Гіпотеза симуляції

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:34, 3 вересня 2019, створена BunykBot (обговорення | внесок) (Додавання дати до шаблону)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гіпотеза симуляції (аргумент моделювання, симулізм, гіпотеза моделювання) — філософська гіпотеза, якою передбачається, що наша реальність і навколишній світ є змодельованими якимось імітатором (позаземні цивілізації, суперінтелект, штучний інтелект), а люди не можуть в повній мірі усвідомлювати, що вони живуть всередині цієї імітації.

Історія гіпотези симуляції[ред. | ред. код]

Думка про існування в нереальному світі хвилювала людей з античних часів. Найвідомішимі мислителями, що звернули увагу на ці питання, стали Чжуан-цзи та Декарт, які сформулювали гіпотезу сну — «Реальність і Сон не помітні», тобто перебуваючи у сні, не завжди можна визначити сон це чи дійсність.

Обґрунтування гіпотези симуляції[ред. | ред. код]

Ханс Моравек (робототехніка в CMU) в 1998 року сформулював «гіпотезу симуляції», а пізніше Нік Бостром доповнив, що «Технологічно зріла, постлюдська, цивілізація буде мати величезну обчислювальну потужність. На підставі цього емпіричного факту, аргумент моделювання показує, що принаймні одне з наступних положень вірне:»

  1. Цілком можливо, що як біологічний вид людство почне зникати з лиця землі, не досягнувши «постлюдської» стадії.
  2. Дуже малоймовірно, що постлюдська цивілізація запустить велику кількість симуляцій (моделей), що імітують її еволюційну історію (або, отже, варіантів цієї історії).
  3. Ми майже напевно живемо в комп'ютерній симуляції.

Якщо (1) вірно, то ми майже напевно вимрем до досягнення постлюдства. Якщо вірно (2), то повинна бути сильна збіжність між ходом подій розвинених цивілізацій, тому фактично в жодній з них нема відносно багатої особи, яка бажала б запустити цю програму.

Згадування[ред. | ред. код]

Вигадана технологія штучної реальності частково або в цілому згадується в науково-фантастичних фільмах «Зоряний шлях», «Темне місто», «Тринадцятий поверх», «Матриця (фільм)», тощо.

Див. також[ред. | ред. код]