Відмінності між версіями «Джаред Даймонд»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Перенесено 34 інтервікі-посилань до Вікіданих (d:Q205772))
м (вилучена Категорія:Американські географи з допомогою HotCat)
Рядок 62: Рядок 62:
 
* [http://spotlight.ucla.edu/faculty/jared-diamond/ Джаред Даймонд: лінгвіст, молекулярний фізіолог, біогеограф. / UCLA Spotlight]
 
* [http://spotlight.ucla.edu/faculty/jared-diamond/ Джаред Даймонд: лінгвіст, молекулярний фізіолог, біогеограф. / UCLA Spotlight]
   
[[Категорія:Американські географи]]
 
 
[[Категорія:Біологи]]
 
[[Категорія:Біологи]]
 
[[Категорія:Історики США]]
 
[[Категорія:Історики США]]

Версія за 09:04, 18 квітня 2013

Джаред Мейсон Даймонд
Jared Mason Diamond
Jared diamond.jpg
Народився 10 вересня 1937
Бостон
Громадянство США
Національність Американці
Діяльність професор географії в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса, автор науково-популярної літератури
Сфера роботи екологія і Еволюційна біологія
Alma mater Гарвардський університет і Триніті-коледж
Мова творів англійська
Роки активності з 1972 року
Напрямок еволюційна біологія, географія, антропологія, лінгвістика, енвайронменталізм
Magnum opus «Зброя, мікроби і харч: Витоки нерівностей між народами» (1998)
Членство Skeptic Society[d]
Конфесія атеїзм
Батько Louis Diamond[d]
Премії Пулітцерівська, «Фіта Бета Каппа», «Авентіс»
Сайт: www.geog.ucla.edu

Джаред Мейсон Даймонд у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Джаред Мейсон Даймонд (англ. Jared Mason Diamond, нар. 10 вересня 1937 року) — американський еволюційний біолог, фізіолог і біогеограф. Нині працює викладачем географії та фізіології в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса. Найбільш відомий за свою книгу «Зброя, мікроби і харч: Витоки нерівностей між народами» (англ. Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies), у якій розглянув найзагальніші процеси та наслідки історії людства. За цю книгу нагороджений Пулітцерівською премією, а також премією почесного товариства «Фіта Бета Каппа» в галузі науки.

Біографія

Джаред Даймонд народився в Бостоні в родині польсько-єврейського походження. Його батько був лікарем, а мати — викладачем, музикантом і лінгвістом. По закінченню Латинської школи Роксбері — найдавнішої в Північній Америці — Даймонд отримав ступінь бакалавра 1958 року від Гарвардського університету, а докторський ступінь — в 1961 року в Кембриджі в галузі фізіології та мембранної біофізики. Протягом 1962—1966 року працював асистентом у Гарварді, а потім отримав викладацьку посаду з фізіології при Медичній школи Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. В цей час він зацікавився іншими галузями науки — екологією та орнітологією, зокрема еволюцією птахів Нова Гвінеї. Відтоді він неодоразово із дослідницькими цілями відвідував Нова Гвінею та суміжні острови. Будучи вже п'ятдесятилітнім, Даймонд поступово розвинув третій напрям своєї кар'єри — історію довкілля.

Праці

Обкладинка українського видання книжки Джареда Даймонда «Зброя, мікроби і харч: Витоки нерівностей між народами»


Джеред Даймонд — автор багатьох науково-популярних книг, у яких поєднуються антропологія, біологія, екологія, географія, лінгвістика, генетика та історія.

Найвідоміша його книга — «Зброя, мікроби і харч: Витоки нерівностей між народами» (англ. Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies), видана 1997 року і нагороджена 1997 року премією товариства «Фіта бета каппа», 1998 року — Пулітцерівською премією та премією «Авентіс» британського Королівського товариства. У цій книзі автор намагається пояснити причини найзначніших нерівностей розвитку в сучасному світі наслідками переважно екологічних і географічних чинників, які справили найбільший вплив на стартові позиції різних людських суспільств. Тим самим Даймонд спростовує расистські твердження про те, що нерівність у розвитку різних регіонів світу є наслідком розумової відсталості одних та вищості ментального потенціалу інших народів. Основне завдання, яке він ставить перед собою, — пояснити, чому євразійська цивілізація в цілому вижила й завоювала інші, не вдаючись до аргументу, що своєю гегемонією у світі євразійці завдячують якій-небудь своїй інтелектуальній, генетичній або моральній вищості. Він стверджує, що нерівності людських суспільств у могутності та технологічному розвитку не відображають якихось культурних або расових відмінностей, а радше походять із екологічних відмінностей, які суттєво підсилювалися різноманітними циклами позитивного зворотного зв'язку. Він перелічує головні процеси й чинники цивілізаційного розвитку, що були присутні й діяли у Євразії від зародження людського виду в Африці до розквіту рільництва і технології.

У одній із останніх книг — «Колапс: Як суспільства вибирають між виживанням і гибеллю» (англ. Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed, 2005) Даймонд розглянув широкий спектр цивілізацій і суспільств минулого, намагаючись з'ясувати, чому вони загинули в руїнах або вижили тільки в дуже підупалій формі. Його думка полягає в тому, що сучасні суспільства могли би отримати цінний урок на досвіді таких колапсів суспільств минулого. Як і в «Зброї, мікробах і харчі», він спростовує етноцентричні пояснення розглянутих колапсів, а натомість зосереджує увагу на екологічних чинниках. Зокрема чимало місця він виділяє скандинавським поселенням у Ґренландії, які зникли, коли клімат став холоднішим, тоді як сусідня культура інуїтів процвітала.

Книги

Посилання

Українською мовою

Англійською мовою

  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.