Державне агентство з питань електронного урядування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне агентство з питань електронного урядування України
Державне агентство з питань е-урядування.png
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 4 червня 2014
Керівництво діяльністю здійснює Кабінет Міністрів України
Штаб-квартира 03150, м. Київ, вулиця Ділова, 24
Кількість співробітників 80
Річний бюджет 48,42 млн (2019)[1]
Голова Риженко Олександр Володимирович
Офіційний сайт

Державне агентство з питань електронного урядування України відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади.

Державне агентство з питань електронного урядування України здобуло повноважень та розпочало активну діяльність з моменту затвердження Положення про Державне агентство з питань електронного урядування України — 1 жовтня 2014 року.

Державне агентство з питань електронного урядування України має статус центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовує Кабінет Міністрів. Штат Агентства налічує близько 80 фахівців.

Впровадження електронного урядування — одна з найважливіших складових реформи державного управління, яка триває в Україні. Саме е-урядування здатне вивести взаємодію державних органів і населення на новий рівень та мінімізувати корупцію. Прозорість, доступність, мінімальний контакт пересічної людини з чиновниками — основні переваги електронних послуг та сервісів.

Основні напрями діяльності[ред. | ред. код]

Електронні послуги[ред. | ред. код]

Державне агентство з питань електронного урядування України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки — будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державної допомоги тощо. Зараз на Урядовому порталі kmu.gov.ua в розділі «Послуги» можна скористатися більш ніж 100 електронними послугами.

Відкриті дані[ред. | ред. код]

Державне агентство з питань електронного урядування України є державним органом, відповідальним за реалізацію цієї політики Уряду щодо відкриття найбільш важливих для суспільства даних. У жовтні 2016 року Україна офіційно приєдналася до Міжнародної хартії відкритих даних, взявши на себе зобов’язання перед міжнародною спільнотою впроваджувати національну політику відкритих даних відповідно до принципів хартії.

Відкриті дані мають потужний антикорупційний ефект, сприяють прозорості влади, позитивно впливають на розвиток економіки. 2017 року відкриті дані принесли в економіку України понад 700 млн доларів, або 0,67% ВВП. І при збереженні нинішніх темпів, за прогнозами, до 2025 року ця цифра зросте вдвічі — до понад 1,4 млрд доларів, або 0,92% ВВП.

Взаємодія реєстрів. Інтероперабельність[ред. | ред. код]

Об'єднання державних реєстрів в єдину систему взаємодії — ефективний спосіб оптимізації роботи державних органів, боротьби з бюрократією, забезпечення дистанційного та оперативного доступу громадян до якісних адміністративних послуг.

Державне агентство з питань електронного урядування України спільно з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування та міжнародними партнерами проводить роботу по забезпеченню інтероперабельності — принципу, коли різні інформаційні ресурси можуть взаємодіяти між собою на базі уніфікованих інтерфейсів та протоколів. Зокрема, впроваджується «Трембіта»[2] — система взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, а також формується Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів. В цьому напряму Україна використовує досвід Естонії — країни, яка має найбільш досконалу в світі систему електронного урядування.

Електронний документообіг[ред. | ред. код]

Ефективність функціонування сучасної держави значною мірою визначається швидкістю та якістю прийняття рішень. Це неможливо без наявності в державних структурах електронного документообігу. Локальний електронний документообіг (на рівні одного відомства) дозволяє державній структурі автоматизувати всі процеси роботи з документами, практично відмовитись від паперу, вдосконалити внутрішню дисципліну, прискорити процес прийняття управлінських рішень. Окрім того, Державне агентство з питань електронного урядування України працює над об'єднанням усіх відомств в єдину систему міжвідомчого документообігу. Вона гарантує доправляння електронних документів та надає можливість отримання юридично значущих повідомлень про доставку. Наразі майже 5500 документів щоденно передаються між органами влади в електронному вигляді.

Електронна ідентифікація[ред. | ред. код]

Отримання сучасних електронних послуг не можливе без інструментів електронної ідентифікації. Державне агентство з питань електронного урядування України сприяє впровадженню, розповсюдженню та популяризації електронного підпису та технологій MobileID та BankID.

Уже розроблені вимоги до засобів електронної ідентифікації, рівнів довіри до засобів електронної ідентифікації для їх використання у сфері електронного урядування. Окрім того, Державне агентство з питань електронного урядування України створило Інтегровану систему електронної ідентифікації. Система об’єднує всіх надавачів послуг електронної ідентифікації (електронний підпис, MobileID, BankID, ID-картка).

Електронна демократія[ред. | ред. код]

Державне агентство з питань електронного урядування України спільно з міжнародними партнерами впроваджує та розвиває інструменти електронної демократії. Найбільш поширеними серед них, що застосовуються сьогодні в Україні як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях, є електронні консультації, електронні петиції, електронні звернення, бюджети участі (громадські бюджети). Також створені ресурси для оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних.

Національна програма інформатизації[ред. | ред. код]

Національна програма інформатизації це, перш за все, механізм координації процесів планування та виконання проектів інформатизації в системі органів державної влади.

В рамках цього механізму Державне агентство з питань електронного урядування України забезпечує організацію державної експертизи та погодження проектів інформатизації органів державної влади. Так в 2016 році Агентство здійснило оцінку 186 таких проектів, в 2017 р. — 471, в 2018 р. — 1457.

Для підвищення дієвості цього механізму Агентство розробило Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Національну програму інформатизації».[3]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 • Офіційна сторінка
 • Постанова Кабінету міністрів України «Деякі питання діяльності центральних органів виконавчої влади» від 4 червня 2014 р. № 255 [1]
 • Постанова Кабінету міністрів України «Про затвердження Положення про Державне агентство з питань електронного урядування України» від 1 жовтня 2014 року № 492[2]
 • Про призначення Риженка О. В. Головою Державного агентства з питань електронного урядування України[3]
 • Про схвалення Концепції розвитку системи електронних послуг в Україні[4]
 • Про схвалення Концепції розвитку електронного урядування в Україні[5]
 • Про електронні довірчі послуги[6]
 • Про схвалення Концепції розвитку електронної демократії в Україні та плану заходів щодо її реалізації[7]
 • Про схвалення Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018—2020 роки та затвердження плану заходів щодо її реалізації[8]
 1. Деякі питання діяльності центральних органів виконавчої влади. 
 2. Про затвердження Положення про Державне агентство з питань електронного урядування України. 
 3. Про призначення Риженка О. В. Головою Державного агентства з питань електронного урядування України. 
 4. Про схвалення Концепції розвитку системи електронних послуг в Україні. 
 5. Про схвалення Концепції розвитку електронного урядування в Україн. 
 6. Про електронні довірчі послуги. 
 7. Про схвалення Концепції розвитку електронної демократії в Україні та плану заходів щодо її реалізації. 
 8. Кабінет Міністрів України — Про схвалення Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України на 2018—2020 роки та затвердження плану заходів щодо її реалізації (ua).