Гостіліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Валент Гостіліан Мессій Квінт
Gaius Valens Hostilianus Messius Quintus
Гай Валент Гостіліан Мессій Квінт
Сестерцій із зображенням Гостіліана
Імператор
Початок правління: 251 р.
Кінець правління: 251 р.

Попередник: Децій Траян та Геренній Етруск
Наступник: Требоніан Галл та Волусіан

Дата народження: близько 230 р.
Місце народження: Сірмій
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 251(0251)
Місце смерті: Рим
Батько: Децій Траян
Мати: Геренія Етрусцилла

Гай Ва́лент Гостіліа́н Ме́ссій Квінт (лат. Gaius Valens Hostilianus Messius Quintus), також відомий як Гостіліан або Гостіліан Перпенна (після 230 — 251 р.) — давньоримський імператор у 251 р., молодший син імператора Деція Траяна, молодший брат імператора Гереннія Етруска.

Життєпис[ред. | ред. код]

Гостіліан народився в Сірмії (зараз Сремська Митровиця, Сербія), приблизно після 230 року, у родині майбутнього імператора Деція Траяна та його дружини Гереннії Купрессенії Етрусцилли.

Після здобуття Децієм імператорського титулу Гостиліан став принцом імператорського роду, але завжди залишався в тіні свого старшого брата Гереннія, який був спадкоємцем престолу. На початку 251 року Децій підвищив останнього до рівня співправителя, а Гостіліану дістався титул лат. Princeps iuventutis[1]. Пізніше Децій та Геренній розпочали кампанію проти готського правителя Кніви, аби помститися йому за напади на дунайські кордони. Гостіліан через свою молодість та недосвідченість залишився в Римі, як символ влади Деція, разом з імператрицею Гереннією.

Війна проти готів виявилася вкрай невдалою: Децій та Геренній загинули в битві при Абрітті й стали першими римськими імператорами, що загинули на полі бою. Дунайські армії проголосили імператором Требоніана Галла, але Рим визнав права Гостіліана на престол. Оскільки Требоніан був досвідченим генералом, імперія знову опинилася на межі чергової війни за трон, попри те, що Требоніан на знак поваги до волі римського народу визнав імператором Гостіліана.

Але наприкінці 251 року в державі спалахнула чума Кипріяна, внаслідок якої 13-літній Гостіліан помер, відкривши Требоніану шлях до влади. Він став першим імператором за 40 років, який помер природною смертю.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Буквально «молодий правитель».

Посилання[ред. | ред. код]