Джакомо Кваренгі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джакомо Кваренгі
Giacomo Quarenghi
італ. Giacomo Antonio Domenico Quarenghi
Kvarengi.jpg
Портрет Дж.Кваренгі
Народження 20 вересня1744Рота Фуорі,Бергамо
Смерть 2 березня1817Петербург
Поховання Лазарівське кладовище (Санкт-Петербург)[d]
Громадянство Російська імперія
Діяльність архітектор, художник
Праця в містах Петербург, Москва
Архітектурний стиль класицизм
Найважливіші споруди Ермітажний театр, Петербург,Павільони, Царське Село, Смольний інститут,Петербург,палац Межотнє, садиби Стольне, Ляличі
Джакомо Кваренгі у Вікісховищі?

Кваренгі Джакомо Антоніо Доменіко (італ. Giacomo Quarenghi; 20 вересня, 1744,Рота Фуорі (біля Бергамо) - 18 лютого (2 березня), 1817, Петербург) - відомий архітектор Російської імперії доби класицизму, один з представників палладіанства в Росії.Графік.


Навчання

Син художника, друга дитина в родині, Джакомо і сам обрав шлях митця. Спочатку опановував живопис під керівництвом Рафаеля Менгса у Римі. Але зацікавився архітектурою і з живопису переключився на будівництво.Він вивчав «Чотири книги про архітектуру» Палладіо, де знайшов підтримку своїм пошукам стилю і манери. Для завершення навчання зробив дві освітні подорожі по князівствам тогочасної Італії для вивчення античних будівель. І постійно малював.

Перші архітектурні твори

Тогочасна Італія переживала кризу в будівництві. Панували залишки громіздкого бароко і важко народжувався класицизм. Рококо в Італії приживалося погано і виявило себе в живопису деяких майстрів( П'єтро Ротарі, Розальба Карр'єра, Алессандро і П'єтро Лонгі).Кваренгі прихильником рококо і бароко не став, хоча при нагоді використовував деякі риси бароко. Всі архітектори Італії тоді отримували мало замовлень. Мало замовлень було і у Кваренгі. В Римі він встиг оздобити Музичну залу палацу сенатора А. Реццоніко. Найбільш вдалою роботою Кваренгі в Італії була перебудова середньовічної церкви Св.Сколастики в Субіако поблизу Риму. Там новий інтер'єр Кваренгі вмістив в старі стіни, не чіпаючи зовні будівлю.

Та на замовлення англійців зробив декілька проектів заміських садиб (для лорда Хагерстона графа Нортумберленда та ін.) Кваренгі надумав їхати за кордон на заробітки.

За проектами Кваренгі збудовано манеж в Монако і столову залу ерцгерцогині Моденської в Відні.

В Петербург на три роки

Він підписав угоду на роботи в Петербурзі на три роки. Йому 35 років і як архітектор він тільки починається.

З 1780 року він в Петербурзі і працюватиме для імператриці Катерини Другої - 16 років. Всього він працював там 37 років. Активне листування з італійцями дало змогу відследіти замови архітуктору і коло робіт, що він зробив. В листі 1785 р.до італійця Маркезі Кваренгі писав: «(вже побудовані) три павільони в новому саду в Петергофі; Торгова біржа; велика будівля Державного банку; корпус лавок в 2 поверхи для ярмарку в Іркутську; церква із шпиталєм для її імператорської високості в Павловську; будівля для (Катерини Другої), щоби розмістити копію лоджій Рафаеля; лікарня для божевільних; фасад для губернаторського палацу в Смоленську; палац і стайні для генерала Завадовського в Україні; палац графаБезбородко; церква-усипальня для батька графа в селі в Україні; Ермітажний театр... за зразком античних; фасади нового імператорського палацу в Москві... ».

Олександрівський палац в Царському Селі, арх.Кваренгі Дж.

Доля творів архітектора

Доля будов Кваренгі різна.Торгівельна біржа була такою невдалою, що простояла порожньої і її розібрали. Нову і кращу за кваренгієву біржу побудує Тома де Томон.

Проект Холодних лазень для імператриці Катерини Другої був таким бідним, що його відхилили, а привітні і романтичні лазні побудував Чарльз Камерон.

Тоді новий палац для імператриці Катерини в Москві тепер не існує.

Садиба Завадовського Ляличі-суцільна руїна( реставрують лише садибну церкву).Зруйнована і садиба Безбородко в Стольному.

Англійський палац в Петергофі зруйнували в 2-гу світову війну(не існує).

Але багато чого вціліло. І Ермітажний театр, будівля Академії наук, корпус з копією лоджій Рафаеля справно служать сучасній Росії.

Зберігся і Смольний, штаб більшовістського перевороту 1917 року. Кваренгі будував його для Інституту шляхетних дівиць. Спорожнілу будівлю прибрали до рук більшовики.

Графічні твори Кваренгі.

Родини

Кваренгі був тричі одруженим. Його син теж був архітектором. Саме снд зробить гравіювання креслень батька, чим збереже їх для нас.

Смерть

Кваренгі помер в Петербурзі. 1967 року з нагоди 150-річчя з дня смерті архітектора його прах перепоховали на цвинтар Олександро-Невської лаври.

Країни,де знаходяться твори Кваренгі-архітектора

Садиба Межотне, Латвія
 • Англія
 • Австрія
 • Італія
 • Латвія(садиба Межотнє)
 • Росія
 • Україна

Джерела

 • Всеобщая история искусств, т 4, М, «Искусство», 1963, (рос)
 • Богословский В.А.«Кваренги, мастер архитектуры русского классицизма», Л-М, 1955, (рос)
 • Пилявский В.И. «Джакомо Кваренги. Архитектор. Художник.», Л, Стройиздат, 1981 (рос)
 • Коршунова М. Ф. Джакомо Кваренги. Л.: Лениздат, 1981.
 • Талепоровский В. Н. Кваренги. Материалы к из

учению творчества. М.-Л.: ГИЛСА, 1954

Посилання