Демократична Сокира

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:21, 18 січня 2020, створена Yakudza (обговорення | внесок) (додано шаблони)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Демократична Сокира
логотип
Заснована / зареєстрована 2018
22 травня 2019
Штаб-квартира Київ, вул. Інститутська 22/7
Політична ідеологія Правий лібералізм
Класичний лібералізм
Проєвропеїзм


Очільник партії Ігор Щедрин
Кольори      Багряний
     Молочний
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[1]
0 / 422
Обласні ради та рада м. Києва[2]
0 / 1820
Веб-сторінка sokyra.party/ua
Політика України
Політичні партії
Вибори

Демократична Сокира (скорочено ДемСокира, ДС, Д7, D7) — політична партія та громадська організація, заснована у 2018 році. Головним інструментом діяльності спільнота вважає тролінг[3]. Голова — Ігор Щедрин. Серед осіб, що задекларували підтримку партії чи входження до неї — низка відомих в Україні блогерів, журналістів, ветеранів АТО, волонтерів, хакерів та бізнесменів.

Історія

Створення

Про заснування партії під назвою «Демократична Орда» було заявлено наприкінці квітня 2018 року. Заяви про вступ чи підтримку партії одночасно зробили близько 30 відомих блогерів (Юрій Гудименко, Ігор Бігдан), журналістів (Віктор Трегубов, головний редактор сайту «Петро і Мазепа»), Михайло Макарук (волонтер Народного Тилу та спільноти InformNapalm), бізнесменів (Богдана Ярова, Пилип Духлій), хакерів (люди, відомі під ніками «Sean Townsend» і «Jeoffrey Dahmer» з «Українського кіберальянсу»), ветеранів АТО (Олександр Золотько, Антон Колумбет та ін.), волонтерів (Serg Marco, Ярослав Матюшин), програмістів та письменників тощо[4].

4 серпня 2018 року в пабі «Свій в доску» відбулись установчі збори партії, на які прийшло 400 людей.[5] Засновники підкреслюють, що наразі вони зареєстрували лише громадську організацію, та принципово не будуть купляти вже існуючу партію, щоб змінити її реєстраційні дані під себе. 27 грудня 2018 року до Міністерство юстиції України було подано документи для офіційної реєстрації партії.[6] Офіційно внесено Міністерством юстиції до реєстру політичних партій 22 травня 2019 року.[7]

Акції

Вуличні акції «Демократичної сокири» мають переважно антиросійський характер. 9 травня 2018 року партія провела акцію «Weteran WoW», яку ЗМІ назвали «Безсмертний орк»[8][9], вийшовши на акцію «Безсмертний полк» із портретами героїв комп'ютерної гри «World of Warcraft»[10][11]. Акція викликала засудження в російських медіа, а її учасники пояснили свій вихід бажанням «знищити черговий проект російської пропаганди»[12].

31 серпня 2018 року Д7 провела «мітинг жалоби» під посольством РФ у Києві у зв'язку зі смертю співака Йосипа Кобзона, якого вважали посібником терористів Донбасу[13]. Учасники акції принесли під посольство декілька десятків дитячих пірамідок і декілька подібних до них секс-іграшок, посилаючися на випадок, коли Кобзон подарував іграшку для немовлят восьмирічному онкохворому хлопчику. Окрім того було принесено два порвані баяни в якості відсилки до відомого анекдоту про похорони тещі[14]. Акцію також підтримали у Харкові[15].

Майже відразу після цього, другого вересня, «Демократична Сокира» провела акцію під посольством РФ з приводу смерті керівника ДНР Олександра Захарченка. Активісти принесли під посольство смажених курей, нагадуючи про бізнес Захарченка до початку війни[16].

Також партія брала участь у «Конопляному марші-2018» — акція, присвячена дозволу на використання канабісу в медичних цілях[17] та організовувала піар-кампанію на підтримку заміни податку на прибуток податком на виведений капітал.[18]

6 жовтня 2018 року в Києві було проведено марш за легалізацію зброї і право на самозахист під назвою «Марш 11 %»[19]

18 грудня 2018 року партія разом з Українським товариством економічних свобод та ГО Українські студенти за свободу провели першу в Україні акцію за скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель.[20]

9 травня 2019 року, на противагу акції «Безсмертний полк», пройшла традиційна контр-акція, цьогоріч під назвою «Безсмертний Грут». Відбулася у чотирьох містах одночасно: у Києві, Запоріжжі, Харкові та Дніпрі[21]. У Києві поліція не пропустила активістів партії до місця проведення основної акції[22].

Парламентські вибори 2019

15 травня 2019 року політичні партії «Сила людей», «Українська Галицька партія» та «Демократична Сокира» стали партнерами для координації своєї роботи з «опору російському реваншу» та просуванню демократичних реформ.[23]

13 червня 2019 року ЦВК зареєструвала 10 кандидатів в одномандатних виборчих округах: Сарвіра А. І. — округ № 26, Лебідь О. М.- № 76, Таранова С. В. — № 129, Мазур О. І. — № 135, Соловйова Н. А. — № 169, Лавров Я. П. — № 194, Сабадаш О. Є. — № 211, Карпюк О. А. — № 212, Діжечко М. В. — № 214, Колумбета А. С. — № 218[24]. Жодному з кандидатів не вдалось перемогти, найбільших результатів досягли Антон Колумбет та Микита Соловйов, 4,3% та 3,4% відповідно.[25]

Ідеологія

Виступає за «ринок землі, лібералізацію збройового законодавства, послідовну декриміналізацію наркотиків, легалізацію казино та проституції та всі інші ініціативи, спрямовані на максимальне звільнення відповідального громадянина від диктату соціалістичної держави»[26]. Наріжним каменем ідеології партія вважає мінімізацію впливу держави на життя громадян, відтак її загальна програма та галузеві додатки є похідним від цієї ідеологеми — продаж земель, тотальна приватизація, максимальна дерегуляція.

Згідно з твердженнями засновників партії, одне з базових джерел її фінансування — краудфандинг[27]. Партія регулярно публікує звіти щодо витрат і доходів.

Адвокаційна діяльність

Ще до початку реєстрації партія розпочала кампанію з підтримки законопроекту з заміни податку на прибуток податком на виведений капітал[28]. Також партія влаштувала флешмоб із блокування законопроекту 6688, що істотно обмежував свободу в інтернеті та права провайдерів.

«ДемСокира» шляхом проведення кампанії в ЗМІ, соціальних мережах та вуличних акцій домоглася відтермінування прийняття кодексу ГТС від НКРЕКП на два місяці. На думку керівництва ДС, правки цього кодексу давали можливість облгазам, пов'язаним із Дмитром Фірташем, здійснювати несанкціонований відбір газу з ГТС без жодних наслідків для себе[29].

6 червня 2018 року три представники створеної партією ГО «Демократична сокира орди» — Максим Діжечко, Тетяна Локацька та Анатолій Мазур — набрали найбільшу кількість голосів під час виборів до Громадської ради контролю Національного антикорупційного бюро України й увійшли до її складу[30].

На виборах в РГК НАБУ в 2019-му році близькі до «Демократичної сокири» громадські організації створили коаліцію з об'єднанням «Рух ветеранів України» та отримали 14 з 15 місць в Раді громадського контролю[31]

Структура та керівництво

Із самого заснування «Демократична Орда» позиціонує себе як партія без харизматичного лідера. На сайті організації є перелік лідерів, серед яких «верховний бойовий вождь», чотири «вершники» (засновники партії) та велика кількість «міністрів», серед яких зокрема присутні «міністри» магії, проституції та корупції.[4] Усі важливі рішення приймаються голосуванням серед лідерів партії.

Голова партії

Партія має осередки в таких містах: Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Ірпень, Краматорськ, Львів, Миколаїв, Одеса, Суми, Харків, Черкаси, Чернівці, Чернігів. [джерело?]

Цікаві факти

 • Улітку 2018 року було оголошено про перейменування партії з «Демократична Орда» на «Демократична Сокира». Засновники пояснили це негативними конотаціями, яке викликало слово «орда» у назві.[32]
 • Після акції «Wетеран WoW» російські медіа звинуватили партію у зневазі до загиблих у Другій світовій війні.
 • Низка українських медіа та громадських активістів звинувачують партію в зв'язках з Адміністрацією Президента України Петра Порошенка, а окремих її членів — у політичній роботі з екс-нардепом від ПР Юрієм Іванющенком та радником президента Порошенка Юрієм Бірюковим. Партія підтверджує останню тезу, спростовуючи попередні[33].
 • Партія позиціонує себе як «партія тролів», «єдина українська політична партія, у якій цирк знаходиться зовні, а серйозні речі всередині, а не навпаки», а також «партія, орієнтована не стільки на бабусь у під'їзда, скільки на тих, кого бабусі звикли звати повіями та наркоманами». Згідно з твердженням одного з лідерів партії, публіциста Юрія Гудименка, партія брала натхнення в досвіді ісландської «Найкращої партії».[34]
 • В травні 2019-го року запорізький осередок партії оголосив, що виявив низку порушень у користуванні землею Запорізькою єпархією Української православної церкви Московського патріархату в трьох місцях обласного центру. Активісти надіслали заяви щодо вчинення адміністративних та кримінальних порушень до Нацполіції та Державної архітектурно-будівельної інспекції. Згодом керівник Єпархії мітрополіт Лука оголосив, що подав заяву на партію, одного з її очільників Юрія Гудименка й голову запорізького осередку Олександра Лебідя за розпалення міжрелігійної ворожнечі[35].

Див. також

Примітки

 1. Депутатські фракції і групи IX скликання
 2. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату
 3. «Орда» прийде – хаос в НАБУ наведе?. zik.ua. Процитовано 15 листопада 2018 року. 
 4. а б Структура ДемОрди. demorda.party. Архів оригіналу за 21 червень 2018. Процитовано 20 червня 2018 року. 
 5. Провластные блогеры создают партию "Демократический топор". strana.ua. Процитовано 14 вересня 2018 року. (рос.)
 6. Демократична Сокира подала до Мін’юсту документи на реєстрацію партії. demorda.party. Архів оригіналу за 17 травень 2019. Процитовано 27 грудня 2018 року. 
 7. Мін'юст зареєстрував партію "Демократична сокира", відому через політичний тролінг. espreso.tv. 22 травня 2019 року. Процитовано 22 травня 2019 року. 
 8. Что это было: общаемся с организатором акции "Бессмертный орк". 44.ua. Процитовано 19 червня 2018 року. (рос.)
 9. В Киеве провели акцию "Бессмертных орков". dsnews.ua. Процитовано 15 липня 2018 року. (рос.)
 10. Марш памяти героев WoW: активисты "почтили память" персонажей компьютерной игры. nv.ua. Процитовано 15 липня 2018 року. (рос.)
 11. "Смех сильнее глупости": участники акции "Wетеран World of Warcraft" троллили "Бессмертный полк" в Киеве. censor.net.ua. Процитовано 15 липня 2018 року. (рос.)
 12. Безсмертний орк тобі товариш. demorda.party. Процитовано 19 червня 2018 року. 
 13. "Виступатиме для Мотороли" - мережі обговорюють смерть Кобзона. gazeta.ua. Процитовано 14 вересня 2018 року. 
 14. Баяни, пірамідки й не тільки: запорізький журналіст взяв участь в акції до дня смерті Кобзона. forpost.media. Процитовано 2 вересня 2018 року. 
 15. До російського посольства в Києві, з нагоди смерті Кобзона, понесуть «копійчані пірамідки». zik.ua. Процитовано 14 вересня 2018 року. 
 16. Праздничный стол был накрыт прямо напротив здания российского посольства. newizv.ru. Процитовано 14 вересня 2018 року. (рос.)
 17. "Чому їм можна, а пацієнтам ні?": У Києві проходить Конопляний марш. Сьогодні. Процитовано 27 вересня 2019 року. 
 18. Звіт за місяць роботи Демократичної Орди. Enigma.ua. Процитовано 27 вересня 2019 року. 
 19. Марш за легалізацію зброї у столиці: фоторепортаж. glavcom.ua. 
 20. Під парламентом відбувся мітинг за ринок землі. agravery.com. 18/12/2018. 
 21. У Києві на противагу маршу «Безсмертного полку» влаштували акцію «Безсмертний Грут». zik.ua. 9/05/2019. 
 22. В Киеве завершилось мемориальное шествие в стиле «Бессмертного полка». petrimazepa.com. 9/05/2019. 
 23. Партії «Сила Людей», УГП та «Демократична сокира» стали партнерами. /hromadske.ua. 15/05/2019. 
 24. ЦВК зареєструвала 42 самовисуванців і 10 представників "Демсокири". lb.ua. 13 червня 2019. 
 25. Всі підводять результати виборів, підведемо і ми. Демократична Сокира. 23 липня 2019. 
 26. В Украине появилась интернет-партия «ДЕМОРДА». Зачем её создали?. bykvu.com. Процитовано 19 червня 2018 року. (рос.)
 27. Фінансовий звіт. sokyra.party. Процитовано 14 вересня 2018 року. 
 28. Вкотре про ПнВК. sokyra.party. Процитовано 14 вересня 2018 року. 
 29. На директора департаменту НКРЕКП вночі напали невідомі. theinsider.ua. Процитовано 14 вересня 2018 року. (рос.)
 30. Результати рейтингового Інтернет-голосування за Раду громадського контролю при НАБУ-2018. nabu.gov.ua. Процитовано 19 червня 2018 року. 
 31. Відомі переможці голосування до Ради громадського контролю при НАБУ. sud.ua. Процитовано 31 травня 2019 року. 
 32. Демократична Орда/Сокира: Звіт за першу половину літа. sokyra.party. Процитовано 17 листопада 2018 року. 
 33. Битва за громадський контроль над НАБУ: хто у фіналі?. radiosvoboda.org. Процитовано 20 червня 2018 року. 
 34. В Україні створять партію на блокчейні. https://www.slovoidilo.ua/2018/04/24/novyna/suspilstvo/ukrayini-stvoryat-partiyu-blokchejni (uk). Процитовано 2019-09-27. 
 35. Запорожский митрополит УПЦ подал заявление в полицию о разжигании межрелигиозной розни в Фейсбуке. ukranews.com. Процитовано 04 червня 2019 року. 

Посилання