Відмінності між версіями «Джоанна Аккська»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{Edited|категорія=ні}}
 
{{Edited|категорія=ні}}
 
{{Перекладаю|nocat=1}}
 
{{Перекладаю|nocat=1}}
Джоанна Аккська''', відома також як '''Джоан Аккська''', '''Джейн Аккська''' ([[Англійська мова|англ]]. Joan of Acre; [[1272]] - 23 квітня [[1307]]) - дочка короля Англії [[Едуард I Довгоногий|Едуарда I]] і його дружини [[Елеонора Кастильська (Королева Англії)|Елеонори Кастильської]], графиня Глостера і Хартфорда.
+
'''Джоанна Аккська''', відома також як '''Джоан Аккська, Джейн Аккська''' ([[Англійська мова|англ]]. ''Joan of Acre''; [[1272]] - 23 квітня [[1307]]) - дочка короля Англії [[Едуард I Довгоногий|Едуарда I]] і його дружини [[Елеонора Кастильська (Королева Англії)|Елеонори Кастильської]], графиня Глостера і Хартфорда.
   
 
== Біографія ==
 
== Біографія ==
Рядок 18: Рядок 18:
   
 
=== Другий шлюб ===
 
=== Другий шлюб ===
Незабаром після смерті чоловіка Джоанна Акрская закохалася в одного з зброєносців де Клер - Ральфа де Монтермара. Вона домоглася від батька пожалування Монтермара в лицарі, а вже на початку 1297 року набула таємний шлюб зі своїм коханим [4]. Це був небачений для англійської знаті мезальянс: дочка короля і вдова одного з перших баронів стала дружиною всього лише зубожілого лицаря. Особливо скандальною повинні були зробити ситуацію плани Едуарда видати дочку за графа Савойського Амадея V. Уже була призначена дата - 16 березень 1297 року. Джоанна, таким чином, опинилася у вкрай складному і навіть небезпечному становищі.
+
Незабаром після смерті чоловіка Джоанна Акрская закохалася в одного з зброєносців де Клер - [[Ральф де Монтермар|Ральфа де Монтермара]]. Вона домоглася від батька росвятити Монтермара в лицарі, а вже на початку [[1297|1297 року]] таємно одружилася зі своїм коханим<ref>Ibid. Р. 343</ref>. Це був небачено для англійської знаті: дочка короля і вдова одного з перших баронів стала дружиною всього лише зубожілого лицаря. Особливо скандальною повинні були зробити ситуацію плани Едуарда видати дочку за графа Савойського [[Амадей V Великий|Амадея V]]. Уже була призначена дата - 16 березеня 1297 року. Джоанна, таким чином, опинилася у вкрай складному і навіть небезпечному становищі.
   
Спочатку вона спробувала відрадити батька від савойского шлюбу, що не розповідаючи йому всю правду, але той вирішив, що на дочку потрібно просто сильніше натиснути, і для цього тимчасово конфіскував її володіння. Тоді Джоанні довелося повідомити королю, що вона вже є дружиною Монтермара. Едуард прийшов в лють і наказав ув'язнити чоловіка Джоани в Брістольському замку, але поступово змінив своє ставлення до того, що трапилося. Ймовірно, на це вплинули вагітність Джоани (дитина народилася в жовтні 1297 роки) і заступництво єпископа Дарема. Уже в серпні Монтермар отримав свободу, а його дружина знову отримала свої володіння, так що недавній простий лицар міг до самої смерті своєї дружини іменуватися графом Глостера і Хартфорда.
+
Спочатку вона спробувала переконати батька відмовитися від савойского шлюбу, не розповідаючи йому всю правду, але той вирішив, що на дочку потрібно просто сильніше натиснути, і для цього тимчасово конфіскував її володіння. Тоді Джоанні довелося повідомити королю, що вона вже є дружиною Монтермара. Едуард розлютився і наказав ув'язнити чоловіка Джоани в Брістольському замку. Згодом він поступово змінив своє ставлення до цього шлюбу. Ймовірно, на це вплинули вагітність Джоани (дитина народилася в жовтні 1297 року) і заступництво єпископа Дарема. Уже в серпні Монтермар отримав свободу, а Джоанна знову отримала свої володіння.
   
 
=== Смерть ===
 
=== Смерть ===
Джоанна померла 23 квітня 1307 року в маєтку Клер в Саффолку. Причина смерті невідома. Можливо, графиня Глостерский померла при пологах: у другому шлюбі її діти народжувалися з проміжком в 2-3 роки, а останній відомий за джерелами дитина народилася в 1304 році. Але стверджувати що-небудь впевнено немає підстав. Джоану поховали в Клер, в родовій усипальниці її першого чоловіка. Джерела повідомляють, що в 1357 році могила була розкрита в присутності дочки Джоани Аркской, Елізабет де Бург, і тіло було знайдено розклалися; але ця звістка відноситься вже до XV століття, і важко перевірити його достовірність [5]
+
Джоанна померла 23 квітня [[1307|1307 року]] в маєтку Клер в Саффолці. Причина смерті невідома. Можлива версія - графиня Глостер померла при пологах: у другому шлюбі її діти народжувалися з проміжком в 2-3 роки, а останній відомий за джерелами дитина народилася в 1304 році. Джоану поховали в Клер, в родовій усипальниці її першого чоловіка. Деякі джерела повідомляють, що в [[1357|1357 році]] могила була розкрита в присутності дочки Джоани Аккської, [[Елізабет де Клер]], і тіло було знайдено не розклавшимся<ref>Higginbotham, Susan. «Joan of Acre and Ralph de Monthermer: A Medieval Love Story.» Susan Higginbotham. 2 Mar. 2009. Р. 4.</ref>
   
 
== Діти ==
 
== Діти ==
  +
Від кожного з двох шлюбів у Джоани Акрской було по четверо дітей.
  +
  +
Діти від Гілберта де Клера:
  +
* [[Гільберт де Клер, 8-й граф Глостер|Гільберт де Клер]], 7-й граф Хартфорд і 8-й граф Глостер (1291-1314)
  +
  +
* [[Елінор де Клер]] (1292-1337), дружина Х'ю ле Діспенсера Молодшого і Вільяма де ла Зуша
  +
  +
* [[Маргарет де Клер]] (1293-1342), дружина Пірса Гавестона і Х'ю де Одлі
  +
  +
* [[Елізабет де Клер]] (1295-1360), дружина Джона де Бурга, Тібо де Вердена і Роджера Д'Аморі
  +
Діти від Ральфа де Монтермара:
  +
* Мері де Монтермар, дружина Дункана Макдуффа, графа Файфа
  +
  +
* Джейн де Монтермар, черниця
  +
  +
* Томас де Монтермар (1301-1340), 2-й барон Монтермар
  +
  +
* Едуард де Монтермар (помер в 1340)
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
 
<references />
 
<references />
  +
  +
== Джерела ==
  +
*[http://fmg.ac/Projects/MedLands/ENGLAND,%20Kings%201066-1603.htm#Joandied1307 Джоанна Акрская на fmg.ac]
  +
*[http://thepeerage.com/p10191.htm#i101910]
  +
*Lee, Sidney, ed. (1892). «Joan of Acre». Dictionary of National Biography 29. London: Smith, Elder & Co. p.&nbsp;390.
  +
* Higginbotham, Susan. «Joan of Acre and Ralph de Monthermer: A Medieval Love Story.» Susan Higginbotham. 2 Mar. 2009
  +
* Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850
  +
* Prestwich, Michael (1988). Edward I. Berkeley, US and Los Angeles, US: University of California Press. ISBN 978-0-520-06266-5.
  +
* Weir, Alison (2008). Britain’s Royal Families, The Complete Genealogy. London: Vintage Books. ISBN 978-0-09-953973-5.

Версія за 22:04, 1 квітня 2017

Джоанна Аккська, відома також як Джоан Аккська, Джейн Аккська (англ. Joan of Acre; 1272 - 23 квітня 1307) - дочка короля Англії Едуарда I і його дружини Елеонори Кастильської, графиня Глостера і Хартфорда.

Біографія

Дитинство

Джоанна народилася в 1272 році в місті Акко, куди її батьки прибули за рік до цього, щоб врятувати християнські володіння від мусульманської загрози в рамках чергового хрестового походу[1]. Вона була восьмою дитиною, але на момент народження у Джоани були тільки один брат і одна сестра, які знаходилися в Англії (інші померли зовсім маленькими). Дід принцеси, Генріх III, тоді був ще живий і Едуард був тільки спадкоємцем престолу.

Через кілька місяців після народження дочки Едуард і Елеонора відплили з Акки в сторону батьківщини. На Сицилії вони дізналися про смерть Генріха III; з цього моменту Джоанна Аккська була дочкою короля. Подальший шлях лежав по суші через Італію та Францію. Маленьку дочку Едуард I залишив на виховання у її бабусі по матері Жанни, графині Понтьє[2]. В 1279 році графиня померла, і після цього Джоанна вперше прибула до Англії.

Незважаючи на її юний вік (сім років), Едуард I вже планував династичний шлюб. Він розраховував відновити традиційний антикапетингський союз між Англією і Німеччиною, видавши Джоану за одного з синів короля Рудольфа І, Гартмана. Але 20 грудня 1281 року Гартман загинув у віці 18 років, коли його корабель врізався в скелю на Рейні[3]. Інші іноземні принци в якості кандидатів на руку Джоани не розглядалися.

Перший шлюб

30 квітня 1290 року, Едуард видав свою дочку за графа Глостера і Хартфорда Гільберта де Клера. Різниця у віці між нареченими становила 30 років, але Гільберт був, імовірно, наймогутнішим з англійських баронів і традиційно лояльним по відношенню до королівського дому. Він підтримував Едуарда в громадянській війні, був регентом королівства в період між смертю Генріха III і поверненням Едуарда зі Святої землі, а його першою дружиною була тітка короля ( розлучився в 1285 році). Шлюб був укладений в Вестмінстерському абатстві; придане нареченої склало дві тисячі срібних марок.

Подружжя жило в основному далеко від королівського двору. Вони прожили разом лише 5 років: в 1295 році граф Гілберт помер, заливши Джоанну 23-річною вдовою

Другий шлюб

Незабаром після смерті чоловіка Джоанна Акрская закохалася в одного з зброєносців де Клер - Ральфа де Монтермара. Вона домоглася від батька росвятити Монтермара в лицарі, а вже на початку 1297 року таємно одружилася зі своїм коханим[4]. Це був небачено для англійської знаті: дочка короля і вдова одного з перших баронів стала дружиною всього лише зубожілого лицаря. Особливо скандальною повинні були зробити ситуацію плани Едуарда видати дочку за графа Савойського Амадея V. Уже була призначена дата - 16 березеня 1297 року. Джоанна, таким чином, опинилася у вкрай складному і навіть небезпечному становищі.

Спочатку вона спробувала переконати батька відмовитися від савойского шлюбу, не розповідаючи йому всю правду, але той вирішив, що на дочку потрібно просто сильніше натиснути, і для цього тимчасово конфіскував її володіння. Тоді Джоанні довелося повідомити королю, що вона вже є дружиною Монтермара. Едуард розлютився і наказав ув'язнити чоловіка Джоани в Брістольському замку. Згодом він поступово змінив своє ставлення до цього шлюбу. Ймовірно, на це вплинули вагітність Джоани (дитина народилася в жовтні 1297 року) і заступництво єпископа Дарема. Уже в серпні Монтермар отримав свободу, а Джоанна знову отримала свої володіння.

Смерть

Джоанна померла 23 квітня 1307 року в маєтку Клер в Саффолці. Причина смерті невідома. Можлива версія - графиня Глостер померла при пологах: у другому шлюбі її діти народжувалися з проміжком в 2-3 роки, а останній відомий за джерелами дитина народилася в 1304 році. Джоану поховали в Клер, в родовій усипальниці її першого чоловіка. Деякі джерела повідомляють, що в 1357 році могила була розкрита в присутності дочки Джоани Аккської, Елізабет де Клер, і тіло було знайдено не розклавшимся[5]

Діти

Від кожного з двох шлюбів у Джоани Акрской було по четверо дітей.

Діти від Гілберта де Клера:

 • Елінор де Клер (1292-1337), дружина Х'ю ле Діспенсера Молодшого і Вільяма де ла Зуша

Діти від Ральфа де Монтермара:

 • Мері де Монтермар, дружина Дункана Макдуффа, графа Файфа
 • Джейн де Монтермар, черниця
 • Томас де Монтермар (1301-1340), 2-й барон Монтермар
 • Едуард де Монтермар (помер в 1340)

Примітки

 1. Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850. Р. 318.
 2. Parsons, John Carmi. Eleanor of Castile. New York: St. Martin’s Press, 1995. Р. 39.
 3. Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850. Р. 323.
 4. Ibid. Р. 343
 5. Higginbotham, Susan. «Joan of Acre and Ralph de Monthermer: A Medieval Love Story.» Susan Higginbotham. 2 Mar. 2009. Р. 4.

Джерела

 • Джоанна Акрская на fmg.ac
 • [1]
 • Lee, Sidney, ed. (1892). «Joan of Acre». Dictionary of National Biography 29. London: Smith, Elder & Co. p. 390.
 • Higginbotham, Susan. «Joan of Acre and Ralph de Monthermer: A Medieval Love Story.» Susan Higginbotham. 2 Mar. 2009
 • Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850
 • Prestwich, Michael (1988). Edward I. Berkeley, US and Los Angeles, US: University of California Press. ISBN 978-0-520-06266-5.
 • Weir, Alison (2008). Britain’s Royal Families, The Complete Genealogy. London: Vintage Books. ISBN 978-0-09-953973-5.