Димитровград (Болгарія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:40, 3 липня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 11; позначено як недійсні: 1. #IABot (v2.0beta15))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місто
Вікіпедія: Портал:«Болгарія»
Димитровград
болг. Димитровград
BUL Димитровград COA.png
Парк Дружби
Парк Дружби
Країна Болгарія Болгарія
Область Хасковська область
Община Димитровград
 Кмет Іво Димов
Час заснування: 2 вересня 1947 року
Код ЕКАТТЕ 21052 і HKV09-00
Поштовий індекс 6400
Телефонний код +359 391
42°03′ пн. ш. 25°36′ сх. д.H G O
Висота 125
Площа 62,436 км²
Населення 37 816[1] (2012)
Міста-побратими Казінцбарцика, Каламарія
Телефонний код +421-0391
dimitrovgrad.bg
Розташування
Димитровград. Карта розташування: Болгарія
Димитровград
Димитровград
Димитровград (Болгарія)
Мапа
CMNS: Димитровград на Вікісховищі

Димитровгра́д (болг. Димитровград) — місто в Болгарії. Населення: 39,5 тисяч чоловік (2010). Місто розташоване в Південній Болгарії, Хасковської області, в 16 км від міста Хасково. Місто є адміністративним центром міста Димитровград, регіональним торговим, промисловим і транспортним центром. Він розташований у Фракійській долині вздовж річки Маріца. За останніми даними НСІ від 31.12. 2017 р. кількість жителів складає 34 614 осіб[2]. За населенням місто є другим у районі (після обласного центру) і третім за величиною необласним містом в країні (після Асеновграда та Казанлика).

Географія

Місто розташоване за 220 км від столиці Софії і в 16 км від міста Хасково. Найближчий болгарський порт Бургас у 215 км, а грецький порт Дедеагач (Александруполіс) на Егейському морі - близько в 190 км. через КПП Маказа. Найближча безмитна зона знаходиться в місті Пловдив - у 78 км, а найближчий прикордонний перехід - Капітан Андреєво - у 100 км.

Транспорт

Димитровград перетинає європейські транспортні коридори 8 , 9 і 10[3]. Димитровград є однією з найбільших і найважливіших розподільчих станцій на півдні Болгарії. Через общину проходять залізничні лінії Софія - Свіленград та Русе - Подкова. У місті є транспортний термінал, що діє у напрямку Європи - Близького Сходу.

Будівля Суду
Бульвар "Димитр Благоєв"

Історія

Утворено 2 вересня 1947 року указом Георгія Димитрова. У минулому на місті Димитровграда було три села — Раковський, Марійно і Черноконево. Село Раковський зародилося на початку 19 століття на місці двох турецьких чифликів. У 1873 р біля села будується залізнична станція на залізничній лінії Барона Хирша, що прискорює його розвиток. У 1941 році компанія "Гранитоід" розпочала будівництво нового промислового комплексу в Раковські, купивши існуючу шахту в басейні р. Маріш і розпочавши будівництво цементного заводу "Вулкан" з потужністю 100 тис. тон на рік і побудувало теплову електростанцію.

Після перевороту 1944 року комуністичний режим продовжив розвиток промислового комплексу, надавши йому великого пропагандистського значення і проголосивши будівництво абсолютно нового міста, за моделю радянського Комсомольська-на-Амурі.[4] Проект передбачав молодіжний бригадний рух, в якому молодь з різних куточків країни працює безкоштовно, перші з яких прибувають на місце 10 травня 1947 року. Дімітровград був офіційно заснований об'єднанням Раковські, Марійно та Черноконево 2 вересня 1947 року рішенням прем'єр-міністра і лідером БКП Георгієм Димитровим, який у дусі культу особи тоталітарних диктаторів дав йому своє ім'я.

Місто побудовано 50 000 робітників, які прибули з 963 міст і сіл Болгарії. Деякі з них стають жителями нового міста. З 1948 по 1950 рр. вони працюють у незалежній бригаді під назвою «Молода гвардія». Бригадири побудували десятки житлових будинків, хімічних заводів, фабрику "Вулкан", завод з виробництва азотних добрив, дорожню мережу нинішнього міста Димитровград.

Демографія

Населення

Згідно з оцінками НСІ, на 31 грудня 2017 року в м. Димитровграді проживає 34 614 осіб, з яких 16 661 - чоловіки (48,13%) та 17 953 жінки (51,87%).[2][5] За перші 10 років після свого заснування населення міста становить близько 34 тисяч. З тих пір воно зросло, в основному через іммігрантів з сільської місцевості, досягла свого піку в період 1985-1992 років з понад 50 000 жителів. Після цього періоду населення починає знижуватися.

Динаміка чисельності населення (станом на 2012 рік)[1]:

Етнічний склад

Кількість та частка етнічних груп за переписом населення у 2011 році:[6]

Чисельність Частка (у %)
Усього 38 738 100.00
Болгари 32 895 84.91
Турки 696 1.79
Цигани 2011 5.19
Інші 154 0,39
Не ідентифікують себе 125 0,32
Не відповіли 2857 7.37


Архітектура

Дімітровград побудований у типовому сталінському стилі, відомому як "радянський ампір" або "сталінське бароко". Фасади часто є монументальними, з цоколями в стилі рустіка, невеликими декоративними балконами і важкими напівколонами. У місті також розташовані будівлі, побудовані в пізньому стилі архітектурного модернізму 70-х і 80-х років 20-го століття.

Розробляється ідея (і проект) про оголошення Димитровграда пам'яткою культури національного значення. Метою проекту було розвиток статусу національно-культурних цінностей у міських, архітектурних і паркових ансамблях 1950-1970 років. Саме завдяки своїй унікальній архітектурі місто запрошується до участі в європейському проекті тоталітарного туризму, маршрут якого включає 15 міст.

Релігія

У місті є 4 церкви - Св. Дімітр, Св. Катерина, Св. Афанасій, Св. Георгій в квартралі Черноконево. Відома каплиця в сусідньому селі Добріч, де є джерело цілющої води.

Церква Св. Атанасія побудована за рахунок коштів мешканців Марійно, і для її завершення вирішальне значення мала фінансова підтримка болгарського громадянина, що емігрував до Сполучених Штатів доктора Христа Атанасова. Храм освятив митрополит Арсеній і офіційно відкрив 22 травня 2003 року.

Економіка

Область Дімітровграда має одну з найбільш родючих земель в країні. Проте у місті створені хімічна і цементна промисловість, що забруднюють атмосферу і грунт. Завдяки цій галузі Димитровград став майже окружним центром у часи соціалістичної епохи. Сьогодні місцева економіка - це недільний ринок. Промисловість має пріоритетну частку в структурі місцевої економіки.

Державні установи

Громадські центри

Театр

Театр "Апостол Карамітєв"

Кіно

Два кінотеатри - "Meдея" і недавно відкритий "Пайнер". Перший не працює, а другий - від 3 до 4 днів на тиждень.

Музеї

 • Дом-музей Пеньо Пенева.
 • Историчний музей.
Вхід до Історичного музею

Галерея

Обсерваторія

Розташована в парку "Нікола Ю. Вапцаров" в Дімітровграді. Заснована в 1962 році. Його зала обладнана двома телескопами місткістю на 60 місць.

Музика

 • музичний гурт "Пайнер"
 • джазове тріо "Димитровград" з солісткою Марією Арнаудовою; тріо було створено в 1987 році Найденом Клінчевим (бас) і Мітєю Йордановим (фортепіано); учасники: Мітя Йорданов - аранжувальник, фортепіано, Петер Ганев - барабани, Димитар Русев - гітара,
 • а також співачки Ваня Костова і Гергана.

Спорт

У місті є 2 стадіони - "Шахтар" і "Раковський". Стадіон «Шахтар» має 3 навчальних курси Тенісний клуб розташований недалеко від стадіону "Раковський" і має 5 майданчиками. Басейн "Хімік" єдиний в місті і розташований за стадіоном "Раковський".

Освіта

 • «Дитячий та молодіжний центр»

Школи:

 • "Іван Вазов"
 • ПЕГ "Доктор Іван Богоров"
 • "Проф. доктор Асен Златаров "
 • Початкова школа "Пенчо Петков Славейков"
 • Софійський університет "Василь Левський"
 • Софійський університет "Любен Каравелов"
 • Початкова школа "Алеко Константинов"
 • Початкова школа "Св. Кирила і Мефодія"

Визначні пам'ятки

Найкрасивіший орієнтир в Димитровграді - парк «Пеньо Пенев», реконструйований в 2004 році, В парку налічується близько 15 озер, але тепер заповнений водою приблизно 4-5. У деяких з них можна побачити водяні лілії. У місті є два великих парки - "Нікола Вапцаров" (у кв. "Христо Ботев") і "Маріца" біля річки Маріца.

Туризм

Екотуризм

Дімітровград є одним з найбільш зелених міст Болгарії. На його околицях знаходяться 3 великі парки, а сади і лісисті місцевості характерні для загального стилю міста.

У парках "Пеньо Пенев" і "Нікола Вапцаров" можна побачити досягнення в ландшафтній архітектурі Болгарії 50-х років: десятки видів дерев, чагарників і квітів, численні скульптури і камені з вигравіруваними в них віршами, алеї з білого камня, мозаїчні сходи, альтанки та дитячі майданчики, водні каскади, фонтани тощо.

Заповідна територія "Злато Поле" є найбільшою водно-болотною територією вздовж річки Маріца. Вона включає водойми та прилеглі ділянки з густою і деревною рослинністю, де збереглися безцінні види рослин і тварин. "Злато Поле" з 11.08. 2001 року було оголошено природоохоронною територією.

Бальнеологічний туризм

У кількох кілометрах від Димитровграда, на околиці Меричлери, є мінеральні джерела з доведеними лікувальними властивостями. Температура води в них становить 35,4 градусів

Святилище німф

За 20 хвилин їзди від Димитровграда, на околиці селища Каснаково, знаходиться святилище німф, добре збережений язичницький храм, побудований римським полководцем Титом Флавієм на честь богині любові Афродіти наприкінці 3 століття н.е. Стародавня традиція передбачає, що німфи танцюють там вечорами - нескінченно красиві жіночі істоти в білосніжних вуалях, під якими вони проглядують стрункі тіла. Легенда стверджує, що якщо жінки п'ють воду з місцевого джерела, вони легше зароджують і народжують прекрасних дітей непокірної Фракії.

Регулярні події

 • День хіміка - 10 травня
 • 1 квітня - "День гумору і жарту". Щорічний національний фестиваль
 • Свято Дімітровграда - 2 вересня
 • Осінні дні культури
 • Молодіжний джазовий фестиваль
 • Міс Димитровград - конкурс краси

Знаменитості

 • Атанас Капралов, поет
 • Надія Олексіїва (1969 року народження), біатлоністка
 • Красимира Банова, чемпіонка Європи з баскетболу
 • Атанас Вішанов, художник
 • Василь Гюзельов, професор, історик
 • Еміль Димитров, футболіст
 • Дончо Донев, футболіст
 • Найден Клінчев, музикант
 • Ваня Костова, співачка
 • Христо Марков, чемпіон світу з легкої атлетики
 • Здравко Нейчев, художник
 • Нора, співачка
 • Румен Радев, президент Болгарії (2017-)
 • Вежи Рашидов, художник, міністр культури
 • Красимир Русев, шахіст
 • Василь Сгурев, академік, кібернетик
 • Елін Топузаков, футболіст
 • Петко Черчулієв, художник
 • Пламен Пасков (1965 р.), політик і громадський діяч

ЗМІ

Телебачення

У Димитровграді транслюються наступні телевізійні програми:

Телеканал Телебачення Передавач Потужність
7 БНТ 1 Будівля громади Димитровграда 30 Вт
29 Нове телебачення Будівля громади Димитровграда 100 Вт
39 BTV Будівля громади Димитровграда 100 Вт

Політична ситуація

Кмет (мер) громади Димитровград — Стефан Димитров (коаліція партій: СВД, ЗНС, БСДП, «Нові лідери» (НЛ)).

Промисловість

Хімічна промисловість сучасного міста (2009) представлена підприємствами «Неохім» АД, «Терахім», «Хімремонтбуд», «Хлорофіл», заводом «Хімік»[7].

Міста-побратими

Відомі особистості

У місті народилися:

Джерела

 1. а б National Statistical Institute — Population by towns and sex. Процитовано 22 грудня 2016. (англ.)
 2. а б Населення за містами та статі
 3. Паневропейските коридори Symbol question.svg
 4. Шкодрова, Албена (2015). Соц гурме. Куриозната история на кухнята в НРБ. Пловдив: Жанет 45. с. 71. ISBN 978-619-186-115-6. 
 5. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 6. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 
 7. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок autogenerated1 не вказаний текст

Бібліографія

 • Желева-Мартінс, Д. Димитровград - містобудування, паркове мистецтво, архітектура, інтерпретація цінностей. - Пам'ятники, реставрація, музеї, 2010, червень-грудень.
 • Єлева-Мартінс, Д. Дімітровград - Ідеї та інтерпретації. - Архітектура, 2010, № 5, 33-36.
 • Єлева-Мартінс, Д. Культурна пам'ять Димитровграда як предмет інтерактивної освіти. - У: Культура в освіті та культурі. Різноманітність у єдності. Т. 2. С., USB, 2010, 112-119.

Примітки

Карти

 • bgmaps.com[недоступне посилання з травень 2019]
 • emaps.bg[недоступне посилання з квітень 2019]
 • Google

Посилання


Димитровград, Болгарія