Відмінності між версіями «Еліезер Бен-Єгуда»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Unicode control character)
м (робот додав: gan:艾列則·本曳乎打)
Рядок 61: Рядок 61:
 
[[fr:Eliézer Ben Yehoudah]]
 
[[fr:Eliézer Ben Yehoudah]]
 
[[ga:Eliezer Ben-Yehuda]]
 
[[ga:Eliezer Ben-Yehuda]]
  +
[[gan:艾列則·本曳乎打]]
 
[[gl:Eliezer Ben-Yehuda]]
 
[[gl:Eliezer Ben-Yehuda]]
 
[[he:אליעזר בן-יהודה]]
 
[[he:אליעזר בן-יהודה]]

Версія за 20:18, 28 листопада 2009

Еліезер Бен-Єгуда
івр. אֱלִיעֶזֶר בֶּן־יְהוּדָה
Ім'я при народженні Лейзер-Іцхок Перельман
Народився 7 січня 1858
с. Лужки, Віленська губернія
Помер 16 грудня 1922
Єрусалим
·туберкульоз
Поховання Єврейське кладовище на Оливковій горі
Громадянство
(підданство)
Flag of Russia.svg Російська імперія
Османська Палестина
Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg Британський мандат у Палестині
Місце проживання
Діяльність Лінгвіст
Галузь мовознавство
Відомий завдяки Був «батьком мови іврит»
Alma mater Паризький університет
Володіє мовами іврит[1]
У шлюбі з Девора Бен-Єгуда[2] і Хемда Бен-Єгуда[3]
Діти Ітамар Бен-Єгуда[d]

Еліезер Бен-Єгуда (івр. ‏אליעזר בן-יהודה‎) (при народженні — Лейзер-Іцхок Перельман) (*7 січня 1859, с. Лужки Виленскої губернії — †16 грудня 1922, Єрусалим) — єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит». Зробив великий внесок у відродження іврита, як розмовної мови, видавав перший щотижневик на івриті, був засновником комітету мови іврит, почав публікацію першого повного словника мови.

Біографія

Народився у с. Лужки, Віленської губернії (зараз Шарковщинський район, Вітебської області). З трьох років відвідував хедер — єврейську релігійну початкову школу. У віці дев'яти років почав вивчати релігійну гебрейську мову, навчився читати Тору і Талмуд. Своє навчання Еліезер продовжив в єшиві, де вивчав не тільки релігійні але й світські гебрейські тексти. По закінченні реального училища у м. Двінську (зараз Даугавпілс) у 1878 р. поступив на навчання до Сорбонського університету у Парижі, де вивчав медицину, а також історію та політику Близького Сходу. В цьому ж університеті продовжував вдосконалювати гебрейську мову, граматику. В цей час познайомився з сіоністським рухом і почав усвідомлювати важливість відродження національної мови євреїв.

Свої погляди стосовно відродження національної мови висловив у статті «Важливе питання». Оскільки євреї різних країн спілкувалися різними мовами, вважав відродження національної мови євреїв не тільки корисним і можливим з практичної точки зору, але й консолідуючим заходом для розбудови нації. З першими сіоністами виїхав до Палестини, де змінив своє ім'я на Еліезер Бен-Єгуда та почав втілювати ідею відродження мови на практиці. В сім'ї єдиною мовою спілкування був іврит, над відродженням якого він працював багато років. Його син Бен-Зіон Бен Єгуда був першим ізраїльтянином, для кого іврит був рідною мовою, оскільки іншої він не знав і спілкувався тільки на ній. Для вивчення дітей мові, сім'я жила в цілковитій мовній ізоляції, де вживався тільки іврит.

У своїй діяльності в Палестині Бен-Єгуда добився того, щоб в школі де він викладав, деякі предмети викладалися виключно на івриті. У 1884 р. під його керівництвом почала виходити газета на мові іврит — «Га-Цеві». У 1890 р. був заснований «Комітет мови іврит», де він і головував до самої смерті. Комітет, згодом у 1920 р. був реорганізований у Академію мови іврит, яка є зараз головним центром дослідження та регулювання івриту. З 1910 р. працював над словниками івриту, однак її не закінчив, оскільки мова продовжувала розвиватися і збільшувався обсяг словникової інформації. 29 жовтня 1922 р. іврит, разом з арабською та англійськими мовами був проголошений однією з офіційних мов Британського мандату в Палестині. Це сталося у великій мірі завдяки клопотанням Бен-Єгуди. Помер у Єрусалимі 16 грудня 1922 р. від туберкульозу.

Посилання


  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. לנג י. (unspecified title) — С. 40, 197. — ISBN 978-965-217-274-7
  3. לנג י. (unspecified title) — С. 208. — ISBN 978-965-217-274-7