Джоанна Аккська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шаблон Вигляд
{{Edited}}
{{У роботі}}
{{В роботі}}
{{Пишу}}
{{Редагую}}
{{Перекладаю}}

Джоанна Аккська, відома також як Джоан Аккська, Джейн Аккська (англ. Joan of Acre; 1272 - 23 квітня 1307) - дочка короля Англії Едуарда I і його дружини Елеонори Кастильської, графиня Глостера і Хартфорда.

Біографія

Дитинство

Джоанна народилася в 1272 році в місті Акко, куди її батьки прибули за рік до цього, щоб врятувати християнські володіння від мусульманської загрози в рамках чергового хрестового походу[1]. Вона була восьмою дитиною, але на момент народження у Джоани були тільки один брат і одна сестра, які знаходилися в Англії (інші померли зовсім маленькими). Дід принцеси, Генріх III, тоді був ще живий і Едуард був тільки спадкоємцем престолу.

Через кілька місяців після народження дочки Едуард і Елеонора відплили з Акки в сторону батьківщини. На Сицилії вони дізналися про смерть Генріха III; з цього моменту Джоанна Аккська була дочкою короля. Подальший шлях лежав по суші через Італію та Францію. Маленьку дочку Едуард I залишив на виховання у її бабусі по матері Жанни, графині Понтьє[2]. В 1279 році графиня померла, і після цього Джоанна вперше прибула до Англії.

Незважаючи на її юний вік (сім років), Едуард I вже планував династичний шлюб. Він розраховував відновити традиційний антикапетингський союз між Англією і Німеччиною, видавши Джоану за одного з синів короля Рудольфа І, Гартмана. Але 20 грудня 1281 року Гартман загинув у віці 18 років, коли його корабель врізався в скелю на Рейні[3]. Інші іноземні принци в якості кандидатів на руку Джоани не розглядалися.

Перший шлюб

30 квітня 1290 Едуард видав свою дочку за графа Глостера і Хартфорда Гілберта Рудого з роду де Клер. Різниця у віці між нареченими становила 30 років, але Гілберт де Клер був, ймовірно, наймогутнішим з англійських баронів і традиційно лояльним по відношенню до королівського дому. Він підтримував Едуарда в громадянській війні, був регентом королівства в період між смертю Генріха III і поверненням Едуарда зі Святої землі, а його першою дружиною була тітка короля (він з нею розлучився в 1285 рік). Шлюб був укладений в Вестмінстерському абатстві; придане нареченої склало дві тисячі срібних марок.

Подружжя жило в основному далеко від двору. Граф Гілберт помер вже в 1295 році; за п'ять років шлюбу Джоанна встигла народити чотирьох дітей і залишилася 23-річної вдови графинею Глостера.

Другий шлюб

Незабаром після смерті чоловіка Джоанна Акрская закохалася в одного з зброєносців де Клер - Ральфа де Монтермара. Вона домоглася від батька пожалування Монтермара в лицарі, а вже на початку 1297 року набула таємний шлюб зі своїм коханим [4]. Це був небачений для англійської знаті мезальянс: дочка короля і вдова одного з перших баронів стала дружиною всього лише зубожілого лицаря. Особливо скандальною повинні були зробити ситуацію плани Едуарда видати дочку за графа Савойського Амадея V. Уже була призначена дата - 16 березень 1297 року. Джоанна, таким чином, опинилася у вкрай складному і навіть небезпечному становищі.

Спочатку вона спробувала відрадити батька від савойского шлюбу, що не розповідаючи йому всю правду, але той вирішив, що на дочку потрібно просто сильніше натиснути, і для цього тимчасово конфіскував її володіння. Тоді Джоанні довелося повідомити королю, що вона вже є дружиною Монтермара. Едуард прийшов в лють і наказав ув'язнити чоловіка Джоани в Брістольському замку, але поступово змінив своє ставлення до того, що трапилося. Ймовірно, на це вплинули вагітність Джоани (дитина народилася в жовтні 1297 роки) і заступництво єпископа Дарема. Уже в серпні Монтермар отримав свободу, а його дружина знову отримала свої володіння, так що недавній простий лицар міг до самої смерті своєї дружини іменуватися графом Глостера і Хартфорда.

Смерть

Джоанна померла 23 квітня 1307 року в маєтку Клер в Саффолку. Причина смерті невідома. Можливо, графиня Глостерский померла при пологах: у другому шлюбі її діти народжувалися з проміжком в 2-3 роки, а останній відомий за джерелами дитина народилася в 1304 році. Але стверджувати що-небудь впевнено немає підстав. Джоану поховали в Клер, в родовій усипальниці її першого чоловіка. Джерела повідомляють, що в 1357 році могила була розкрита в присутності дочки Джоани Аркской, Елізабет де Бург, і тіло було знайдено розклалися; але ця звістка відноситься вже до XV століття, і важко перевірити його достовірність [5]

Діти

Примітки

  1. Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850. Р. 318.
  2. Parsons, John Carmi. Eleanor of Castile. New York: St. Martin’s Press, 1995. Р. 39.
  3. Green, Mary Anna Everett. Lives of the Princesses of England. London: Henry Colburn, 1850. Р. 323.