Відмінності між версіями «Довженко Олександр Романович»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(Вилучив файл People's_Doctor_of_the_USSR.png, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем Jcb. Причина: Copyright violation; see [[:c:COM:Licensing|Commons:Licen...)
 
(Не показано 2 проміжні версії ще одного користувача)
Рядок 8: Рядок 8:
 
| місце_смерті = [[Феодосія]]
 
| місце_смерті = [[Феодосія]]
 
| причина_смерті =
 
| причина_смерті =
| громадянство =[[СРСР]], [[Україна]]
+
| громадянство = {{USSR}}<br/>{{UKR}}
 
| національність =
 
| національність =
 
| Alma_mater =
 
| Alma_mater =
Рядок 27: Рядок 27:
 
{{!}}}{{Заслужений лікар України}}
 
{{!}}}{{Заслужений лікар України}}
 
}}{{Othernames|Довженко}}
 
}}{{Othernames|Довженко}}
'''Олекса́ндр Рома́нович Довже́нко''' ({{н}}[[29 березня]] [[1918]], [[Севастополь]]&nbsp;— †[[4 лютого]] [[1995]], [[Феодосія]])&nbsp;— [[лікар]]-[[нарколог]], [[заслужений лікар України]], [[народний лікар СРСР]], [[автор]] [[Метод Довженка|методу]] стресопсихотерапії лікування [[алкоголізм]]у та [[паління]] в амбулаторних умовах.
+
'''Олекса́ндр Рома́нович Довже́нко''' ({{н}}[[29 березня]] [[1918]], [[Севастополь]]&nbsp;— {{}}[[4 лютого]] [[1995]], [[Феодосія]])&nbsp;— український радянський [[лікар]]-[[нарколог]], [[заслужений лікар України]], [[народний лікар СРСР]], [[автор]] [[Метод Довженка|методу]] стресопсихотерапії лікування [[алкоголізм]]у та [[паління]] в амбулаторних умовах.
   
== Біографія ==
+
== Життєпис ==
  +
Народився [[29 березня]] [[1918]] року в [[Севастополь|Севастополі]], в родині Романа Довженка, машиніста теплоходу «Вірменія». Олександр Довженко мав двох братів та сестру. У 1933 році вступив до фабрично-заводського училища. Працював кочегаром на теплоході.
Народився [[29 березня]] [[1918]] року в [[Севастополь|Севастополі]], в родині [[моряк]]а. В [[1936]] році вступив до [[Кримський державний медичний університет імені С. І. Георгієвського|Кримського медичного інституту]]. Після його закінчення, ставши медиком, сміливо став впроваджувати сучасні психотерапевтичні методи. Апробація методу Довженка, його теоретичне і наукове обґрунтування здійснені в 1979-1980 роках в НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова - нині: Державна установа Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України. Було отримано авторське свідоцтво про винахід і ліцензія на право застосовувати цей метод.
 
   
  +
У [[1936]] році вступив до [[Кримський державний медичний університет імені С. І. Георгієвського|Кримського медичного інституту]], який закінчив у 1941 році. Після закінчення медичного інституту працював лікарем у Чернівцях, [[Кам'янка-Дніпровська|Кам'янці-Дніпровській]], [[Олешки|Олешках]], [[Джанкой|Джанкої]]. У 1948 році був призначений головним лікарем шкірно-венерологічного диспансеру в Феодосії. Згодом деякий час працював у медичному кабінеті Феодосійського морського порту. Став впроваджувати сучасні психотерапевтичні методи.
В центрі міста Феодосія встановлено пам'ятник заслуженому лікареві України Олександру Романовичу Довженку.
 
  +
  +
У 1977-1985 роках працював старшим науковим співробітником [[Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України|НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова]] у Харкові. У Харківському інституті удосконалення лікарів Довженко скінчив курси практичного гіпнозу.
  +
  +
Апробація, теоретичне і наукове обґрунтування методу розробленого Довженком були здійснені у 1979-1980 роках в [[Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України|НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова]] у Харкові. Після чого було отримано авторське свідоцтво про винахід і ліцензію на право застосовувати цей метод.
  +
  +
У 1984 році [[Метод Довженка|метод лікування за Довженком]] («Організація стресопсихотерапії хворих на алкоголізм в амбулаторних умовах») було зареєстровано Державним комітетом у справах винаходів і відкриттів під назвою «Лікування хворих на хронічний алкоголізм за методом доктора Довженка» і затверджено Управлінням зі впровадження нових лікарських засобів і медичної техніки Міністерства охорони здоров’я СРСР<ref>[http://www.trizna.biz/uk/statti/5-tsia-khvoroba-ne-obmynaie-ni-dvirnyka-ni-henerala Ця хвороба не обминає ні двірника, ні генерала]</ref>.
  +
  +
У 1985 році Довженко відкрив у феодосійському палаці Стамболі Республіканський наркологічний психотерапевтичний центр МОЗ УРСР<ref>[https://narkologicheskiy-centr.com/ua/alkoholizm/likuvannia-alkoholizmu-za-metodom-dovzhenka Метод кодування по Довженко] «Наркологічний центр України»</ref>. Цього ж року отримав звання заслуженого лікаря України.
  +
  +
У 1989 році Довженко отримав звання Народний лікар СРСР.
  +
  +
Помер Олександр Довженко від другого інсульту [[4 лютого]] [[1995]] року в Феодосії.
   
 
== Нагороди, вшанування пам'яті ==
 
== Нагороди, вшанування пам'яті ==
[[Файл:Памятник доктору А Р Довженко.png|міні|ліворуч|200пкс|Пам'ятник Народному Лiкару у Феодосії]]
+
[[Файл:Памятник Народному врачу СССР А. Р. Довженко.jpg|міні|праворуч|200пкс|Пам'ятник Народному Лiкару у Феодосії]]
 
Нагороджений [[орден Дружби народів|орденом «Дружби народів»]].
 
Нагороджений [[орден Дружби народів|орденом «Дружби народів»]].
   
Рядок 42: Рядок 54:
 
Рішенням Міністерства охорони здоров'я України та Росії затверджена медаль Народного лікаря СРСР ім. О.&nbsp;Р.&nbsp;Довженка з метою щорічного вручення медичним працівникам, [[педагог]]ам, [[письменник]]ам, [[спортсмен]]ам, [[громадський діяч|громадським]] і [[державний діяч|державним діячам]], а також іншим особам, які зробили значний внесок у звільненні людей від шкідливих звичок, пропаганду і впровадження здорового способу життя.
 
Рішенням Міністерства охорони здоров'я України та Росії затверджена медаль Народного лікаря СРСР ім. О.&nbsp;Р.&nbsp;Довженка з метою щорічного вручення медичним працівникам, [[педагог]]ам, [[письменник]]ам, [[спортсмен]]ам, [[громадський діяч|громадським]] і [[державний діяч|державним діячам]], а також іншим особам, які зробили значний внесок у звільненні людей від шкідливих звичок, пропаганду і впровадження здорового способу життя.
   
 
В центрі міста Феодосія встановлено пам'ятник заслуженому лікареві України Олександру Романовичу Довженку.
  +
  +
== Джерела ==
  +
* Нові підходи до психотерапії та фармакотерапії станів залежності від психоактивних речовин: матеріали V-ї Української конф. з міжнар. участю, присвяч. 86-й річниці з дня народж. Заслуженого лікаря України, Народного лікаря СРСР О.Р.Довженка, 6-7 квітня 2004р. / заг. ред. П. В. Волошин; АМН України, Інститут неврології, психіатрії та наркології, Науково-практичне товариство неврологів, психіатрів та наркологів України. Харків, 2004. 198 с. ISBN 966-83-07-02-X
  +
* Довженківські читання: Сучасний погляд на лікування станів залежності та патології потягів: матеріали VIII-ї Української наук.-практ. конф. з участю, міжнар. спец., присвяч. 89-й річниці з дня народж. Заслуженого лікаря України, Народного лікаря СРСР Олександра Романовича Довженка, 3-4 квітня 2007р. / АМН України, МОН України, Інститут неврології, психіатрії та наркології ; заг. ред. П. В. Волошин. Харків: ТОВ ВП «Плеяда», 2007. 239 с. ISBN 966-8922-09-3
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
  +
* [http://narkolog.inkiev.net/index.cgi?action=biblioteka_metod_dovzhenko_7&lang=ua Метод Довженка. Метод емоційно-стресової психотерапії]
* [http://www.lobanov.pl.ua Амбулаторія з наркології] {{ref-ru}}
 
 
* [http://www.dialog33.ru/dov.html Сайт ВООООТиЗ] {{ref-ru}}
 
* [http://www.dialog33.ru/dov.html Сайт ВООООТиЗ] {{ref-ru}}
 
* [http://dovzhenko.ru/files/metod.php Сторiнка пам'яти лiкара О.&nbsp;Р.&nbsp;Довженка] {{ref-ru}}
 
* [http://dovzhenko.ru/files/metod.php Сторiнка пам'яти лiкара О.&nbsp;Р.&nbsp;Довженка] {{ref-ru}}

Поточна версія на 22:20, 18 березня 2019

Олександр Романович Довженко
Довженко Олександр Романович.png
Народився 29 березня 1918(1918-03-29)
Севастополь
Помер 4 лютого 1995(1995-02-04) (76 років)
Феодосія
Поховання Феодосія
Громадянство СРСР СРСР
Україна Україна
Діяльність лікар
Галузь Психіатрія
Відомий завдяки лікар-нарколог
Alma mater Кримський державний медичний університет імені С. І. Георгієвського
Нагороди
Орден Дружби народів
Заслужений лікар України

Олекса́ндр Рома́нович Довже́нко (нар.29 березня 1918, Севастополь — пом.4 лютого 1995, Феодосія) — український радянський лікар-нарколог, заслужений лікар України, народний лікар СРСР, автор методу стресопсихотерапії лікування алкоголізму та паління в амбулаторних умовах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 29 березня 1918 року в Севастополі, в родині Романа Довженка, машиніста теплоходу «Вірменія». Олександр Довженко мав двох братів та сестру. У 1933 році вступив до фабрично-заводського училища. Працював кочегаром на теплоході.

У 1936 році вступив до Кримського медичного інституту, який закінчив у 1941 році. Після закінчення медичного інституту працював лікарем у Чернівцях, Кам'янці-Дніпровській, Олешках, Джанкої. У 1948 році був призначений головним лікарем шкірно-венерологічного диспансеру в Феодосії. Згодом деякий час працював у медичному кабінеті Феодосійського морського порту. Став впроваджувати сучасні психотерапевтичні методи.

У 1977-1985 роках працював старшим науковим співробітником НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова у Харкові. У Харківському інституті удосконалення лікарів Довженко скінчив курси практичного гіпнозу.

Апробація, теоретичне і наукове обґрунтування методу розробленого Довженком були здійснені у 1979-1980 роках в НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова у Харкові. Після чого було отримано авторське свідоцтво про винахід і ліцензію на право застосовувати цей метод.

У 1984 році метод лікування за Довженком («Організація стресопсихотерапії хворих на алкоголізм в амбулаторних умовах») було зареєстровано Державним комітетом у справах винаходів і відкриттів під назвою «Лікування хворих на хронічний алкоголізм за методом доктора Довженка» і затверджено Управлінням зі впровадження нових лікарських засобів і медичної техніки Міністерства охорони здоров’я СРСР[1].

У 1985 році Довженко відкрив у феодосійському палаці Стамболі Республіканський наркологічний психотерапевтичний центр МОЗ УРСР[2]. Цього ж року отримав звання заслуженого лікаря України.

У 1989 році Довженко отримав звання Народний лікар СРСР.

Помер Олександр Довженко від другого інсульту 4 лютого 1995 року в Феодосії.

Нагороди, вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Пам'ятник Народному Лiкару у Феодосії

Нагороджений орденом «Дружби народів».

У центрі Феодосії встановлено пам'ятник Олександру Романовичу Довженку. Його ім'я присвоєно одній з вулиць міста, почесним громадянином якого він вибраний. Створений і активно працює в Москві Благодійний фонд школи ім. Довженка.

Рішенням Міністерства охорони здоров'я України та Росії затверджена медаль Народного лікаря СРСР ім. О. Р. Довженка з метою щорічного вручення медичним працівникам, педагогам, письменникам, спортсменам, громадським і державним діячам, а також іншим особам, які зробили значний внесок у звільненні людей від шкідливих звичок, пропаганду і впровадження здорового способу життя.

В центрі міста Феодосія встановлено пам'ятник заслуженому лікареві України Олександру Романовичу Довженку.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Нові підходи до психотерапії та фармакотерапії станів залежності від психоактивних речовин: матеріали V-ї Української конф. з міжнар. участю, присвяч. 86-й річниці з дня народж. Заслуженого лікаря України, Народного лікаря СРСР О.Р.Довженка, 6-7 квітня 2004р. / заг. ред. П. В. Волошин; АМН України, Інститут неврології, психіатрії та наркології, Науково-практичне товариство неврологів, психіатрів та наркологів України. Харків, 2004. 198 с. ISBN 966-83-07-02-X
  • Довженківські читання: Сучасний погляд на лікування станів залежності та патології потягів: матеріали VIII-ї Української наук.-практ. конф. з участю, міжнар. спец., присвяч. 89-й річниці з дня народж. Заслуженого лікаря України, Народного лікаря СРСР Олександра Романовича Довженка, 3-4 квітня 2007р. / АМН України, МОН України, Інститут неврології, психіатрії та наркології ; заг. ред. П. В. Волошин. Харків: ТОВ ВП «Плеяда», 2007. 239 с. ISBN 966-8922-09-3

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]