Дьопара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Дьопара (йопара, джопара; гуар. Jopará [ɟopaˈɾa] ; ісп. Yopará [ʝopaˈɾa]) — сильно іспанізований варіант мови ґуарані, основний засіб спілкування в Республіці Парагвай. Утворився в результаті змішування автохтонної мови індіанців ґуарані з мовою іспанських колонізаторів.

Етимологія слова походить від двох автохтонних коренів: гуар. jo [де] («взаємний, загальний») гуар. pará («різнобарвний»), означаючи, таким чином, «загальне змішання».

Використання

Дьопара виступає в ролі мови повсякденного спілкування людей середнього і нижчого класу, в тому числі на вулицях столичного Асунсьйона.

При цьому в залежності від соціального контексту, місця і часу народження оповідача і слухача, місця спілкування, теми розмови та інших чинників розмовна мова може бути або ближче до гуарані, або ближче до іспанської. Така ситуація є унікальною в Латинській Америці.

Див. також

Література

  • Boidin, Capucine. «Jopara: una vertiente sol y sombra del mestizaje. »// Wolf Dietrich y Haralambos Symeonidis (eds. ). Tupí y Guaraní. Estructuras, contactos y desarrollos. Münster: Lit-Verlag. Número 11 de la collección «Regionalwissenschaften Lateinamerika». Centro Latinoamericano, 2006. p. 303-331.