День українськомовної преси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:59, 3 березня 2021, створена Perohanych (обговорення | внесок) (вилучено Категорія:Журналістика; додано Категорія:Журналістика в Україні за допомогою HotCat)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

День україномовної преси — проголошений та вперше відзначений 12 листопада 2009 року в Харкові в приміщенні Спілки української молоді.

Традицію відзначення започаткували Фонд національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича, Громадське об'єднання «Шемети», редакція двотижневика «Український простір» та Спілка Української Молоді[1].

Історія[ред. | ред. код]

Саме 12 листопада 1905 року в Лубнах, попри майже сорокарічну заборону царату на українськомовний друк, вийшло перше число газети «Хлібороб» українською мовою. Головним редактором її був Володимир Шемет — громадсько-політичний діяч й український державник. Роком пізніше в Харкові вийшла друком газета «Слобожанщина», головним редактором якої став ідеолог Української державності Микола Міхновський, побратим і соратник братів Володимира, Миколи і Сергія Шеметів. Усі вони сприяли згуртуванню української інтелігенції навколо ідеї Української Самостійної Держави.

Відзначення у 2009[ред. | ред. код]

Відзначення розпочалося з виступу директора Інтенсивних курсів журналістики Фонду національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича Владислава Проненка. Він зазначив, що історично справедливим є відзначати День українськомовної преси 12 листопада та запропонував звернутися до Президента України щодо визнання такого Дня на державному рівні.

Також промовляли журналісти Юрій Хомайко, Микола Шемет (співголова громадського об'єднання «Шемети»), Едуард Зуб. Вони окреслили початки розвитку українськомовної преси на території підросійської України і, зокрема, у Харкові. Була наголошена проблема, яка актуальна тепер як і 100 років тому — брак українськомовної преси на Харківщині.

Одночасно з цим організаторами заходу було оголошено про заснування Музею-архіву українськомовної преси у Харкові, мета якого — зберегти періодичні видання минулого для нащадків.

Насамкінець Владислав Проненко зачитав звернення до Президента України, яке було активно підтримане присутніми.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]