Відмінності між версіями «Друга російсько-чеченська війна»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 106: Рядок 106:
   
 
== Вбивство президента Масхадова ==
 
== Вбивство президента Масхадова ==
[[8 березня]] [[2005]] року а Масхадов був убитий в ході спецоперації співробітниками [[Центр спеціального призначення ФСБ|центрa спеціального призначення ФСБ]] в селі [[Толстой-Юрт]] ([[Грозний (місто) |Грозненського]] сільського району), де він переховувався в підземному бункері під будинком одного з далеких родичів. <ref>[http://www.rian.ru/spravka/20060710/51143197.html РІА «Новини» - Антитерористичні операції РФ. Довідка]</ref>. В ході штурму Масхадов вчинив опір, і спецназівці привели в дію вибуховий пристрій, від ударної хвилі якого будинок виявився напівзруйнований. Затримані під час спецоперації особистий помічник Масхадова Вахід Мурдашев, племінник Масхадова Вісхан Хаджимуратов, а також Скандарбек Юсупов і Ільяс Ірісханов були засуджені на різні терміни позбавлення волі за участь в незаконних збройних формуваннях і незаконне носіння зброї. <Ref> [http://lenta.ru/articles/2005/12/02/bunker/ Кавказ: Масхадов і Басаєв ховалися в одному бункері] // [[Lenta.ru]] </ref><ref name = "Син Масхадова"> [http://www.kavkaz-uzel.ru/newstext/news/id/926840.html Син Масхадова спростовує офіційну версію загибелі лідера сепаратистів Чечні] // Кавказ Мемо.Ру </ref>.
+
[[8 березня]] [[2005]] року а Масхадов був убитий в ході спецоперації співробітниками [[Центр спеціального призначення ФСБ|центру спеціального призначення ФСБ]] в селі [[Толстой-Юрт]] ([[Грозний (місто) |Грозненського]] сільського району), де він переховувався в підземному бункері під будинком одного з далеких родичів. <ref>[http://www.rian.ru/spravka/20060710/51143197.html РІА «Новини» - Антитерористичні операції РФ. Довідка]</ref>. В ході штурму Масхадов вчинив опір, і спецназівці привели в дію вибуховий пристрій, від ударної хвилі якого будинок виявився напівзруйнований. Затримані під час спецоперації особистий помічник Масхадова Вахід Мурдашев, племінник Масхадова Вісхан Хаджимуратов, а також Скандарбек Юсупов і Ільяс Ірісханов були засуджені на різні терміни позбавлення волі за участь в незаконних збройних формуваннях і незаконне носіння зброї. <Ref> [http://lenta.ru/articles/2005/12/02/bunker/ Кавказ: Масхадов і Басаєв ховалися в одному бункері] // [[Lenta.ru]] </ref><ref name = "Син Масхадова"> [http://www.kavkaz-uzel.ru/newstext/news/id/926840.html Син Масхадова спростовує офіційну версію загибелі лідера сепаратистів Чечні] // Кавказ Мемо.Ру </ref>.
   
 
== Хронологія основних подій ==
 
== Хронологія основних подій ==

Версія за 18:36, 23 травня 2018


Друга чеченська війна
Російсько-чеченський військовий конфлікт[en]
Mass grave in Chechnya.jpg
Масова гробниця загиблих в ході військових дій
(Чеченська Республіка Ічкерія, лютий, 2000)
Дата: 26 серпня 1999 — 15 квітня 2009
(9 років, 7 місяців, 21 день)
Місце: активні військові дії на Північному Кавказі, окремі терористичні акти на всій території європейської частини Російської Федерації
Результат: перемога Російської Федерації:
Територіальні зміни: ліквідація Чеченської Республіки Ічкерії та встановлення на її території російської влади
Сторони
Російська Федерація Російська Федерація Чеченська Республіка Ічкерія Чеченська Республіка Ічкерія (до 7 жовтня 2007)

Кавказький емірат Кавказький емірат
7 жовтня 2007)

Командувачі
Головнокомандувачі РФ:

Російська Федерація Борис Єльцин
(26 серпня  - 31 грудня 1999)
Російська Федерація Володимир Путін
(31 грудня 1999 - 7 травня 2008)
Російська Федерація Дмитро Медведєв
(7 травня 2008 - 15 квітня 2009)


Міністри оборони РФ:
Російська Федерація Ігор Сергєєв
(26 серпня 1999 - 28 березня 2001)
Російська Федерація Сергій Іванов
(28 березня 2001 - 15 лютого 2007)
Російська Федерація Анатолій Сердюков
(15 лютого 2007 - 15 квітня 2009)


Командувачі угруповувань ЗС РФ:
Російська Федерація Геннадій Трошев
(26 серпня 1999 - грудня 2000)
Російська Федерація Володимир Шаманов
(26 серпня 1999 - грудня 2000)


Інші:
Російська Федерація Сулім Ямадаєв 
Російська Федерація Ахмат Кадиров 
Російська Федерація Рамзан Кадиров та інші

Головнокомандувачі ЧРІ[ru]:

Чеченська Республіка Ічкерія Аслан Масхадов 
(26 серпня 1999 - 8 березня 2005) Чеченська Республіка Ічкерія Абдул-Халім Садулаєв 
(9 березня 2005 - 17 червня 2006) Чеченська Республіка Ічкерія → Кавказький емірат Доку Умаров
(17 червня 2006 - 15 квітня 2009)


Польові командири ЧРІ та КЕ:
Чеченська Республіка Ічкерія Ахмед Закаєв
Чеченська Республіка Ічкерія Шаміль Басаєв 
Чеченська Республіка Ічкерія Руслан Гелаєв 
Чеченська Республіка Ічкерія Раббані Халілов 
Кавказький емірат Анзор Астеміров та інші


Іноземні добровольці:
Арабські найманці Хаттаб  Арабські найманці Абу аль-Валід  Арабські найманці Абу Хафс аль-Урдані  Арабські найманці Абу Умар  Арабські найманці Абу Омар ас-Сеїф  Арабські найманці Абу Дзеїт  Арабські найманці Абу-Кутеїб 

Втрати
3 536–3 635 — МО РФ

2 364–2 572 — ВВ МВС Росії
1 072 — МВС РФ
106 — ФСБ та ГРУ РФ
Всього: 7 217–7 425 осіб

14 113 (1999—2002)

2 186 (2003—2009)
Всього: 16 299 осіб

North Caucasian in Russia.svg
     Зона активних військових дій
     Російська Федерація
     Країни Євразії

Друга Чеченська війна — бойові дії Російської Федерації проти невизнаної Чеченської Республіки Ічкерія, що тривала переважно на території Чечні у період з 1999 року по 2009 рік.

Передумови

Після фактичної поразки Росії у першій російсько-чеченській війні (див. Хасав'юртські угоди), численні російські політичні кола, особливо військові, висловлювали невдоволення результатами Хасав'юртських угод, вважаючи, що «чеченську проблему» не вирішено, а тільки відкладено. Висловлювалися небезпідставні побоювання, що приклад Чечні наслідують і інші національні автономії та народи, які були історично приєднані до Росії силоміць. В той же час незалежність молодої незалежної держави Ічкерія не отримала міжнародної підтримки у вигляді визнання її суверенітету провідними світовими державами та ООН.

З другого боку, на більш широкому тлі політичних та економічних процесів в Росії, «силовий блок» московського чиновництва не влаштовувала ситуація, коли основні економічні важелі капіталістичної приватизації в Росії були зосереджені в руках «сім'ї Єльцина» та бізнес-магнатів («олігархів»), що суперничали з нею.

З третього боку не була знята загроза реставрації влади комуністів (КПРФ) і ліквідація всіх наслідків приватизації. В кремлівських колах зріла змова проти влади власного ставленика силових відомств та ФСБ. Була конче потрібна «невелика та переможна війна», яка б привела Росію де-факто до стану військової диктатури, загальмували демократичні процеси ротації влади, гарантувала збереження підсумків первинної приватизації в Росії для сім'ї Єльцина та центрального московського чиновництва. На цю роль були випробувані колишні високопосадові чекісти Євген Примаков, Сергій Степашин, міністр МВС Володимир Рушайло та надійшла черга Путіна. На відміну від попередніх кандидатур Путін був найбільш компромісною фігурою, який гарантував недоторканість Єльцина від майбутнього судового переслідування та був згодний на воєнні авантюри[джерело?].

Фази конфлікту

Підготовча фаза конфлікту розпочинається у вересні 1999 року. Це — чергова ескалація конфлікту, яка зветься Другою чеченською війною. Стосовно її завершення чи незавершеності існують різні оцінки. Більшість джерел, близьких до російського уряду, вважають війну завершеною, а Чечню — такою, що вступила в мирну фазу пост-конфліктного розвитку. Альтернативна точка зору полягає в тому, що стабільність в Чечні є поняттям відносним і підтримується лише завдяки розміщеним там частинам російської армії. Назвати такий стан речей пост-конфліктним важко. В будь-якому випадку, фазу активний бойових дій завершено. Те, що зараз відбувається в Чечні, можна назвати пост-конфліктним врегулюванням, але дуже складним, напруженим і непередбачуваним.

На початку Другої чеченської війни російське керівництво всіляко давало зрозуміти, що засвоїло уроки Першої. Головним чином це стосувалося інформаційного супроводження війни і тактики її ведення. Російських військ було більше, серед них було більше досвідчених частин, і вони намагалися уникати втрат серед особового складу. Для цього перед введенням до бою піхоти проводилася тривала артпідготовка та повітряні бомбардування. Це уповільнювало темпи операції, але поспішати росіянам не було потреби. Повільно просуваючись вглиб території Чечні, спочатку вони намагалися встановити контроль над північною її частиною (до річки Терек) і утворити таким чином буферну зону. Однак пізніше, в жовтні, російські війська перейшли річку Терек і почали підготовку до штурму Грозного. Операція по захопленню чеченської столиці тривала близько трьох місяців та коштувала російським військам серйозних втрат. Джерела суттєво розходяться щодо точної кількості, але в середньому щоденні втрати можна оцінити приблизно в 40-50 солдат. Тривалі обстріли майже зрівняли Грозний із землею. Врешті, столицю було взято, частина чеченських загонів залишила місто, інші загинули. Центр опору чеченців після цього зміщується до гірських районів, і вони переходять до партизанської війни. Російські ж федеральні органи починають відновлювати контроль над республікою.

В ході такого відновлення основними етапами стали затвердження референдумом нової Конституції Чечні та проведення президентських і парламентських виборів. Чечня потребувала відновлення правопорядку, оскільки із 2000 року в країні постійно тривають теракти. В результаті одного з них в 2004 році було вбито Президента Чечні, ставленика Москви Ахмата Кадирова. Під сильним адміністративним тиском нова Конституція вступила в силу, президентом став проросійський Алу Алханов, головою уряду — син вбитого Ахмата Рамзан.

В ході найактивнішої фази Другої чеченської війни, в 1999—2002 роках загинули 6000 військових російської армії. У 2003 році втрати були на рівні 3000 людей. Втрати серед мирного чеченського населення оцінюються в 15 000-24 000 жителів[джерело?].

«Зачистки» цивільного населення

Убивство Ельзи Кунгаєвої

Табір смерті Чернокізово

Вбивство президента Масхадова

8 березня 2005 року а Масхадов був убитий в ході спецоперації співробітниками центру спеціального призначення ФСБ в селі Толстой-Юрт (Грозненського сільського району), де він переховувався в підземному бункері під будинком одного з далеких родичів. [1]. В ході штурму Масхадов вчинив опір, і спецназівці привели в дію вибуховий пристрій, від ударної хвилі якого будинок виявився напівзруйнований. Затримані під час спецоперації особистий помічник Масхадова Вахід Мурдашев, племінник Масхадова Вісхан Хаджимуратов, а також Скандарбек Юсупов і Ільяс Ірісханов були засуджені на різні терміни позбавлення волі за участь в незаконних збройних формуваннях і незаконне носіння зброї. [2][3].

Хронологія основних подій

  • Березень 1999 — викрадення у Грозному представника російського уряду генерал-майора Геннадія Шпигуна, яке стало приводом для підготовки російської армії до наступної військової кампанії в Чечні. Генерал Шпигун був вбитий чеченцями у 2000 році.
  • Серпень 1999 — ескалація конфлікту в Дагестані, в який втручаються чеченські бойовики під проводом Шаміля Басаєва. У відповідь російська авіація здійснює серію бомбових ударів по південному сходу Чечні та Грозному.
  • Вересень 1999 — серія вибухів в житлових будинках в Буйнакську (Дагестан), Москві та Волгодонську, в результаті яких загинули 293 людини. Шаміль Басаєв заперечив свою причетність до всіх цих інцидентів. Натомість, з'явилися чутки про причетність до них російських спецслужб. Однак, вони залишаються непідтвердженими.
  • 29 вересня 1999 — Росія висунула ультиматум Чечні з вимогою видати організаторів вибухів.
  • 30 вересня 1999 — початок наступальної операції російських військ в Чечні. Друга чеченська війна.
  • Листопад 1999 — початок тривалої облоги Грозного.
  • Січень 2000 — російські війська встановили контроль над центром Грозного.
  • Березень 2000 — чеченці переходять до партизанської війни, яка триває досі.
  • Травень 2000 — запровадження Володимиром Путіним прямого президентського правління в Чечні.

Примітки

Див. також