Гречаний Яків Степанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:57, 20 червня 2018, створена SOMBot (обговорення | внесок) (більше не розпізнається як ізольована)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яків Гречаний
Яків Степанович Потребич-Гречаний


Прапор
Гадяцький полковий осаул
1725 — 1729
 
Народження: 17 століття
Смерть: не раніше 1729
Громадянство: Flag of the Cossack Hetmanat.svg Гетьманщина
Батько: Степан Потребич-Гречаний

Яків Степанович Гречаний (Потребич-Гречаний) — український державний діяч в добу Гетьманщини, канцелярист генеральної канцелярії Війська Запорозького, контролював нодходження та витрати гетьманської скарбниці. Полковий осавул Гадяцького полку.

Біографія

Батько Якова Гречаного — Степан Гречаний (Потребич-Гречаний) у 16631665 роках був генеральним писарем у гетьмана Івана Брюховецького. У чолобитній царям на Івана Самойловича є ряд положень, які вказують на причетність до її написання і Степана Гречаного. Іван Мазепа, очевидно, віддячив гадяцькому полковому судді за участь у змові наданням сіл Римарівки та Оксютинців, а також наближенням до себе його сина.

Канцелярист Яків Гречаний у резиденції гетьмана фактично виконував функції скарбника. Контролював надходження коштів у гетьманську скарбницю і за наказом зверхника видавав певні суми на поточні та військові витрати.

Потрапивши в московський полон, канцелярист під час першого допиту вдавав, що нічого не знає. Лише другий допит показав, що він володіє дуже цінною інформацією.

Яків Гречаний був засланий до Сибіру. Його друзі в Гетьманщині клопоталися про повернення засланця додому. Відчуваючи їхню підтримку, останній теж «оттуду присылает непрестанное челобитие, и ссылается в невинности своей в том на него Гамалея».

Князь Дмитро Голіцин 20 червня 1712 писав Івану Скоропадському:

«И понеже тот Гречаный Вашему Превосходительству донес, что об нем розыск есть в Киеве, объявляю о том Гречаном: в прошлом 709 году, как изволил быть Царское Величество в Киеве и при нем оный граф и кавалер Гаврило Иванович, и писал он господин граф указом Его Величества, дабы об нем Гречаном взять свидетельство, как он сказывал, будто не по своей воле при Мазепе был, но пойман, и на кого он в том пошлется, и тех во свидетельство допросить, и особо по доношению его, Гречанаго, о Гамалее».

З повідомлення гетьмана від 5 січня 1712 Г. Головіну дізнаємося, що

«Гречаного зась жены на Сибір посилати ні к кому, понеже и сам Гречаный ньіні не в Сибіри, але в Киеве в Сият. Князя Его Милости, Димитрия Михайловича Голіцина, найдуется, о котором Его Сиятельство розисковал, а, узнавши его невинность, уволил и писал о нем до Его Милости, Федора Ивановича Протасиева».

Після амністії Яків Гречаний оселився в Гадячі, де у 17251729 роках був полковим осавулом.

Джерела