Гімнопус веретеноногий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гімнопус веретеноногий
Collybia fusipes EtgRompu 041024 001.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Підцарство: Вищі гриби (Dikarya)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Підвідділ: Agaricomycotina
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Підклас: Agaricomycetidae
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Родина: Маразмієві (Marasmiaceae)
Рід: Гімнопус (Gymnopus)
(Pers.) Roussel (1806)
Вид: Гімнопус веретеноногий
Gymnopus fusipes
(Bull.) Gray (1821)
Синоніми
Collybia fusipes (Bull.) Quél. (1872)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Gymnopus fusipes
EOL logo.svg EOL: 197790
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 93828
MB: 431669
IF: 431669

Гімнопус веретеноногий (Gymnopus fusipes) — паразитичний гриб роду гімнопус (Gymnopus). Типовий вид роду. Раніше належав до роду колібія (Collybia) і називався колібія веретенонога (Collybia fusipes). Поширений у Європі та Азії. У Північній Америці є небезпечним інвазивним видом.

Назва[ред. | ред. код]

Gymnopus походить від Gymn-, що означає «оголений», і -pus, що означає нога. Видовий епітет fusipes означає «з веретеноподібною ніжкою», і така веретеноподібність найбільш яскраво виражена коли гриб росте у щільних групах, а не поодинці.

Гриб вперше був описаний Бюйяром у 1793 році у його праці «Herbier de la France» як Agaricus fusipes, тому що на той час всі пластинчасті гриби відносили до роду Agaricus[1].

Потім у 1821 році Семюел Фредерік Грей опублікував роботу «Natural Arrangement of British Plants» в якій він відніс цей вид до вже існуючого роду Gymnopus[2].

Книга Грея не була дуже відомою і у 1872 Люсьєн Келе приєднав цей гриб до роду Collybia, назвавши його Collybia fusipes, і з цим іменем гриб був відомий багато років. У 1997, Antonín і Noordeloos з'ясували, що рід Collybia у тому вигляді, у якому він був визначений на той час, є поліфілетичним і запропонували значну його перебудову. Вони відновили рід Gymnopus для деяких видів, в тому числі для fusipes, і після наступного вивчення ДНК, ця перебудова була прийнята сучасними мікологами. Назва була прийнята Species Fungorum і Global Biodiversity Information Facility і грибу була повернута назва Gymnopus fusipes. Також мала місце альтернативна спроба віднести гриб до Rhodocollybia, але це не стало загальновизнаним[3][4][5].

Будова[ред. | ред. код]

Гриб має червонувато–коричневу шапку, деякі плодові тіла мають рудо–коричневу. Шапка гола, у центрі темніша, до чорнуватої. Іноді ніби плямиста. У діаметрі шапка 4-8, максимум 10 см, форма випукло–розпростерта, на поверхні у центрі виділяється горбик. Пластинки здаються плямистими, згодом у них з'являється білий споровий наліт.

У колібії веретеноногої ніжка заввишки до 12 см, завширшки до 2 см, червоно–коричневого або буро–коричневого кольору, до низу дещо темніша. Вона ніби вкрита зморшками, з кореневидним виростом. Ніжка борозенчаста, спочатку рихлувата, з часом коркувата, з порожниною.

М'якуш невизначеного запаху (іноді солодкуватого), білуватий і тонкий. Смак нечіткий, грибний.

Спори видовжено-овальні, гладкі, тонкостінні, 4-6 х 2-4,5 мкм. Гіалінові. Споровий порошок білий, трохи жовтуватий коли підсохне.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Він росте в серпні-жовтні щільними групами біля основи стовбурів, а також пеньків, коренів у листяних лісах, переважно біля дуба, зрідка біля бука і берези. Є серйозним паразитом дуба, у якого спричиняє кореневу гниль[6].

Вражається паразитичними грибами з родів Asterophora та Syzygospora.

В Україні в Карпатах, Лівобережному Лісостепу, Лівобережному Злаково-Лучному Степу, Гірському Криму[7].

Практичне використання[ред. | ред. код]

У молодому віці гриб їстівний[7]. Часто маринують. Іноді може викликати розлад шлунку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гриби Хмельниччини. Навчальний посібник. Говорун В. Д., Тимощук О. О. — Хмельницький: Поліграфіст-1, 2014. — 176 с. — С.31.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Жан Батист Франсуа П'єр Бюйяр (1793). Herbier de la France (французька). Париж: Bulliard, Didot, Debure, Belin. 106. 
  2. Samuel Frederick Gray (1821). A natural arrangement of British plants ... (англійська) 1. Лондон: Baldwin, Craddock & Joy. с. 604. 
  3. Antonín V, Halling RE, Noordeloos ME (1997). Generic concepts within the groups Marasmius and Collybia sensu lato. Mycotaxon 63: 359–68. Архів оригіналу за 23 вересня 2015. Процитовано 6 жовтня 2017. 
  4. Gymnopus fusipes page. Species Fungorum. Royal Botanic Gardens Kew. Процитовано 6 жовтня 2017. 
  5. Дивіться сторінку Global Biodiversity Information Facility, що надає гіперлінки до записів з географічною локацією.
  6. Knudsen, H.; Vesterholt, J., ред. (2008). Funga Nordica Agaricoid, boletoid and cyphelloid genera. Copenhagen: Nordsvamp. с. 297. ISBN 978-87-983961-3-0. 
  7. а б Зерова, М.Я.; Сосін, П.Є.; Роженко, Г.Л. (1979). У Д.К., Зеров; В.Ф., Пересипкін. Визначник грибів України 5. Київ: Наукова думка. с. 231.