Енхансер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Енхансер (від англ. enhance — «збільшувати»,«покращувати») — коротка ділянка ДНК, що до цієї ділянки можуть проєднуватися білки (а саме, фактори транскрипції), для збільшення рівню транскрипції гену або оперону. Енхансеру не потрібно знаходитися безпосередньо поряд з геном, на який він діє, і навіть не потрібно знаходитися на тій самій хромосомі[1]. Структура комплексу хроматину ДНК згорнута таким чином, що хоча ділянка ДНК може знаходитися далеко в термінах пар основ, геометрично вона знаходиться поруч з промотором і геном. Це дозволяє енхансеру взаємодіяти із загальними факторами транскрипції і РНК-полімеразою II. Енхансер може знаходитися як до, так і після гену, який він регулює. Енхансери не впливають безпосередньо на промотори, але здійснюють це за допомогою білків-активаторів. Ці білки взаємодіють з комплексом, який привертає полімеразу і загальні фактори транскрипції, які потім починають транскрипцію гену. Енхансери також можуть розташовуватись в межах інтронів. Орієнтація енхансера також зазвичай може бути змінена без впливу на його функцію. До того ж, в деяких випадках енхансер може бути вилучений і пересаджений на нішу ділянку хромосоми зі збереженням його впливау на транскрипцію гену. Зараз існують дві моделі обробки інформації за допомогою енхансерів[2]:

  • Енхансосоми — залежать від надзвичайно кооперативної координованації активності і можуть бути блокованимим однією мутацією, які переміщає обов'язкові місцеположення індивідуальних білків
  • Гнучкі системи — менш інтегровані численні білки, що незалежно регулюють експресію генів, і тільки їх сумарна активність впливає на транскрипційні комплекси.

Посилання

  1. Spilianakis CG, Lalioti MD, Town T, Lee GR, Flavell RA (2005). Interchromosomal associations between alternatively expressed loci. Nature 435 (7042): 637–45. PMID 15880101. doi:10.1038/nature03574. 
  2. Arnosti DN, Kulkarni MM (2005). Transcriptional enhancers: Intelligent enhanceosomes or flexible billboards?. J. Cell. Biochem. 94 (5): 890–8. PMID 15696541. doi:10.1002/jcb.20352. 

Зовнішні посилання