Відмінності між версіями «Елерон»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(вікіфікація)
м (r2.7.2+) (робот змінив: ja:補助翼)
Рядок 34: Рядок 34:
[[hu:Csűrő]]
[[hu:Csűrő]]
[[it:Alettone (aeronautica)]]
[[it:Alettone (aeronautica)]]
[[ja:エルロン]]
[[ja:補助翼]]
[[ko:보조 날개]]
[[ko:보조 날개]]
[[lt:Eleronas]]
[[lt:Eleronas]]

Версія за 15:05, 19 березня 2012

Рульові поверхні: А — елерони.

Елеро́н (франц. aileron, від aile — крило) — аеродинамічні органи управління, симетрично розташовані на задніх кромка консолей крила. Це складова механізації крила літака (планера), яка відхиляється вгору і вниз і призначена для керування літаком щодо його поздовжньої осі. Елерон при відхиленні створює різницю піднімальної сил правої і лівої половини крила. Робота елерону забезпечує поперечну стійкість і дозволяє здійснювати польоти за кривим (наприклад, віражі). За конструкцією, і аеродинамічною формою елерон подібний з крилом.

Історія

Вперше елерони з'явилися на моноплані, побудованому новозеландським винахідником Річардом Персі в 1902, проте літак здійснював тільки дуже короткі і нестійкі польоти. Перший літак, який здійснив повністю керований політ з використанням елеронів, був літак 14 Bis, створений Альберто Сантос-Дюмон. Раніше елерони заміняла деформація крила, розроблена братами Райт.

Керуючу поверхню, комбiнуючу елерон і закрилки, називають флаперон (flaperon). Щоб елерони працювали як випущені закрилки, їх синхронно опускають вниз. Для продовження можливості управління креном, до цього відхилення елеронів додається звичайне для елеронів диференціальне відхилення. Для управління креном у літаків з даною компонуванням може також застосовуватися кермо напряму, спойлери, газові рулі, що змінюється вектор тяги двигунів, диференціальне відхилення керма висоти, зміна центру мас літака та інші методи та їх комбінації.

Побічні ефекти

Один з побічних ефектів дії елеронів — деякий момент рискання в протилежному напрямку. Іншими словами, при бажанні повернути праворуч і використанні елеронів для створення крену вправо, літак під час збільшення крену може трохи повести по рискання вліво. Ефект пов'язаний з появою різниці в лобовому опорі між правою і лівою консоллю крила, обумовленої зміною підйомної сили при відхиленні елеронів. Та консоль крила, у якої елерон відхилений вниз, володіє великим коефіцієнтом лобового опору, ніж інша консоль крила. У сучасних системах управління літаком даний побічний ефект мінімізують різними способами. Наприклад, для створення крену елерони відхиляють також у протилежному напрямку, але на різні кути.

Див. також