Дилема: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (додана Категорія:Аргументи за допомогою HotCat)
(Україна - не найбільша країна у Європі.(Франція, Росія та Данія(за рахунок Гренландії)).)
 
(Не показані 6 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Дилема''' ([[грецька мова|грецька.]] δίς-λημμα двійна [[лема]]) — судження, де предмету надаються два суперечні [[положення]], які виключають можливість третьої. Головний закон, який має силу для міркувань і дій, — закон протиріччя: дві протилежні думки про один і той самий предмет або явище взяті в однаковий час, в однаковому значенні і в однаковому відношенні не можуть бути вірогідними і хибними водночас, тобто «третього не дано» (tertium non datur). Отже, раз одне з них вірогідне, то інше обов'язково буде хибним, або, навпаки, коли одне є хибним, інше неодмінне буде вірогідним. Контрарні (протилежні) зв'язки між поняттями, судженнями й умовиводами є такі відношення, коли вони обидва одночасно вірогідними бути не можуть. Натомість, вони разом бути не можуть, бути лише хибними.
'''Диле́ма''' ({{Lang-gr|δίς-λημμα}} двійна [[лема]]) — судження, де предмету надаються два суперечливі [[положення]], які виключають можливість третього. Головний закон, який має силу для міркувань і дій, — закон суперечності: дві протилежні думки про один і той самий предмет або явище взяті в однаковий час, в однаковому значенні й в однаковому відношенні не можуть бути ймовірними та хибними водночас, тобто «третього не дано» ([[Закон виключеного третього|''tertium non datur'']]). Отже, раз одне з них імовірне, то інше обов'язково буде хибним, або навпаки, коли одне хибне, інше неодмінно буде ймовірним. Контрарні (протилежні) зв'язки між поняттями, судженнями й умовиводами є такі відношення, коли вони обидва одночасно ймовірними бути не можуть. Натомість разом вони можуть бути лише хибними.


Наприклад, два наступних речення: «[[Україна]] — велика країна» й «Україна — мала країна» не можуть воднораз бути правильними, проте вони обидва можуть бути разом хибними, оскільки «Україна — середня держава», Якщо її зіставити з [[Росія|Росією]], [[Китай|Китаєм]] або [[США]], то Україна дійсно має маленьку площу, але в порівнянні з європейськими країнами, вона є найбільшою.
Наприклад, два таких речення: «<nowiki/>[[Україна]]&nbsp;— велика [[країна]]<nowiki/>» й «Україна&nbsp;— мала країна» не можуть воднораз бути правильними, проте, вони обидва можуть бути разом хибними, оскільки «Україна&nbsp;— середня держава», Якщо її зіставити з [[Росія|Росією]], [[Китай|Китаєм]] або [[Сполучені Штати Америки|США]], то Україна дійсно має малу площу, але порівнюючи з європейськими країнами, вона велика.


Також дилемою називають необхідність вибору між двома (звичайно небажаними або важко здійсненними) можливостями.
Також дилемою називають необхідність вибору між двома (звичайно небажаними або важко здійсненними) можливостями.


== Література ==
== Література ==
* Парасофізми / С.&nbsp;С.&nbsp;Яценко.&nbsp;— К.: Видавничий дім «Руське слово», 2011.&nbsp;— 84с.
* Парасофізми / С.&nbsp;С.&nbsp;Яценко.&nbsp;— К.: Видавничий дім «Руське слово», 2011.&nbsp;— 84 с.{{logic-stub}}
{{logic-stub}}

Поточна версія на 14:12, 31 травня 2021

Диле́ма (грец. δίς-λημμα двійна лема) — судження, де предмету надаються два суперечливі положення, які виключають можливість третього. Головний закон, який має силу для міркувань і дій, — закон суперечності: дві протилежні думки про один і той самий предмет або явище взяті в однаковий час, в однаковому значенні й в однаковому відношенні не можуть бути ймовірними та хибними водночас, тобто «третього не дано» (tertium non datur). Отже, раз одне з них імовірне, то інше обов'язково буде хибним, або навпаки, коли одне хибне, інше неодмінно буде ймовірним. Контрарні (протилежні) зв'язки між поняттями, судженнями й умовиводами є такі відношення, коли вони обидва одночасно ймовірними бути не можуть. Натомість разом вони можуть бути лише хибними.

Наприклад, два таких речення: «Україна — велика країна» й «Україна — мала країна» не можуть воднораз бути правильними, проте, вони обидва можуть бути разом хибними, оскільки «Україна — середня держава», Якщо її зіставити з Росією, Китаєм або США, то Україна дійсно має малу площу, але порівнюючи з європейськими країнами, вона велика.

Також дилемою називають необхідність вибору між двома (звичайно небажаними або важко здійсненними) можливостями.

Література[ред. | ред. код]

  • Парасофізми / С. С. Яценко. — К.: Видавничий дім «Руське слово», 2011. — 84 с.