Відмінності між версіями «Джафар аль-Муктадір»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
 
Рядок 27: Рядок 27:
 
| герб =
 
| герб =
 
}}
 
}}
  +
{{також|Аль-Муктадир (значення){{!}}Аль-Муктадир}}
 
'''Джафар аль-Муктадір''' (*[[13 листопада]] [[895]], [[Багдад]] — [[31 жовтня]] [[932]], Багдад) — 18-й володар [[Багдадський халіфат|Багдадського халіфату]] в [[908]]—[[932]] роках. Тронне ім'я з арабської мови перекладається як «Могутній у Бозі». Повне ім'я ''Абу'л-Фадл Джафар ібн Ахмад аль-Мутадід аль-Муктадір біллах''.
 
'''Джафар аль-Муктадір''' (*[[13 листопада]] [[895]], [[Багдад]] — [[31 жовтня]] [[932]], Багдад) — 18-й володар [[Багдадський халіфат|Багдадського халіфату]] в [[908]]—[[932]] роках. Тронне ім'я з арабської мови перекладається як «Могутній у Бозі». Повне ім'я ''Абу'л-Фадл Джафар ібн Ахмад аль-Мутадід аль-Муктадір біллах''.
   

Поточна версія на 10:36, 17 квітня 2021

Джафар аль-Муктадір
Dinar of al-Muqtadir, AH 298.jpg
Динар аль-Муктадіра
Ім'я при народженні أبو الفضل جعفر بن أحمد المعتضد‎‎
Народився 13 листопада 895
Багдад
Помер 31 жовтня 932 (36 років)
Багдад
·загибель у сутичці
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Знання мов арабська[1]
Титул халіф
Посада Abbasid caliphd
Термін 908—932 роки
Попередник аль-Муктафі
Наступник аль-Кахір
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько аль-Мутадід
Мати Шагаба
Брати, сестри Алі аль-Муктафі і Мухаммад аль-Кахір
У шлюбі з Хамрах
Діти 4 сина
Див. також: Аль-Муктадир

Джафар аль-Муктадір (*13 листопада 895, Багдад — 31 жовтня 932, Багдад) — 18-й володар Багдадського халіфату в 908932 роках. Тронне ім'я з арабської мови перекладається як «Могутній у Бозі». Повне ім'я Абу'л-Фадл Джафар ібн Ахмад аль-Мутадід аль-Муктадір біллах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Дитинство[ред. | ред. код]

Походив з династії Аббасидів. Син халіфа аль-Мутадіда від грецької наложниці Шагаби. Народився у 895 році. При народженні отримав ім'я Джафар. Зростав при дворі свого батька, а потім брата халіфа аль-Муктафі у Багдаді. Здобув поверхову освіту. Не відрізнявся хистом до військової справи та урядування. Також мав слабкий характер і погану вдачу.

У 908 році під час тяжкої хвороби аль-Муктафі вищі сановники держави зібралися задля вирішення питання спадкоємця. Візир аль-Аббас ібн аль-Хасан аль-Джарджара підтримав кандидатуру Джафара. Натомість Махмуд ібн Дауд ібн аль-Джарра виступив на боці Абдуллаха, сина колишнього халіфа аль-Мутазза. Втім зрештою перемогла думка на користь Джафара, оскільки більшість сановників розраховували керувати малолітнім та безпольним правителем. Тому Джафар після смерті аль-Муктафі того ж року стає халіфом під ім'ям аль-Муктадір.

Володарювання[ред. | ред. код]

З самого початку двір нового халіфа поринув в інтриги, оскільки різні групи та родичі намагалися керувати аль-Муктадіром. Останній на вимогу родичів та племен відновив подарунки хашимітським родинам, що завдало шкоди державній скарбниці. Втім вже 16 грудня 908 року виникла змова проти халіфа, яку очолив аль-Хусейн ібн Хамдан, прихильник Абдулла ібн аль-Мутазза. Останній на чолі вояків зумів вбити візиря аль-Аббас ібн аль-Хасана, проте сам халіф врятувався завдяки діям євнуха аль-Муні аль-Музаффара. Слідом за цим заколот швидко було придушено.

Після цього було утворено регентську раду (аль-саду), яку фактично очолила мати халіфа Шагаба. Остання створила паралельну адміністрацію, спираючись на євнухів та служниць гарему (карамани). Особисті секретарі та помічники Шагаби керували усіма справами. Досягаючи повної влади Шагаба у 917 році домоглася звільнення впливового сановника Алі ібн Ісу аль-Джарру. При цьому Шагаба слідкувала за своїми помічницями, щоб жодна з них не набула значної влади. У 922 році було відправлено встановлено відносини з Волзькою Булгарією, куди разом з посланцем Ібн Фадланом спрямовано каді і викладачів шаріату, а також будівельників для будівництва фортеці та мечетей. У 925 році Шагаба ще більш збільшила свою політичну вагу при дворі — призначила візирем свого протеже Ахмада аль-Хасибі.

Халіф повністю відійшов від справ, поринувши у розваги та байдикування. Правління Шагаби призвело до спустошення скарбниці й корупції при цивільній адміністрації (мазалім). Водночас відмова від активної зовнішньої політики своїх попередників, укладання миру з Візантійською імперією у 917 році. При цьому фактично стали незалежними Хамданіди в Мосулі, набирали потугу Фатіміди в Іфрикії. Халіф та його уряд не реагував на ці загрози. У 929 році кармати захопили та сплюндрували Мекку, вкравши Чорний камінь.

Усе це викликало невдоволення військової знаті, яка влаштувала у 929 році змову. В результаті аль-Муктадіра було повалено й замінено братом Мухаммадом. Проте доволі швидко заколот було придушено, а аль-Муктадір повернувся на трон. При цьому він не стратив Мухаммада. Але влада халіфа була підірвана, оскільки він вже не міг сплачувати належну платню військам та службовцям — мати та його фаворити спорожнили скарбницю. У 932 році аль-Муктадір змістив еміра емірів Муніса, поставивши замість нього Булейка. Проте Муніс не підкорився та виступив проти халіфа. У битві біля багдадської брами аль-Муктадір загинув. Новим халіфом став його брат Мухаммад.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dictionnaire historique de l'islam, Janine et Dominique Sourdel, Éd. PUF, (ISBN 978-2-13-054536-1)
  • Kennedy, Hugh (2013). «The Reign of al-Muqtadir (295—320/908–32): A History». Crisis and Continuity at the Abbasid Court: Formal and Informal Politics in the Caliphate of al-Muqtadir (295—320/908-32). Leiden: BRILL. pp. 13–47. ISBN 978-90-04-25271-4.

Примітки[ред. | ред. код]