Ексцентричний юпітер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад планети з витягнутою еліптичною орбітою (HD 96167 b), орбіта планети ближче до орбіти комети.

Ексцентричний юпітер (англ. Eccentric Jupiter) — різновид газових гігантів, які обертаються навколо зірки по сильно витягнутій орбіті, має великий ексцентриситет. Приблизно такий же ексцентриситет мають комети.

Існування будь-яких землеподібних планет у такій системі, які б оберталися в межах орбіти такого Юпітера неможливо внаслідок потужної гравітації такої планети, яка притягне всі подібні планети на своєму шляху. Навколо самої ж планети можуть обертатися багато інших планети масою трохи менше, в тому числі і планети земної групи. Такою планетою визнається планета-гігант, ексцентриситет якої більше 0,1. Поширеність планет цього класу досить висока, так, 7% від усіх зірок мають планету подібного класу. Поширеність гарячих юпітерів значно нижче. Також відомі високоексцентричні юпітери, ексцентриситет яких більше 0,6. З 200 виявлених в 2006 році таких планет було 15.

Практично будь-яка типова планета-гігант з орбітальним періодом понад 5 днів (тобто не гарячий Юпітер) має середній ексцентриситет приблизно 0,23.

Найбільшу витягнуту орбіту має планета HD 80606 b, ексцентриситет якої близько 0,933, а рік на планеті триває 111 днів. Відстань до своєї зірки HD 80606 (жовтий карлик трохи слабкіше Сонця) варіює від 0,84 до всього 0,03 а.о. У перигелії планета відноситься до Гарячих юпітерів, в афелії планета лежить в «зоні життя». У перигелії гіпотетичному спостерігачеві на планеті зірка б мала кутові розміри в 30 разів більше сонячних. Багато подібних планет проходять через «зону життя».

Прикладом можуть служити такі планети-гіганти HD 3651b, HD 37605b, HD 45350b, HD 80606b, HD 89744b, 16 Лебедя Bb. Життя проте на таких планетах існувати в земних формах не може, так як в перигелії планета може отримувати в сотні разів більше тепла ніж в афелії.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]