Дотком

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Дотком» (dotcom, dot-com, dot.com) — компанія, чия бізнес-модель цілком ґрунтується на роботі в рамках мережі Інтернет. Бурхливий розвиток таких компаній розпочався наприкінці 90-х рр.. XX століття. Назва походить від англійського dot-com («крапка-com») — домену верхнього рівня .com, в якому зареєстровані переважно комерційні організації.

Після краху «доткомів», викликаного непродуманістю та неефективністю їх бізнес-моделей слово «дотком» стало вживатися в зневажливому сенсі, як позначення будь-якої незрілої, непродуманої або неефективної концепції бізнесу.

Виникнення

Бурхливий розвиток «доткомів» був пов'язаний з підвищеною увагою суспільства до нових можливостей, що надаються всесвітньою мережею. Для періоду розквіту «доткомів» також дуже характерною була низька вартість залучення позикового й інвестиційного капіталу для будь-яких проектів, пов'язаних з інтернетом. Не в останню чергу саме це й спричинило за собою виникнення величезної кількості фірм, які, використовуючи «Інтернет» як магічне заклинання, легко отримували значні інвестиції не тільки від венчурних фондів, а й від традиційніших фінансових інститутів.

NASDAQ-100. Індекс 1985–2015 років

Крах мережевих компаній

Закінчився бум доткомів в березні 2000 року обвальним падінням індексу NASDAQ і банкрутством сотень компаній, породжених інфоекономікою Силіконової долини. Крах доткомів викликав масштабний відтік фінансових коштів з інтернет-сектора економіки і втрату довіри до даного типу бізнесу.

Відродження мережевого бізнесу

З 2004 інтернет-проекти знову починають набирати силу, але вже як більш зважені і продумані. Чималу позитивну роль у цьому відіграла наявність ряду сформованих бізнес-майданчиків і технологій, які продовжували ефективно працювати не зважаючи на загальний спад індустрії, а також досить вражаюче IPO компанії Google, що продемонструвала на той час капіталізацію компанії на рівні 27 мільярдів доларів.

У даний час, завдяки накопиченому досвіду й налагодженій системі, мережевий бізнес нітрохи не поступається іншим більш «матеріальним» галузям.

Позитивні наслідки «епохи доткомів»

Не зважаючи на вражаючий крах, «епоха доткомів» мала і свої позитивні наслідки.

Залучення великої кількості людей до інтернету

Інтернет став по справжньому масовим соціальним явищем.

Розвиток інфраструктури

Під час цього періоду в багатьох країнах (особливо в США) інтернет-провайдерами в короткий час було прокладено тисячі кілометрів комунікацій, які дали доступ до інтернету навіть у віддалених областях.

Переосмислення методів ведення бізнесу в інтернет

Крах «епохи доткомів» подіяв на інтернет-індустрію як холодний душ. Бізнесмени зрозуміли, що ведення бізнесу в інтернеті дуже відрізняється від «традиційних» форм бізнесу. Розпочався активний пошук ефективніших способів інтернет-реклами та ін.

«Природний відбір»

З величезної кількості фірм-доткомів після 2001 року залишилися лише одиниці. Це фірми, які згодом стали ключовими, системоутворюючими в інтернет-індустрії.

Список популярних «доткомів»


Бізнес Це незавершена стаття про бізнес.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Інтернет Це незавершена стаття про Інтернет.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.