громадянській війні 1949 р., після чого, рятуючись від переможців — комуністів, була перенесена на Тайвань.

Версія за 21:32, 17 серпня 2014

Емблема Ґоміньдану
Емблема Ґоміньдану

Ґоміньдан (кит. трад. 中国 国民党, спр. 中国 国民党, пінїнь Zhōng-guó Guó-mín-dǎng, буквально: «Китайська націоналістична партія») — консервативна політична партія, що утворилася на континенті, але була змушена переміститися на Тайвань. Разом із Першою народною партією сформувала «синю коаліцію», що хоче об'єднання Китаю, в той час як «зелена коаліція» на чолі з Демократичною прогресивною партією стоїть на позиціях проголошення Тайваню як незалежної держави під назвою «Республіка Китай» (див. Тайванське питання).

Ґоміньдан було утворено незабаром після Синьхайської революції в Китаї, в ході якої було повалено керівництво Цинської імперіі. Партія вела збройну боротьбу з генералами Беянського угруповання та Комуністичною партією Китаю, намагаючись отримати керівництво всією країною, проте зазнала поразки в громадянській війні 1949 р., після чого, рятуючись від переможців — комуністів, була перенесена на Тайвань.

Ідеологом і організатором Ґоміньдану був доктор Сунь Ятсен, прихильник китайської націоналістичної ідеї, що він 1894 року в Гонолулу на Гаваях заснував Товариство відродження Китаю. У 1905 році Сунь Ятсен приєднався до інших антимонархічних товариств у Токіо, щоб заснувати Революційний альянс; його метою було повалити династію Цин і утворити республіку. Альянс брав участь у плануванні Сіньхайської революції 1911 року й заснові Китайської республіки 1 січня 1912. Однак Сунь Ятсен не мав військових підрозділів і тому він змушений був поступитися посадою на користь тимчасового президента республіки мілітариста Юань Шикая, що він 12 лютого організував зречення від влади останнього імператора Китаю Пу І.

Ґоміньдан було засновано 25 серпня 1912 в Пекіні, зусиллями Революційного альянсу та кількох дрібних революційних партій, щоб брати участь у національних виборах. Сунь Ятсена було обрано на голову партії, а Хуан Син (Huang Xing) став його заступником. Найвпливовішим членом партії був третій старшинством партієць, Сонг Яо-Рен (Song Jiao-ren), що забезпечив масову підтримку партії з боку аристократії та купців, що вони симпатизували конституційній парламентській демократії. Члени Ґоміньдану бачили себе в якості стримувальної сили біля керівництва Юань Шикая, при цьому їхнім головним політичним супротивником стали конституційні монархісти. У грудні 1912 року Ґоміньдан отримав переважну більшість голосів у Національній асамблеї.

Юань Шикай ігнорував парламент, а в 1913 році наказав убити парламентського лідера Сонг Яо-Рена (Song Jiao-ren). У липні 1913 року члени Ґоміньдану під проводом Сунь Ятсена влаштували Другу революцію, що по суті була погано спланованим збройним повстанням проти Юань Шикая. Повстання було придушено, а в листопаді президент Юань Шикай оголосив партію Ґоміньдан поза законом, і багато членів партії були змушені шукати політичного притулоку у Японії. На початку 1914 року парламент був скасований, а в грудні 1915 Юань Шикай оголосив себе імператором.

У 1914 році, перебуваючи в Японії, Сунь Ятсен заснував Китайську революційну партію, але багато хто з його старих товаришів, включаючи Хуан Сіна, Ван Цзінвея, Ху Ханьміна і Чень Цзюнміна відмовилися приєднатися до нього і не підтримали його намір підняти чергове збройне повстання проти Юань Шікая. Нові члени Китайської революційної партії повинні були складати присягу на вірність самому Сунь Ятсена, і багато хто з революціонерів визнали це антидемократичною тенденцією, яка суперечила духу революції.

Сунь Ятсен повернувся до Китаю в 1917 році і заснував у Кантоні власний уряд, проте незабаром був вигнаний і змушений тікати до Шанхаю. 10 жовтня 1919 він відродив свою партію, але тепер назвав її «Китайський Ґоміньдан», тому що стара організація носила ім'я просто «Ґоміньдан». У 1920 році Сунь Ятсену то його партії вдалося отримали владу в Гуанчжоу. Після невдалих спроб отримати визнання за кордоном у 1923 році Ґоміньдан домовився про співробітництво з Радянською Росією. Починаючи з цього року у південний Китай почали приїжджати радники з СРСР, серед яких найвизначнішим був представник Комінтерну Михайло Бородін. Їхніми завданнями були реорганізація Ґоміньдану і налагодження співпраці між нею та Комуністичною партією Китаю, в результаті чого було створено Перший об'єднаний фронт двох партій.

Радянські радники допомогли націоналістам з навчанням агітаторів, а в 1923 році один з довірених людей Сунь Ятсена Чан Кайши був відправлений до Москви на військові та політичні курси. На першому партійному з'їзді в 1924 році, де також були присутні члени інших партій, в тому числі комуністи, була прийнята програма Сунь Ятсена, що грунтується на «трьох народних принципах»: націоналізм, демократія та процвітання.

Після смерті Сунь Ятсена в 1925 році політичне керівництво партією переходить до представника лівого крила Ван Цзінвея та представнику правого крила Ху Ханьміна. Реальна влада однак залишається в руках Чан Кайши, який, як керівник військової академії Вампу, тримав під контролем армію і, відповідно, Кантон, провінцію Гуандун а також сусідню провінцію Гуансі. Кантонський уряд націоналістів встав в пряму опозицію влади мілітаристів, які знаходились у Пекіні. На відміну від Сунь Ятсена, Чан Кайши практично не мав друзів-європейців і не розбирався у західній культурі. Практично всі політичні, економічні та революційні ідеї Сунь Ятсена були запозичені із західних джерел, які він вивчав, перебуваючи на Гаваях і пізніше в Європі. Чан Кайши навпаки, всіляко підкреслював своє китайське походження та зв'язок з китайською культурою. Кілька поїздок на Захід ще більше підкріпили його націоналістичні погляди. Він активно вивчав Китайські класичні тексти та китайську історію. З усіх трьох народних принципів, проголошених Сунь Ятсеном, для нього найближчим був принцип націоналізму. Чан Кайши також схвалював ідею Сунь Ятсена щодо «політичної опіки». Грунтуючись на цій ідеології, він перетворив себе на диктатора Китайської республіки, спочатку у Континентальному Китаї, а пізніше на Тайвані, коли національний уряд перебрався туди.

У 1926—1927 рр.. Чан Кайши очолив Північний похід, що призвело до завершення ери мілітаристів, і об'єднав Китай під владою Ґоміньдана. Чан Кайши став головнокомандувачем Національно-революційною армії. За фінансової та кадрової підтримки з боку СРСР, Чан Кайши за дев'ять місяців зумів завоювати південну частину Китаю. У квітні 1927 року після різанини червоної гвардії у Шанхаї стався остаточний розрив між Ґоміньданом і комуністами. Націоналістичний уряд, який на той час перемістився в Ухань зняв його повноваження, але Чан Кайши не підкорився і заснував свій власний уряд у Нанкіні. Коли в лютому 1928 Уханьський уряд остаточно розвалився, Чан Кайши залишився єдиним чинним керівником країни. Після захоплення Пекіна силами західних союзників і передачі його під владу Ґоміньдану партія нарешті отримала міжнародне визнання. Відповідно столиця була перенесена з Пекіна в Нанкін — стародавню столицю імперії Мін, що стало символом остаточного відмежування від маньчжурской династії Цин. Період з 1927 по 1937 рік, коли Ґоміньдан керував Китаєм, отримав назву Нанкинська декада.

Спочатку Ґоміньдан сповідувала принципи, близькі до американського федералізму та захищала незалежність провінцій. Однак після зближення з СРСР політичні цілі змінилися. Тепер ідеалом стала централізована однопартійна держава з єдиною ідеологією. Навколо образу Сунь Ятсена був сформований справжній культ. Комуністи були витіснені з південного та центрального Китаю у гори. Цей відступ згодом отримало назву Великий похід китайських комуністів. Із 86 тисяч солдатів лише 20 тисяч змогли витримати перехід в 10 тисяч км до провінції Шеньсі. Тим часом сили Ґоміньдану продовжували атакувати відступаючих комуністів. Ця політика продовжувалася аж до японського вторгнення. Чжан Сюелян вважав, що японці є серйознішою загрозою. Він узяв Чан Кайши в заручники під час Сіаньского інциденту в 1937 році і змусив його піти на союз з комуністами заради перемоги над завойовниками.

Почалася японо-китайська війна. Найчастіше союз між комуністами і Ґоміньданом залишався лише номінальним: після нетривалого періоду співпраці обидві армії почали битися з японцями самостійно, а часом навіть нападали один на одного.

Під час правління Чан Кайши у Ґоміньдані почалася небачена корупція. Для вирішення політичних завдань Ґоміньдан вдавався до послуг кримінальних злочинців. Так у квітні 1927 за допомогою Ду Юешена, голови Зеленої банди, націоналісти організували різанину шанхайських робітників. Під час війни з Японією постійно виникали конфлікти з США, які постачали матеріальну допомогу китайським військам. Американський президент Трумен писав, що «всі ці Чани, Куни і Суни суцільні злодії», які привласнили військове майно на 750 мільйонів доларів США.

Ґоміньдан не цурався тактики терору проти комуністів та щироко використовував секретну поліцію для придушення опору з боку своїх політичних супротивників.

Після поразки Японії війна між комуністами і Ґоміньданом відродилася з новою силою. Армія комуністів швидко зростала — в основному завдяки декільком прорахункам діючого уряду. Після демобілізації багато солдатів залишилися без діла, тому охоче приєднувалися до комуністів заради харчового пайка. Крім того, в країні панувала гіперінфляція. У спробі її приборкати уряд у серпні 1948 року заборонив приватним особам володіти золотом, сріблом і іноземною валютою. Цінності вилучалися, а натомість населення отримувало паперові «золоті сертифікати», які через 10 місяців зовсім знецінилися. Результатом стало масове невдоволення.

Війська Чан Кайши обороняли тільки великі міста, тому загони комуністів могли безперешкодно пересуватися сільською місцевістю. Вже до кінця 1949 комуністи контролювали практично весь континентальний Китай, і керівництво Ґоміньдану було змушене відступити на Тайвань. При цьому з материка була вивезена значна частина партійної казни. На Тайвань перебралося близько 2 млн біженців, у тому числі й військових. Деякі члени партії залишилися на материку і, відмежувавшись від Ґоміньдану, заснували Революційний комітет Ґоміньдану, який досі існує як одна з восьми дрібних зареєстрованих партій Китаю.

Ґоміньдан контролював Тайвань у рамках авторитарної однопартійної системи до кінця 70-х, коли почалися реформи, які тривали півтора десятиліття і перетворили Тайвань на демократичне суспільство.

Під час перебування на Тайвані Ґоміньдан став найбагатшою політичною партією у світі. Свого часу її власність оцінювалася за різними даними від 2,6 до 10 мільярдів доларів США. Однак після 2000 р. почалася ліквідація цих активів.

Після закінчення громадянської війни деякі підконтрольні Ґоміньданом військові формування відступили з Сичуані та Юннані на суміжну територію Бірми, де довго контролювали частину території Золотого трикутника. Їхня більша частина була знищена або самостійно евакуювалася на Тайвань на початку 1961, коли бірманці пустили до себе НВАК для проведення операцій з зачищення території. Однак до 3.000 солдатів ґоміньданівського війська залишалися в північному Таїланді та прикордонних районах Бірми і Лаосу (командувач так званої 3-ї Армії, генерал Лі Веньхуань, навіть вибудував собі особняк у Чіангмаї), де вони співпрацювали з ЦРУ під час війни у В'єтнамі і брали участь в опіумній війні 1967.

Під час громадянської війни деяка частина членів партії перейшли на бік комуністів, увійшовши до складу прокомуністичного «Єдиного фронту» у вигляді так званого Революційного комітету Ґоміньдана. Ця організація існує в КНР і понині.