Даніель Веренко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Даніель Веренко (нім. Werenka; рум. Verenka; нар. 2 серпня 1847 — дата смерті невідома) — австрійський і румунський історик, педагог.

Біографічна довідка[ред. | ред. код]

Даніель Веренко[1] народився 2 серпня 1847[2] року в передмісті Чернівців селі Роша (тепер це мікрорайон Чернівців). Етнічний українець. Його батько — Георгій Веренко, мама — Анна Мелиницька. Життя і наукова та педагогічна праця Даніеля Веренко припали на період входження Буковини, заселеної переважно етнічними українцями, до складу Австро-Угорської імперії, а потім Румунії. Закінчив в 1869 році Чернівецьку першу міську гімназію. Працював викладачем середньої реальної школи в Чернівцях, а потім, в 19081940[3] р.р., директором гімназії у південній частині Буковини, в Кимполунзі (нині місто Кимполунг-Молдовенеск, Румунія).
Даніель Веренко автор праць з історії Стародавньої Греції (Еллади) та Буковини кінця 18 — початку 19 ст.

Карта Буковини 1902 р.

Опублікував німецькою мовою нарис і підбірку документів про окупацію 1774 Буковини Австрією («Виникнення і розквіт Буковини», ч. 1, 1892), а також статистичні відомості про кількість населення міст і сіл Буковини наприкінці 18 ст. («Топографія Буковини під час приєднання її до Австрії», 1895). На думку[4] сучасного українського історика академіка Я. Д. Ісаєвича Даніель Веренко у цих працях ідеалізує австрійське панування на Буковині, припускається необґрунтованих тверджень щодо етнічного складу населення і походження географічних назв Буковини.

Основні наукові праці[ред. | ред. код]

  • Bukowina's Entstehung und Aufbluhen, teil 1. Wien, 1892;
  • Topographie der Bukowina zur Zeit ihrer Erwerbung durch Österreich. Czernowitz, 1895;
  • Urkundliche Nachrichten über die Städte Cecina und Tschernowitz. «Jahresbericht d.gr.-orth. Ober-Realschule», 18961897.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В залежності від держави, в яку входила Буковина, прізвища вказувались по різному. В радянський період появилось прізвище Веренков
  2. Рік народження Даніеля Веренко до травня 2011 в виданнях Інституту історії України НАНУ був вказаний 1877. На основі архівних досліджень автор цієї сторінки встановив, що правильний рік народження — 1847.
  3. Вказаний рік закінчення роботи Даніеля Веренко в гімназії Кимполунга підлягає сумніву — йому в 1940 році виповнилось би 93 роки.
  4. Енциклопедія історії України

Джерела[ред. | ред. код]