Відмінності між версіями «Джон Діксон Карр»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
 
Рядок 28: Рядок 28:
   
 
== Біографія ==
 
== Біографія ==
Шотландець за походженням, Джон Діксон Карр народився [[30 листопада]] [[1906]] в [[Юніонтаун (Пенсильванія)|Юніонтауні]], штат [[Пенсильванія]] (США), в сім'ї процвітаючого юриста і політичного діяча. Він вступив в одну з вищих шкіл Пенсільванії — The Hill School, де показав себе досить пересічним студентом. У віці двадцяти одного року Карр відправився в [[Париж]] і вступив до університету [[Сорбонна|Сорбонни]]. Там же він написав свій перший детективний роман «Ті, що блукають по ночах», в якому вперше з'явився паризький поліцейський [[Анрі Бенколін]], що став одним з серійних героїв. У [[1931]] році він одружився на англійці Кларіссе Клевіс і влаштувався в [[Англія|Англії]].
+
Шотландець за походженням, Джон Діксон Карр народився [[30 листопада]] [[1906]] в [[Юніонтаун (Пенсильванія)|Юніонтауні]], штат [[Пенсильванія]] (США), в сім'ї процвітаючого юриста і політичного діяча. Він вступив в одну з вищих шкіл Пенсильванії — The Hill School, де показав себе досить пересічним студентом. У віці двадцяти одного року Карр відправився в [[Париж]] і вступив до університету [[Сорбонна|Сорбонни]]. Там же він написав свій перший детективний роман «Ті, що блукають по ночах», в якому вперше з'явився паризький поліціянт [[Анрі Бенколін]], що став одним з серійних героїв. У [[1931]] році він одружився на англійці Клариссі Клевіс і влаштувався в [[Англія|Англії]].
   
 
У 1933 році Карр написав роман «Відьмине лігво», в якому представив читачам свого найзнаменитішого героя професора-лексикографа доктора [[Гідеон Фелл|Гідеона Фелла]]. Зовнішність університетського сищика-аматора списана, за визнанням самого письменника, з Гілберта Честертона — іншого корифея детективного жанру, з яким Карр був знайомий особисто. У наступних роботах з'явився ще один серійний герой детективів Карра — Сер Генрі Мерівелл, комічний товстун, прототипом якого послужив сер [[Вінстон Черчилль]]. Романи цієї серії публікувалися під псевдонімом Картер Діксон. Багато романів цієї серії вважаються найкращими у творчості Карра, особливо знаменитий роман «Вікно Іуди» (The Judas Window), написаний в [[1938]] році.
 
У 1933 році Карр написав роман «Відьмине лігво», в якому представив читачам свого найзнаменитішого героя професора-лексикографа доктора [[Гідеон Фелл|Гідеона Фелла]]. Зовнішність університетського сищика-аматора списана, за визнанням самого письменника, з Гілберта Честертона — іншого корифея детективного жанру, з яким Карр був знайомий особисто. У наступних роботах з'явився ще один серійний герой детективів Карра — Сер Генрі Мерівелл, комічний товстун, прототипом якого послужив сер [[Вінстон Черчилль]]. Романи цієї серії публікувалися під псевдонімом Картер Діксон. Багато романів цієї серії вважаються найкращими у творчості Карра, особливо знаменитий роман «Вікно Іуди» (The Judas Window), написаний в [[1938]] році.
   
У [[1936]] році Карр вступив в [[Детективний клуб]]. Протягом ряду років Джон Діксон Карр був автором програми [[BBC]] «Побачення зі смертю». Ця передача стала прообразом багатьох відомих в майбутньому серіалів. Під час війни Карр працював на [[Радіомовлення|радіо]] у відділі [[пропаганда|пропаганди]].
+
У [[1936]] році Карр вступив у [[Детективний клуб]]. Протягом ряду років Джон Діксон Карр був автором програми [[BBC]] «Побачення зі смертю». Ця передача стала прообразом багатьох відомих в майбутньому серіалів. Під час війни Карр працював на [[Радіомовлення|радіо]] у відділі [[пропаганда|пропаганди]].
   
 
У [[1948]] році Джон Діксон Карр повернувся в США, але прожив там всього кілька років, після чого знову повернувся до Англії. Письменникові була надана честь написати біографію Артура Конан Дойля, яка побачила світ у [[1949]] році.
 
У [[1948]] році Джон Діксон Карр повернувся в США, але прожив там всього кілька років, після чого знову повернувся до Англії. Письменникові була надана честь написати біографію Артура Конан Дойля, яка побачила світ у [[1949]] році.

Поточна версія на 18:45, 12 вересня 2019

Джон Діксон Карр
John Dickson Carr
Джон Діксон Карр.jpg
Псевдо Картер Діксон, Карр Діксон, Роджер Фейрберн
Народився 30 листопада 1906(1906-11-30)
Юніонтаун (Пенсильванія), США
Помер 27 лютого 1977(1977-02-27) (70 років)
Грінвілл (Південна Кароліна), США
·рак легень
Поховання Springwood Cemetery[d]
Громадянство Flag of the United States.svg США
Національність американець шотландського походження
Діяльність письменник
Alma mater The Hill School[d]
Мова творів англійська
Напрямок «золота доба детектива»
Жанр детектив
Magnum opus The Hollow Man[d], The Burning Court[d] і The White Priory Murders[d]
Нагороди

Джон Діксон Карр (англ. John Dickson Carr нар. 30 листопада 1906 — 27 лютого, 1977) — американський письменник, автор детективних романів. Також публікувався під псевдонімами «Картер Діксон», «Карр Діксон» і «Роджер Фейрберн». Його справедливо вважають одним з найкращих представників «золотої доби детектива», поряд з Агатою Крісті, Ґ. К. Честертоном, Гастоном Леру та іншими. На творчу манеру Карра вплинуло його захоплення Конан Дойлем, Гастоном Леру і Честертоном.

Джон Діксон Карр вважається найбільшим в історії фахівцем детектива зі вбивств в закритій кімнаті, як називали їх критики, посилаючись на знамениту «лекцію про замкнену кімнату» у романі «Людина-привид»: жертва заходить в порожнє приміщення з закритими дверима, де потім таємничим чином виявляється його (або її) труп — як це, наприклад, відбувається у «Вбивстві в музеї воскових фігур». Сам письменник визначав детектив як «вправу для людської кмітливості, пастку і подвійний капкан, гру, в яку з глави в главу автор грає проти читача». «Те, що ми охоче читаємо вигадані детективні історії, — писав він, — здебільшого виникає з нашої любові до неймовірного».

Біографія[ред. | ред. код]

Шотландець за походженням, Джон Діксон Карр народився 30 листопада 1906 в Юніонтауні, штат Пенсильванія (США), в сім'ї процвітаючого юриста і політичного діяча. Він вступив в одну з вищих шкіл Пенсильванії — The Hill School, де показав себе досить пересічним студентом. У віці двадцяти одного року Карр відправився в Париж і вступив до університету Сорбонни. Там же він написав свій перший детективний роман «Ті, що блукають по ночах», в якому вперше з'явився паризький поліціянт Анрі Бенколін, що став одним з серійних героїв. У 1931 році він одружився на англійці Клариссі Клевіс і влаштувався в Англії.

У 1933 році Карр написав роман «Відьмине лігво», в якому представив читачам свого найзнаменитішого героя професора-лексикографа доктора Гідеона Фелла. Зовнішність університетського сищика-аматора списана, за визнанням самого письменника, з Гілберта Честертона — іншого корифея детективного жанру, з яким Карр був знайомий особисто. У наступних роботах з'явився ще один серійний герой детективів Карра — Сер Генрі Мерівелл, комічний товстун, прототипом якого послужив сер Вінстон Черчилль. Романи цієї серії публікувалися під псевдонімом Картер Діксон. Багато романів цієї серії вважаються найкращими у творчості Карра, особливо знаменитий роман «Вікно Іуди» (The Judas Window), написаний в 1938 році.

У 1936 році Карр вступив у Детективний клуб. Протягом ряду років Джон Діксон Карр був автором програми BBC «Побачення зі смертю». Ця передача стала прообразом багатьох відомих в майбутньому серіалів. Під час війни Карр працював на радіо у відділі пропаганди.

У 1948 році Джон Діксон Карр повернувся в США, але прожив там всього кілька років, після чого знову повернувся до Англії. Письменникові була надана честь написати біографію Артура Конан Дойля, яка побачила світ у 1949 році.

Після 1950 року Карр створив десять історичних детективів, по суті історичних романів, в яких поряд з вигаданими діють цілком реальні персонажі. Дія багатьох романів Карра відбувається в далекому або ж не настільки віддаленому минулому. «Диявол в оксамиті» переносить читача в XVII століття — в період реставрації монархії Стюартів, «Біснуваті» — в Англію XVIII століття, романи «Вогонь, гори!», «Скандал в Хай-Чімніз» і «Відьма відпливу» оповідають про діяльність Скотланд-Ярду в XIX столітті і на початку XX століття, в епізодах «Вбивств Червоної Вдовиці» оживають моторошні сцени якобінського терору у Франції.

У 1954 році вийшов збірник про Шерлока Холмса «Подвиги Шерлока Холмса» (The Exploits of Sherlock Holmes), написаний у співавторстві з молодшим сином Артура Конан Дойла — Адріаном. У 60-ті роки минулого сторіччя Карр жив у Марокко, потім знову в США. Письменник помер 27 лютого 1977.

Романи[ред. | ред. код]

 • 1933 Відьмине лігво (Hag's Nook)
 • 1933 Загадка божевільного капелюшника (The Mad Hatter Mystery)
 • 1934 Полювання на цирульника (The Blind Barber)
 • 1934 Вісімка мечів (The Eight Of Swords)
 • 1935 Годинники смерті (Death-Watch)
 • 1935 Людина-привид (Hollow Man) [Назва роману в США: Три труни (The Three Coffins)]
 • 1936 Вбивство арабських ночей (The Arabian Nights Murder)
 • 1938 Розбудити смерть (To Wake The Dead)
 • 1938 Зігнута петля (The Crooked Hinge)
 • 1939 Темні окуляри (The Black Spectacles) [Назва в США: The Problem Of The Green Capsule]
 • 1939 Клітка для простака (The Problem Of The Wire Cage)
 • 1940 Людина без страху (The Man Who Could Not Shudder)
 • 1941 Справа про постійні самогубства (The Case of the Constant Suicides)
 • 1942 Гра в кішки-мишки (The Seat Of The Scornful) [Назва книги в США: Death Turns The Tables]
 • 1944 Поки смерть не розлучить нас (Till Death Do Us Part)
 • 1946 Зловісний шепіт (He Who Whispers)
 • 1947 Сплячий сфінкс (The Sleeping Sphinx)
 • 1949 Поза підозрою (Below Suspicion) [другий головний герой — Патрік Батлер]
 • 1958 Стук мерця (The Dead Man's Knock)
 • 1960 На зло громам (In Spite Of Thunder)
 • 1965 Будинок на лікті сатани (The House At Satan's Elbow)
 • 1966 Паніка в ложі В (Panic In Box)
 • 1967 Темний бік місяця (Dark Of The Moon)

Видання українською мовою[ред. | ред. код]

 • Безтілесна людина: Роман / Д. Д. Карр; пер. з англ.: А. Євса. — Київ: Молодь, 1991. — 175 с.

Посилання[ред. | ред. код]