Відмінності між версіями «Громади Словаччини»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
м (додана Категорія:Громади за допомогою HotCat)
(Коректура)
 
(Не показані 7 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
<noinclude>
 
 
{{адмінодиниці}}
 
{{адмінодиниці}}
{{otheruses|Громада (значення)}}</noinclude>
+
{{Також|[[Громада (значення)]], [[Община]]}}
'''Грома́да''' ({{lang-sk|'''obec'''}})&nbsp;— в [[Словаччина|Словаччині]] первинна територіальна, автономна і адміністративна одиниця ([[адміністративно-територіальна одиниця]] країни 3-го рівня).
+
'''Грома́да''' ({{lang-sk|'''obec'''}})&nbsp;— у [[Словаччина|Словаччині]] первинна територіальна, автономна і адміністративна одиниця ([[адміністративно-територіальна одиниця]] країни 3-го рівня). У Словаччині є 2 890 громад з яких 140 є містами (на січень 2016).
В Словаччині є 2 890 громад з яких 140 є містами (на січень 2016).
 
   
 
== Опис ==
 
== Опис ==
 
Громади складаються з одного або декількох [[населений пункт|населених пунктів]]. Його площа включає в себе щонайменше один [[кадастр]]овий район. Громада об'єднує людей з постійним місцем проживання. Наразі в Європі налічується близько 140 000 громад.{{джерело}}
 
Громади складаються з одного або декількох [[населений пункт|населених пунктів]]. Його площа включає в себе щонайменше один [[кадастр]]овий район. Громада об'єднує людей з постійним місцем проживання. Наразі в Європі налічується близько 140 000 громад.{{джерело}}
   
Деякі громади на території Словаччини мають [[статус міста]]. Також серед громад знаходиться три військові полігони ([[Яворина (військовий полігон)|Військовий полігон Яворина]], був закритий 1-го січня 2011).
+
Деякі громади на території Словаччини мають [[статус міста]]. Також серед громад знаходиться три військові полігони ([[Яворина (військовий полігон)|Військовий полігон Яворина]], був закритий 1 січня 2011).
   
 
== Місцеве самоврядування ==
 
== Місцеве самоврядування ==
Жителі громад мають право обирати громадську раду і місцеву раду. На чолі села стоїть [[Міський голова|староста]], а на чолі міста [[Президент міста|мер]].
+
Жителі громад мають право обирати громадську раду і місцеву раду. На чолі села стоїть [[Міський голова|староста]], а на чолі міста&nbsp;— [[приматор]] ([[Президент міста|''президент міста, мер'']]).
   
 
=== Братислава і Кошице ===
 
=== Братислава і Кошице ===
Статус міст [[Братислава]] та [[Кошице]] оговорюються окремими законами. Обидва міста поділяються на райони, в яких обираються власні мери і ради, в той самий час коли у міста є один загальний мер і рада.
+
Статус міст [[Братислава]] та [[Кошице]] оговорюються окремими законами. Обидва міста поділяються на [[округи Словаччини|округи]] і міські райони (''[[:sk:mestská časť|mestská časť]]'', "квартал"), в яких обираються власні мери і ради, в той самий час коли у міста є один загальний мер і рада.
   
 
== Повноваження громад ==
 
== Повноваження громад ==
Рядок 21: Рядок 19:
 
Відповідно до закону 369/1990 Zb.z. громада повинна, зокрема:
 
Відповідно до закону 369/1990 Zb.z. громада повинна, зокрема:
 
 
* а) Виконувати завдання, пов'язані з управлінням рухомим і нерухомим майном громади або такого, що знаходиться в державній власності і передане громаді в експлуатацію.
+
* Виконувати завдання, пов'язані з управлінням рухомим і нерухомим майном громади або такого, що знаходиться в державній власності і передане громаді в експлуатацію.
* б) Розробляти та затверджувати бюджету громади і остаточний підрахунок витрат громади.
+
* Розробляти та затверджувати бюджету громади й остаточний підрахунок витрат громади.
* в) Приймати рішення з питань місцевих податків
+
* Приймати рішення з питань місцевих податків
* г) Направляти господарську діяльність на території громади. Виносити думку про інвестиційну діяльність на території громади. Контролювати видачу грантів на підприємницьку діяльність фізичним і юридичним особам.
+
* Направляти господарську діяльність на території громади. Виносити думку про інвестиційну діяльність на території громади. Контролювати видачу грантів на підприємницьку діяльність фізичним і юридичним особам.
* ґ) Створювати ефективну систему моніторингу та відповідні організаційні, фінансові, кадрові і матеріальні умови для її самостійної роботи.
+
* Створювати ефективну систему моніторингу та відповідні організаційні, фінансові, кадрові і матеріальні умови для її самостійної роботи.
* д) Займатися будівництвом і технічним обслуговуванняи та адмініструванняи місцевих доріг, громадських місць, муніципального кладовища, культурних, спортивних та інших комунально-побутових об'єктів, пам'ятників культури, історичних місць та пам'яток на території громади.
+
* Займатися будівництвом і технічним обслуговуванням та адмініструванням місцевих доріг, громадських місць, муніципального кладовища, культурних, спортивних та інших комунально-побутових об'єктів, пам'ятників культури, історичних місць та пам'яток на території громади.
* е) Надавати суспільні послуги, зокрема, обробку побутових відходів і дрібного будівельного сміття, підтримувати чистоту, керувати і обслуговувати громадські зелені зони і громадське освітлення, водопостачання, збір стічної води, очищення стічної води і підтримувати роботу місцевого громадського транспорту.
+
* Надавати суспільні послуги, зокрема, обробку побутових відходів і дрібного будівельного сміття, підтримувати чистоту, керувати і обслуговувати громадські зелені зони і громадське освітлення, водопостачання, збір стічної води, очищення стічної води і підтримувати роботу місцевого громадського транспорту.
* є) Створювати і захищати здорові умови і здоровий спосіб життя і роботи мешканців громади, захищати навколишнє середовище і створювати умови для надання медичної допомоги, освіти, культури, народної освіти, інтересів творчої діяльності, фізичної культури і спорту.
+
* Створювати і захищати здорові умови і здоровий спосіб життя і роботи мешканців громади, захищати навколишнє середовище і створювати умови для надання медичної допомоги, освіти, культури, народної освіти, інтересів творчої діяльності, фізичної культури і спорту.
* ж) Виконувати роботу у сфері захисту прав споживачів.
+
* Виконувати роботу у сфері захисту прав споживачів.
* з) Утверджувати і розробляти планові документи для: житлових приміщень і зон, розвитку різних сфер суспільного життя. Розробляти і затверджувати програми розвитку житлового будівництва і сприяє формуванню відповідних умов житла.
+
* Утверджувати і розробляти планові документи для: житлових приміщень і зон, розвитку різних сфер суспільного життя. Розробляти і затверджувати програми розвитку житлового будівництва і сприяє формуванню відповідних умов житла.
* и) Виконувати свою інвестиційну та комерційну діяльність з метою задоволення потреб спільноти жителів і розвитку громад.
+
* Виконувати свою інвестиційну та комерційну діяльність з метою задоволення потреб спільноти жителів і розвитку громад.
* і) Організовувати голосування серед жителів громади з важливих питань, які стосуються життя і розвитку громади.
+
* Організовувати голосування серед жителів громади з важливих питань, які стосуються життя і розвитку громади.
* ї) Забезпечувати громадський порядок в місті. Регулювати діяльність, здійснення якої заборонено або обмежено в певний час або в певному місці.
+
* Забезпечувати громадський порядок в місті. Регулювати діяльність, здійснення якої заборонено або обмежено в певний час або в певному місці.
* й) Виконувати захист пам'яток культури і забезпечувати збереження природних цінностей.
+
* Виконувати захист пам'яток культури і забезпечувати збереження природних цінностей.
* к) Виконувати роль соціальної допомоги, як зазначено у відповідності зі спеціальними правилами.
+
* Виконувати роль соціальної допомоги відповідно до спеціальних правил.
* л) Здійснювати перевірку документів і підписів на документах.
+
* Здійснювати перевірку документів і підписів на документах.
* м) Вести хроніку громади державною мовою, або мовою національної меншини
+
* Вести хроніку громади державною мовою, або мовою національної меншини.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
{{iw|Список громад Словаччини||sk|Zoznam slovenských obcí a vojenských obvodov}}
+
* {{iw|Список громад Словаччини||sk|Zoznam slovenských obcí a vojenských obvodov}}
  +
* [[Адміністративний поділ Словаччини]]
  +
** [[Краї Словаччини]] (8)
  +
*** [[Округи Словаччини]] (79)
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
 
{{reflist}}
 
{{reflist}}
{{rq|wikify}}
+
{{rq|wikify=червень 2017}}
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
  +
* [http://e-obce.sk e-obce.sk]
 
* [http://municipality.euweb.cz neoficiálny zoznam všetkých obcí Slovenska a Česka]
 
* [http://municipality.euweb.cz neoficiálny zoznam všetkých obcí Slovenska a Česka]
 
{{Бібліоінформація}}
 
{{Бібліоінформація}}
{{ВП-портали|Словаччина|Політика|Географія}}
+
{{Словаччина в темах}}
  +
{{портали|Словаччина|Політика|Географія}}
   
 
[[Категорія:Громади Словаччини| ]]
 
[[Категорія:Громади Словаччини| ]]
Рядок 55: Рядок 58:
 
[[Категорія:Адміністративні одиниці країн третього рівня|Словаччина]]
 
[[Категорія:Адміністративні одиниці країн третього рівня|Словаччина]]
 
[[Категорія:Громади|Словаччина]]
 
[[Категорія:Громади|Словаччина]]
  +
[[Категорія:LAU 2 статистичні регіони]]

Поточна версія на 11:40, 28 червня 2020

Громади Словаччини
Країна Flag of Slovakia.svg Словаччина
Тип адміністративний поділ Словаччини, адміністративна одиниця країни третього рівняd, обец[d] і муніципалітет
CMNS: Громади Словаччини у Вікісховищі

Грома́да (словац. obec) — у Словаччині первинна територіальна, автономна і адміністративна одиниця (адміністративно-територіальна одиниця країни 3-го рівня). У Словаччині є 2 890 громад з яких 140 є містами (на січень 2016).

Опис[ред. | ред. код]

Громади складаються з одного або декількох населених пунктів. Його площа включає в себе щонайменше один кадастровий район. Громада об'єднує людей з постійним місцем проживання. Наразі в Європі налічується близько 140 000 громад.[джерело?]

Деякі громади на території Словаччини мають статус міста. Також серед громад знаходиться три військові полігони (Військовий полігон Яворина, був закритий 1 січня 2011).

Місцеве самоврядування[ред. | ред. код]

Жителі громад мають право обирати громадську раду і місцеву раду. На чолі села стоїть староста, а на чолі міста — приматор (президент міста, мер).

Братислава і Кошице[ред. | ред. код]

Статус міст Братислава та Кошице оговорюються окремими законами. Обидва міста поділяються на округи і міські райони (mestská časť, "квартал"), в яких обираються власні мери і ради, в той самий час коли у міста є один загальний мер і рада.

Повноваження громад[ред. | ред. код]

До повноважень громад входить контроль доріг місцевого значення, надання базової освіти, керування активами, керування будівництвом та інше.

Відповідно до закону 369/1990 Zb.z. громада повинна, зокрема:

 • Виконувати завдання, пов'язані з управлінням рухомим і нерухомим майном громади або такого, що знаходиться в державній власності і передане громаді в експлуатацію.
 • Розробляти та затверджувати бюджету громади й остаточний підрахунок витрат громади.
 • Приймати рішення з питань місцевих податків
 • Направляти господарську діяльність на території громади. Виносити думку про інвестиційну діяльність на території громади. Контролювати видачу грантів на підприємницьку діяльність фізичним і юридичним особам.
 • Створювати ефективну систему моніторингу та відповідні організаційні, фінансові, кадрові і матеріальні умови для її самостійної роботи.
 • Займатися будівництвом і технічним обслуговуванням та адмініструванням місцевих доріг, громадських місць, муніципального кладовища, культурних, спортивних та інших комунально-побутових об'єктів, пам'ятників культури, історичних місць та пам'яток на території громади.
 • Надавати суспільні послуги, зокрема, обробку побутових відходів і дрібного будівельного сміття, підтримувати чистоту, керувати і обслуговувати громадські зелені зони і громадське освітлення, водопостачання, збір стічної води, очищення стічної води і підтримувати роботу місцевого громадського транспорту.
 • Створювати і захищати здорові умови і здоровий спосіб життя і роботи мешканців громади, захищати навколишнє середовище і створювати умови для надання медичної допомоги, освіти, культури, народної освіти, інтересів творчої діяльності, фізичної культури і спорту.
 • Виконувати роботу у сфері захисту прав споживачів.
 • Утверджувати і розробляти планові документи для: житлових приміщень і зон, розвитку різних сфер суспільного життя. Розробляти і затверджувати програми розвитку житлового будівництва і сприяє формуванню відповідних умов житла.
 • Виконувати свою інвестиційну та комерційну діяльність з метою задоволення потреб спільноти жителів і розвитку громад.
 • Організовувати голосування серед жителів громади з важливих питань, які стосуються життя і розвитку громади.
 • Забезпечувати громадський порядок в місті. Регулювати діяльність, здійснення якої заборонено або обмежено в певний час або в певному місці.
 • Виконувати захист пам'яток культури і забезпечувати збереження природних цінностей.
 • Виконувати роль соціальної допомоги відповідно до спеціальних правил.
 • Здійснювати перевірку документів і підписів на документах.
 • Вести хроніку громади державною мовою, або мовою національної меншини.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]