Відмінності між версіями «Демотичне письмо»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(стиль, правопис)
Рядок 13: Рядок 13:
 
| Юнікод =
 
| Юнікод =
 
}}
 
}}
'''Демотичне письмо''' (від {{lang-el|δημοτικός}} — народний) — пізня форма староєгипетського письма, похідного від північної форми [[ієратичне письмо|ієратичного письма]], яка використовувалася в Нижньому Єгипті. Термін ''демотичне письмо'' запровадив [[Геродот]], щоб відрізнити його від ієратичного та [[єгипетські ієрогліфи|ієрогліфічного]]. [[Розетський камінь]] містить надпис демотичним письмом поряд із ієрогліфічним та грецьким. Мову, якою розмовляли в дельті Нілу в пізній староєгипетський період теж називають демотичною.
+
'''Демотичне письмо''' (від {{lang-el|δημοτικός}} — народний) — пізня форма староєгипетського письма, похідного від північної форми [[ієратичне письмо|ієратичного письма]], яка використовувалася в Нижньому Єгипті. Термін ''демотичне письмо'' запровадив [[Геродот]], щоб відрізнити його від ієратичного та [[єгипетські ієрогліфи|ієрогліфічного]]. [[Розетський камінь]] містить надпис демотичним письмом поряд з ієрогліфічним та грецьким. Мову, якою розмовляли в дельті Нілу в пізній староєгипетський період теж називають демотичною.
   
 
== Історія ==
 
== Історія ==
Демотичним письмом користувалися в Єгипті понад тисячу років. Воно існувало поряд із ієратичним та ієроліграфічним, виконуючи інші функції. На перших порах, починаючи з 25-ї династії, демотичне письмо використовувалося для адміністративних, торгових і правових записів, тоді як ієратичним та ієрогліфічним письмом записувалися інші тексти, зокрема релігійні.
+
Демотичним письмом користувалися в Єгипті понад тисячу років. Воно існувало нарівні з ієратичним та ієроліграфічним, виконуючи інші функції. На перших порах, починаючи з 25-ї династії, демотичне письмо використовувалося для адміністративних, торгових і правових записів, тоді як ієратичним та ієрогліфічним письмом записувалися інші тексти, зокрема релігійні.
   
Серединне демотичне письмо Птоломеївського періоду мало вищий статус, про що свідчать записані ним літературні та релігійні тексти. В цей час адміністративні функції почала виконувати [[грецька мова]]. Контракти, записані демотичним письмом, не мали сили без грецького підтвердження реєстрації в адміністративних огранах.
+
Серединне демотичне письмо Птоломеївського періоду мало вищий статус, про що свідчать записані ним літературні та релігійні тексти. В цей час адміністративні функції почала виконувати [[грецька мова]]. Контракти, записані демотичним письмом, не мали сили без грецького підтвердження реєстрації в адміністративних органах.
   
В період римського правління в Єгипті демотичне письмо поступово виходить із вжитку, однак існує кілька літературних текстів демотичним письмом, записаних впрововж 500 років нашої ери. Починаючи з [[3 століття]] демотичне письмо зустрічається тільки у вигляді окремих надписів на гончарних виробах та [[графіті]] на стінах храмів.
+
В період римського правління в Єгипті демотичне письмо поступово виходить із вжитку, однак існує кілька літературних текстів демотичним письмом, записаних упродовж 500 років нашої ери. Починаючи з [[3 століття]] демотичне письмо зустрічається тільки у вигляді окремих надписів на гончарних виробах та [[графіті]] на стінах храмів.
   
 
== Розшифровка ==
 
== Розшифровка ==

Версія за 10:26, 7 квітня 2018

Демотичне письмо
δημοτικός
DemoticScriptsRosettaStoneReplica.jpg
Репліка частини розетського каменя, записаної демотичним письмом
Вид
Логографічне
Мови Єгипетська мова
Період
650 до н. е.
Дочірні системи
Коптська абетка, мероїтська писемність
Напрям Справа наліво
Ця стаття містить символи МФА та знаки описуваної системи письма. Якщо у Вас не встановлений відповідний шрифт, то замість юнікодівських символів Ви можете побачити знаки питання, квадратики або інші знаки.

Демотичне письмо (від грец. δημοτικός — народний) — пізня форма староєгипетського письма, похідного від північної форми ієратичного письма, яка використовувалася в Нижньому Єгипті. Термін демотичне письмо запровадив Геродот, щоб відрізнити його від ієратичного та ієрогліфічного. Розетський камінь містить надпис демотичним письмом поряд з ієрогліфічним та грецьким. Мову, якою розмовляли в дельті Нілу в пізній староєгипетський період теж називають демотичною.

Історія

Демотичним письмом користувалися в Єгипті понад тисячу років. Воно існувало нарівні з ієратичним та ієроліграфічним, виконуючи інші функції. На перших порах, починаючи з 25-ї династії, демотичне письмо використовувалося для адміністративних, торгових і правових записів, тоді як ієратичним та ієрогліфічним письмом записувалися інші тексти, зокрема релігійні.

Серединне демотичне письмо Птоломеївського періоду мало вищий статус, про що свідчать записані ним літературні та релігійні тексти. В цей час адміністративні функції почала виконувати грецька мова. Контракти, записані демотичним письмом, не мали сили без грецького підтвердження реєстрації в адміністративних органах.

В період римського правління в Єгипті демотичне письмо поступово виходить із вжитку, однак існує кілька літературних текстів демотичним письмом, записаних упродовж 500 років нашої ери. Починаючи з 3 століття демотичне письмо зустрічається тільки у вигляді окремих надписів на гончарних виробах та графіті на стінах храмів.

Розшифровка

Демотичне письмо, знайдене на розетському камені, було розшифроване скоріше, ніж ієрогліфічне, завдяки зусиллям Сільвестра де Сасі. Його роботу продовжив Гайнріх Карл Бруґш, який видав Словник демотичного письма у семи томах.

Коптське письмо

Деякі символи демотичного письма увійшли до сучасного коптського письма для позначення звуків, для яких немає літер у грецькій абетці.

Див. також