Відмінності між версіями «Держава грецької роботи»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (додано Категорія:Збройова палата за допомогою HotCat)
 
Рядок 24: Рядок 24:
 
[[Категорія:Регалії російських монархів]]
 
[[Категорія:Регалії російських монархів]]
 
[[Категорія:Ювелірні прикраси]]
 
[[Категорія:Ювелірні прикраси]]
  +
[[Категорія:Збройова палата]]

Поточна версія на 17:13, 29 грудня 2019

Держава «грецької справи» на малюнку академіка Ф. Г. Солнцева, середина XIX століття.

Держава грецької роботи — одна з колишній царських регалій Росії, що зберігається у зібранні Збройової палати Московського кремля.

Історія[ред. | ред. код]

Держава, як і парний до неї скіпетр та деякі інші з регалій Олексія Михайловича, зроблена в Стамбулі грецькими майстрами. До Москви державу, разом із бармами-«діадімою», привіз стамбульський мешканець Іван Юрьєв у 1662.

За державу цей майстер ювелірної справи отримав 7 917 карбованців комісійних. Іван Юрьєв залишився працювати у Збройовій палаті. Зберіглись зразки дорогоцінного посуду, зробленого ним за часів Олексія Михайловича.

Держава (або яблуко великодержавне, як її ще називали) має вигляд кулі на прорізному поставці. У на верші, на маленькій кульці — хрест. Держава є розбірною — хрест, що її увінчує та поставець можуть відгвинчуватись. На верхню частину держави надягнута діадема з 10-ма фігурними зубчиками. По середині держави проходять три пояски — середній із діамантів, бічні з дрібних турмалінів. У верхній її частині 8 візерунків з камінців, що нагадують квіти, у нижній — 6.

Держава рясно прикрашена емалями. Вона має 3,5 фунти золота, і загалом прикрашена 179 діамантами та 340 іншими дорогоцінними камінцями.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Древности Российского государства, изданные по высочайшему повелению государя императора Николая I: в 6 отд. и доп. к отд. III. — Репринтное издание 1849–1853 гг. — СПб.: Альфарет, 2006. — 2-е Отделение, С. 34.
  • Московская оружейная палата. По высочайшему изволению второе, вновь составленное издание. Типография Бахметева. М. 1860. — С. 20., С. 51.