Держава Сасанідів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Імперія
Ераншахр
224 – 652
Прапор Герб
Прапор Герб
SassanianEmpireHistoryofIran.png


Столиця Ктесифон
Мова(и) середньоперська, арамейська
Релігія зороастризм, також християнство, маніхейство
Населення араби, вірмени, ассирійці, євреї, грузини, іранські народи, курди
Династія Сасаніди
Спадкоємність
Парфянське царство
Арабський халіфат
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Держава Сасанідів

Держава Сасанідів, Новоперська імперія, Ераншахр (перс. شاهنشاهی ساسانیانšāhanšāhije sɒsɒnijɒn) — остання доісламська іранська держава, що існувала в 224-651.

Назва[ред. | ред. код]

Назва держави походить від назви династії, що правила в ній — Сасанідів.

Історія[ред. | ред. код]

Держава Сасанідів прийшла на зміну Парфянській династії Аршакідів і була однією з головних сил на Близькому Сході і в Середній Азії. Конкурувала за контроль над територіями з Римською імперією, а після розподілу останньої — зі Східною Римською імперією, пізніше Візантією.

Правляча династія Сасанідів була заснована Ардаширом I після перемоги над парфянським царем Артабаном V (перс. اردوانArdavan) з династії Аршакідів. Останнім Сасанідським шахіншахом (Царем царів) був Єздігерд III (632651), який зазнав поразки в 14-річній боротьбі з Арабським халіфатом.

Найбільшого розквіту імперія досягла при правлінні Хосрова I Ануширвана, а найбільшого, хоча й короткочасного, розширення кордонів досягла під час правління Хосрова II Парвіза (Абарвеза, Апарвеза, «Переможного») — онука Хосрова I Ануширвана та сина Ормізда III, і включала землі нинішніх Ірану, Іраку, Азербайджану, Вірменії, Афганістану, східну частина сучасної Туреччини та частини нинішніх Індії, Сирії, Пакистану. Також влада Сасанідів частково поширювалася на Кавказ, Центральну Азію, Аравійський півострів, Єгипет, землі нинішніх Йорданії, Ізраїлю та Палестини. Таким чином, сасанідський Іран майже досяг меж держави Ахеменідів.

У середині VII століття імперію Сасанідів знищив та поглинув Арабський халіфат.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]