Відмінності між версіями «Ермітаж, друкована графіка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(вікіфікація)
Рядок 88: Рядок 88:
   
 
== Друкована графіка Італії==
 
== Друкована графіка Італії==
  +
{{main|Пограбування Рима}}
  +
{{main|Маньєризм}}
 
[[Файл:Pietro Aretino p.jpg|міні|праворуч|200пкс|Маркантоніо Раймонді. «Портрет П'єтро Аретіно», фрагмент.]]
 
[[Файл:Pietro Aretino p.jpg|міні|праворуч|200пкс|Маркантоніо Раймонді. «Портрет П'єтро Аретіно», фрагмент.]]
  +
[[Файл:Свято Пана.jpg|міні|праворуч|200пкс|Дж. Б. Кастільоне. «Свято бога Пана.»]]
  +
[[Файл:Рибера Силен.jpg|міні|праворуч|200пкс|Хосе де Рібера. «П'яний Силен». ]]
  +
  +
Друкована графіка Італії почала розвиватись в 15 ст., паралельно з [[ювелірство]]м та [[живопис]]ом, і мала досить незалежний характер. Виникненню графіки сприяли розповсюдження паперових млинів і тонкі візерунки на металах, котрі робили італійські ювеліри. Папір надав новому різновиду мистецтва дешевий матеріал, більш дешевий і розповсюджений, ніж, наприклад, тканина (остання була основою для набивних малюнків). Первісними італійськими гравюрами були [[дереворит]]и та гравюри різцем. На тісний зв'язок перших гравюр із ювелірами вказує единий збережений [[портрет]] на папері вельможної дами [[1450]] р., котра рясно прикрашена коштовними діадемою та намистом ( единий існуючий відбиток зберігає Берлінський кабінет гравюр. )Близькість до мінатюрних ювелірних виробів зберігає і маленька гравюра «Поклоніння волхвів» [[1460]] р., де майстер на малому аркуші розмістив тридцять дві фігури і фортечні мури і вежі далекого міста. Ермітажна збірка не має цих зразків, а рання італійська гравюра представлена творами К. Робетти та [[Андреа Мантенья]], але традицію Мантеньї практично не підтримали. [[:Офорт]] також не отримав в Італії 16 ст. популярності, незважаючи на звертання до нього такого віртуоза-малювальника як [[Парміджаніно]]. Низка італійських художників доби [[Відродження]] взагалі не зверталась до графічних технік, віддаючи ремісникам лише власні [[Малюнок|малюнки]] для гравіювання ( [[Сандро Боттічеллі]], [[Рафаель Санті]], [[Мікеланджело Буонарроті]], [[Тиціан]] ). Особливе місце посіли гравюри Уго да Карпі, винахідника техніки [[кьяроскуро]].
  +
  +
Наявність на Аппенінах декількох незалежних мистецьких центрів вплинуло і на розподіл графічних технік. [[Флоренція]], що здавна уславиласть віртуозами-малювальниками на кшталт [[Сандро Боттічеллі]] [[Леонардо да Вінчі]] або [[Мікеланджело]], дотримувалась лінеарності і в графіці. [[Дереворит]] і живописність отримали розвиток і домінували в [[Венеція|Венеції]]. На розвиток графічних технік в Венеції впливало також [[книгодрукування]], відомим центром якого в Італії і Європі якраз і була Венеція. Центральна Італія пережила в 16 ст. справжню фінансову кризу черех Італійські війни, пограбування Рима, захоплення іспанцями Неаполя. Графічні центри в італійських князівствах занепадають. В Римі працює [[Маркантоніо Раймонді]], що припускається до сумнівних засобів заробітку, торгував підробками гравюр Дюрера, пережив [[арешт]], тюремне ув'язнення, полон у вояків Карла V. Втративши майно, він повернувя хворим в Болонью, де і помер. Ермітаж зберігає неповний комплект гравюр М. Раймонді. Незалежною залишилась практично Венеція. В ермітажній збірці присутні як дереворити Уго да Карпі, так і граверів, що скупчувались біля майстерні Тиціана (Джузеппе Сколари, Доменіко Кампаньола, Ніколо Больдріні)
  +
  +
В 17 ст. стан справ покращився і в Італії вихована нова генерація національних граверів — в стилістиці бароко працюють [[Стефано делла Белла]] (в Ермітажі більш ніж 3000 його офртів), А. Темпеста (в музеї бл. 1300 його творів), [[Сальватор Роза]] (бл. 300 зразків ). Новий розквіт отримала і техніка офорта, відомим майстром якої серед італійців був [[Джованні Бенедетто Кастільоне]] (1610—1665). Він виконав близько семидесяти [[офорт]]ів<ref>«Сто офортов 16-19 вв.из собрания Гос. Эрмитажа», каталог выставки, Л,"Сов. Художник",1964</ref>. Серед них є теми, які він розробляв в [[живопис]]у (композиція на тему [[Діоген]]а, що шукав чесну людину днями з ліхтарем і ніде не знаходив), пасторальні сцени, релігійні композиції (аркуш «Христос воскрешає померлого Лазаря»). За старанність в офортах його прозвали другим [[Рембрандт]]ом. Але порівняння офортів Кастільоне з офортами Рембрандта доводить, що Кастільоне не зумів досягти філософської глибини задумів великого голландця.
  +
  +
До двох художніх шкіл ( іспанської та італійської ) відносять твори і [[Хосе де Рібера]]. Іспанець за походженням, він практично все життя працював в Неаполі, ставши практично італо-іспанським майстром з особливим світоглядом. Звертався він і до техніки офорту. Занадто швидко він перейшов від учнівських замальовок до повноцінних гравюр. Це був етап роботи над живописною композицією «П'яний Вакх». Було дві іпостасі Вакха- 1)молодий і гармонійний бог веселощів і вина, 2) п'яничка Силен, який втрачає людську подобу через надмірне пияцтво. Саме цю іпостась і обрав Хосе де Рібера для свого офорта, бо засуджував пияцтво і ніколи не забував про повчальний характер свого живопису. В офорті він дотримувався малюнку тонкою лінією. Лише пізніше виразну лінію доповнював штриховкою і прозорими тінями. Ермітаж зберігає два альбоми офортів Хосе де Рібери.
  +
  +
Відомим центром графічного мистецтва в Італії в 18 ст. залишилась Венеція. Ермітажна збірка має добірку творів всіх відомих венеціанських граверів 18 ст. — Антоніо Канале, [[Джованні Баттіста Тьєполо]], [[Джованні Баттіста Піранезі]]. До придбання усіх офортів роботи Піранезі доклала зусиль ще імператриця [[Катерина ІІ]] , котра жалілась, що і 1 000 його гравюр їй мало.
  +
<center><gallery>
  +
Файл:PiranesiPyramid.jpg|Піранезі. «[[Піраміда Цестія]]»
  +
Файл:Quirinal Giovanni Piranesi.jpg|Піранезі. «[[Квіринальський палац]]»
  +
Файл:Roma.Porta Maggiore incisione Piranesi.jpg|Піранезі. «Рим, [[Порта Маджоре]]»
  +
Файл:Piranesi04.jpg|Піранезі. «Пантеон в Римі».
  +
</gallery></center>
  +
  +
  +
   
 
== Друкована графіка земель Нідерландів==
 
== Друкована графіка земель Нідерландів==
Рядок 113: Рядок 136:
 
Зовсім іншу стилістику розробляли майстри Південних Нідерландів. Демократичні традиції не отримали в мистецтві цих земель домінуючого стану, як в сусідній Голландії. Широкі економічні, культурні і політичні зв'язки з бастіонами католицизму 17 ст. — Італією та Іспанією — сприяли розвитку пишного, [[Фламандське бароко|фламандського бароко]] і [[аристократизм]]у, вишуканої елегантності. В Південних Нідердандах співіснувало декілька мистецьких центрів, де головували Гаага та Антверпен.
 
Зовсім іншу стилістику розробляли майстри Південних Нідерландів. Демократичні традиції не отримали в мистецтві цих земель домінуючого стану, як в сусідній Голландії. Широкі економічні, культурні і політичні зв'язки з бастіонами католицизму 17 ст. — Італією та Іспанією — сприяли розвитку пишного, [[Фламандське бароко|фламандського бароко]] і [[аристократизм]]у, вишуканої елегантності. В Південних Нідердандах співіснувало декілька мистецьких центрів, де головували Гаага та Антверпен.
   
Ермітажна збірка фламанської графіки майже цілком належить до репродукційної гравюри, котрою плідно займались Л. Ворстерман, брати Болсверт, П. Понциус. Технікою гравюри різцем вони виконали репродукції з картин П. П. [[Рубенс]]а та його майстерні (більше 9 000 одиниць), сприяючи популяризації творів голови майстерні. Самостійну ж мистецьку вартість має так звана « Іконографія Ван Дейка ». Відомий портретист [[Антоніс ван Дейк]] звернувся до техніки гравіювання в скрутний час власного життя (після смерті батька та обирання трьома сестрами долі чорниць ). Від [[стрес]]ів лікувала напружена праця. Тоді Антоніс і напланував зробити портрети своїх видатних співвітчизників. Писати олійними фарбами здалося довгим навіть Ван Дейку. І він звернувся до офортів і інших технік гравюр. До переліку обраних потрапили [[художник]]и, [[поет]]и, державні діячи, [[музикант]]и. Витвір отримав назву «Іконографія Ван Дейка» , а кількість аркушів — ста дев'яноста. Не всі офорти зробив власноруч Ван Дейк, їх доопрацьовували інші гравери. Але ті, що зробив Ван Дейк, увійшли у золоту скарбницю офортів Західної Європи ( гравер Лукас Форстерманс Старий, художники Ян Снеллінкс і Йоост де Момпер Молодший та інші ).« Іконографія Ван Дейка » була оприлюднена у [[1636]] - [[1641]] роках в місті Антверпен. Пізніше мідні дошки серії придбали для музею [[Лувр]]. «Іконографія Ван Дейка» існує в декількох різних виданнях.
+
Ермітажна збірка фламанської графіки майже цілком належить до репродукційної гравюри, котрою плідно займались Л. Ворстерман, брати Болсверт, П. Понциус. Технікою гравюри різцем вони виконали репродукції з картин П. П. [[Рубенс]]а та його майстерні (більше 9 000 одиниць), сприяючи популяризації творів голови майстерні. Самостійну ж мистецьку вартість має так звана « Іконографія Ван Дейка ». Відомий портретист [[Антоніс ван Дейк]] звернувся до техніки гравіювання в скрутний час власного життя (після смерті батька та обирання трьома сестрами долі чорниць ). Від [[стрес]]ів лікувала напружена праця. Тоді Антоніс і напланував зробити портрети своїх видатних співвітчизників. Писати олійними фарбами здалося довгим навіть Ван Дейку. І він звернувся до [[офорт]]ів і інших технік гравюр. Хоча техніка офорта так і не отримала розповсюдження в Південних Нідерландах 17 ст.. До переліку обраних потрапили [[художник]]и, [[поет]]и, державні діячи, [[музикант]]и. Витвір отримав назву «Іконографія Ван Дейка» , а кількість аркушів — ста дев'яноста. Не всі офорти зробив власноруч Ван Дейк, їх доопрацьовували інші гравери. Але ті, що зробив Ван Дейк, увійшли у золоту скарбницю офортів Західної Європи ( гравер Лукас Форстерманс Старий, художники Ян Снеллінкс і Йоост де Момпер Молодший та інші ).« Іконографія Ван Дейка » була оприлюднена у [[1636]] - [[1641]] роках в місті Антверпен. Пізніше мідні дошки серії придбали для музею [[Лувр]]. «Іконографія Ван Дейка» існує в декількох різних виданнях.
   
 
<gallery>
 
<gallery>

Версія за 12:29, 11 січня 2013

Абрахам Босс. Майстерня офортів, 1642 р. Ермітаж.

Ермітаж, друкована графіка — музейна збірка друкованої графіки, що висвітлює шлях її розвитку переважно в західноєвропейських країнах за період 15-20 століть.

Історія створення колекцій в 18 ст.

Так званий Малий Ермітаж.
Олександр Леблон. Проект збільшення Літнього саду. Первісно в колекції малюнків і креслень архітекторів Петра І. 1717 р.
Літний палац Петра I та Літний сад, 1716 р.,гравер О.Зубов

Історія створення колекцій друкованої графіки збігалась із створенням колекцій живопису. Формально колекція друкованої графіки була частиною картинної галереї Імператорського Ермітажа і чотири перші десятиліття була її складовою частиною. В ці початкові чотири десятиліття гравюри, естампи та малюнки надходили в складі картин і гравюр з придбаними приватними збірками ( збірка графа Кобенцля 1768 р.,збірка графа Генріха Брюля 1769 р., лорда Волполя 1779 р., князя Григорія Потьомкіна (по його смерті) 1792 р. тощо.) Зростанню збірок друкованої графіки сприяли також придбання цілих партій і окремих коштовних зразків як за кордоном, так і в петербурзьких крамницях у Вейтбрехта, Роспіні та ін. [1]

1805 року колекція збільшилась настільки, що керівники припалацового музея організували кабінет естампів (первісна його назва — Третє відділення музея).

Біблія Піскатора, «Повернення із Ханаана», мідьорит

Але видатні зразки друкованої графіки періодично потрапляли в Московію набагато раніше. Відомо, що місцеві мініатюристи і художники-фрескісти були обізнані із зразками графіки того ж Альбрехта Дюрера ще в 16-му, з офортами голландців — в 17 століттях. Коштовні графічні аркуші Дюрера високо поціновувались в Європі і викликали хвилю копій та підробок. Італієць Маркантоніо Раймонді навіть потрапив в скандальну історію, бо відтворив в гравюрі малюнки Дюрера і торгував ними з монограмами Дюрера як оригіналами. Низка підроблених гравюр Дюрера була придбана і в колекцію австрійського курфюрста. Більше того, мовковському царю Івану Грозному дарували як «Хроніку » Гартмана Шеделя, частку гравюр до якої створив Міхаель Вольгемут, перший вчитель Дюрера та окремі зразки гравюр самого Дюрера[2]. Візантійські смаки московитів спонукали агресивно не сприймати досягнення європейського відродження в живопису, але до реалістичної графіки було ставлення терпляче. Більш прихильним ставленя до західноєвропейської графіки сформувалось в 17 ст., коли досягнення графіків Голландії вже неможливо було ігнорувати. Знайомство з нею прийшло разом з виданням Біблії Піскатора, добре відомої на землях і України, і Московії.

Відносно великою була і перша колекція графічних творів, котру зібрав Петро І, палкий прихильник Голландії та її мистецтва. По смерті царя його збірки гравюр, креслень архітекторів і малюнків потрапила в Бібліотеку петербурзької Академії наук. Згодом її передадуть до збірок Ермітажа і вона надасть рідкісні малюнки італійця Ніколо Мікетті (1675—1759), проекти Олександра Леблона (1679—1719), офорти голландців Яна Лівенса(1607—1674), помічника Рембрандта і тих, котрих запросили на працю в Петербург ( Адриан Шхонебек, Пітер Пікарт, Х. Марселлус, П. Шенк). Графіка на цьому етапі випереджала розвитком петербурзький живопис і скоро виникли перші десятки аркушів вже російських майстрів друкованої графіки ( Зубов Олексій Федорович, А. Ростовцев, Є. Виноградов).

В 19 ст.

Рембрандт після Сегерса. Втеча Св. Родини в Єгипет, офорт.

Друкована західноєвропейська графіка, можливо, єдина галузь музейних збірок, котра не знала стагнації і активно поповнювалась 19 ст. Очільники імператорського закладу так і не виробили систематичного плану закупівлі чи то живопису, чи то малюнків, чим назавжди втратили сприятливі можливості. Навпаки, друкована графіка купувалась часто і великими партіями.

 • Вже на 1805 рік (рік створення кабінету естампів) кількість друкованої графіки досягла 157 000 [3] .
 • 1820 року були придбані 8000 гравюр із колекції графа Толстого.
 • 1833 року були придбані 767 естампів збірки П. Дивова.

В збірку постійно надходили портрети-гравюри коронованих і вельможних осіб, колишніх баталій, літографії та гравюри з зображеннями європейських столиць і провінційних міст, окремих пам'яток архітектури минулого і сучасності, видання з гравюрами великих європейських картинних галерей ( Відень, Мюнхен тощо).

 • Кінець 19 століття приніс 1895 року в Імператорський Ермітаж унікальну колекцію офортів Рембрандта, зібрану Д. Ровінським. Якість зібраних відбитків була надзвичайною, як і їх повнота, що зробило колекцію Д. Ровінського унікальною на теренах Європи.
 • Останнім значним придбанням музея в галузі друкованої графіки стала колекція голландської графіки Петра Семенова-Тян-Шанського. Його збірка була люб'язно залишена в володінні власника і перенесена в музей лише по його смерті.

В 20 ст.

Еміліо Ведова, Італія. «З Альберті за Іспанію».

На 1917 р. колекція досягла 360 000 зразків. Після більшовицького перевороту в країні була проведена націоналізація майна царської родини та привілейованих верств населення. Агресивно, часто безладно проведена націоналізація збагатила музейну збірку тепер вже Державного Ермітажа низкою приватних дворянських збірок. В музей забрали приватні збірки Строганова, Юсупова тощо. Сюди передали і графічні колекції з дворянських та царських палаців передмість Петрограда.

Був проведений міжмузейний перерозподіл фондів. Непрофільні для Російського музея графічні колекції іноземних майстрів в 1925-1929 рр. перевезені в Ермітаж, що дало додатково 16 000 зразків, а також більшу частину графіки Петербурзької Академії мистецтв. Найбільшою з отриманих була першокласна за якістю та кількістю збірка друкованої графіки колишнього музея та бібліотеки Училища технічного малювання Штіглиця (1934 р., 50 000 зразків), придбаних свого часу А. Половцовим за кордоном у антикварів Парижа. Училищна збірка була спеціалізована на декоративній гравюрі країн Західної Європи 16-17 ст., де переважали дизайнерські проекти для створення ювелірних виробів, посуду з коштовних металів, декору меблів, килимів і вишивок, для створеня інтер'єрів, паркових павільйонів, фонтанів, парадних брам, триумфальних арок тощо. Це заповнювало велику порожню лакуну збірок Ермітажа, що випала в десятиліття формування колекції. До 1941 року збірка збільшилась до 470 000 зразків.

Передачі непрофільної графіки продовжились і в повоєнний період після 1945 р. Історичний відділ Державного музея етнографії народів СРСР передав 3 000 зразків до 1948 р., а Бібліотека академії наук СРСР — 17 000 в 1957 р.

На ермітажний колектив посилювався ідеологічний тиск комуністичного уряду. Тому із музея були звільнені співпрацівники непрлетарського походження. Частка речей і коштовностей царської родини, а також майна вельмож вилучена із музея і продана на закордонних аукціонах, не оминаючи і картин, килимів, порцеляни, гравюр і книг палацових бібліотек. Натомість в музей Ермітаж 1954 р. передали із Державного музея жовтневої Соціалістичної революції (як називали тоді більшовицький переворот 1917 р.) друковану графіку з історії заворушень, бунтів та революцій в західноєвропейських країнах та Мексиці (5 000 зразків). Надходили і приватні збірки радянських фахівців-науковців: С.П. Яремича ( 1939 р., 4 300 аркушів), Г.С. Верейського тощо. Збірка колекціонера І. Рибакова в 1945-1947 рр. принесла 5 500 зразків переважно літографій Франції 19 ст. Але поповнення музейних збірок невпинно зменшується через комуністичний ідеологічний тиск та цензуру. В музей практично не потрапляють твори буржуазних митців нереалістичних напрямків, таких характерних для світового мистецтва 20 ст. ( сюрреалізм, футуризм, абстракціонізм, мізерабілізм тощо). На періодичних виставках іноді можна було побачити графічні твори Жана Карзу чи Бернара Бюффе( мізерабілізм), Еміліо Ведова ( абстракціонізм ), але ці твори або не купують, або купують і ховають від радянських глядачів на десятиліття.

Лише невеликі дарунки музею якось урізноманітнювали колекції друкованої графіки буржуазних майстрів 20 ст. Пані Лідія Делекторська подарувала сімдесят три (73) літографії Хоана Міро та декілька — Анрі Матісса, Д.-А. Канвейлер передав невеличку кількість літографій Пабло Пікассо. Музей отримав невелику колекцію графіки Г.І Бялика, що принесла розрізнені аркуші німецьких та французьких митців, серед яких були Еміль Орлик, Анрі Тулуз-Лотрек, Поль Сіньяк, Іпполіт Птижан, Макс Ліберман, Моріс Вламінк (останньому належали 19 дереворитів). В збірку прийшов навіть один аркуш Сальвадора Далі, творів якого за часів СРСР не купували принципово. Декілька власних літографій подарував ще живий тоді Ренато Гуттузо[4]. Вдова Джоржо де Кіріко подарувала музею кольорові літографії художника, де були повторені композиції художника технікою друкованої графіки. Але дарунки — річ непередбачувана, їх могло не бути або дарунки могли перейти в інші музеї. До того ж, в СРСР надзвичайно звузили можливості приватного колекціонування, перемістивши його в підозрілу і кримінальну галузь.

Друкована графіка Японії збірки С.П. Варшавського

Тосюсай Сяраку . «Актор Косіро Мацумото IV в ролі».

Японія, що програла в другу світову війну і не обирала соціалістичного шляху розвитку, завдяки титанічній праці і вдало проведеним реформам, перетворилась в розвинену капіталістичну країну. В СРСР вона перемістилась в перелік престижних і недоступних країн для пересічних громадян. Світове визнання отримало і японське мистецтво, японська друкована графіка 18—19 ст. Колекціонером, що збирав переважно твори японськго мистецтва в СРСР, був письменник С.П. Варшавський. Він використав навіть ті невеликі можливості, які мав в суворій для радянських колекціонерів реальності. В збірку Варшавського потрапили більше трьох сотен нецке, тридцять сім альбомів гравюр і 173 розрізнені аркуші. Особливістю збірки були як її хронологічні межі (середина 18 ст. — кінець 19 ст.), так і наявність творів майже всіх уславлених майстрів другої половини 18 ст., де були Кітаґава Утамаро, Сюнсьо, Харунобу Судзукі , Бунтьо, Тосюсай Сяраку . Іппіцусай Бунтьо був представлений портретом-оригіналом О-Сен, красуні і відомої моделі укійо-е. Портретів акторів у ролях Тосюсая Сяраку не мала навіть колекція Ермітажа.

Досить повно була представлена і пізня японська гравюра, яка переважала і в інших збірках. В колекції Варшавського були представлені всі великі імена, від Утаґава Хіросіґе та Хокусая до триптихів Кунійосі. 1984 р. в якості дару колекція письменника перейшла в збірку Ермітажа [5].

Слід зауважити, що С. П. Варшавський збирав не тільки друковану графіку Японії, а і майстрів Західної Європи. Ермітажна закупівельна комісія придбала у власника зібрання літографій та французької гравюри середини 19 ст. та зламу 19-20 ст., серед яких були Франсуа Мілле, Едуар Мане, Каміль Коро , Огюст Роден, Каміль Піссарро , Альфред Сіслей, П'єр-Огюст Ренуар, Поль Сезанн, Анрі Матісс (загальною кількістю триста зразків)[6].

Друкована графіка Німеччини

Макс Клінгер. «Покинута», офорт 1884 р.
Меланхолия, гравюра А.Дюрер.

Розгляд колекцій слід розпочати з Німеччини, з її земель, де зародились європейське книгодрукування, де виник екслібрис, де завжди працювали видатні художники-графіки. Друкована графіка Німеччини 15 ст. представлена дереворитами, але Ермітаж її практично не має. Винятки - дереворити Мартина Шонгауера та монограміста «Е. S.»

Більш повно представлені твори другої генерації німецьких графіків 16 ст. — І. Амман (більше 300 аркушів), А. Дюрер (більше 300 аркушів), Штіммер (більше 200 аркушів),Г Альдегревер, А. Альтдорфер, Г. Гольбейн, Л. Кранах старший, Г. Бургкмайр, Г.З. Лаутензак, А. Хіршфогель. Серед майстрів 17-18 століть — Заделери, Г.Ф. Ругендас, А. Кауфман. С. Гесснер, Г.Ф. Шмідт. Нерівномірність притаманна і цьому розділові. С. Гесснер представлений більш ніж 300 зразками. а Д. Ходовецький — більш ніж 3 200.

Низками зразків представлені німецькі експресіоністи та Адольф Менцель, Макс Клінгер, Кете Кольвіц, Макс Ліберман. Дві війни ( Російської імперії з кайзерівською Німеччиною та сталінського СРСР з фашиською Німеччиною ) послабили культурні зв'язки з тамтешніми майстрами друкованої графіки. Тому майстри 20 ст. представлені в збірці поодинакими та випадковими зразками.

Друкована графіка Франції


Друкована графіка Італії

Докладніше: Пограбування Рима
Докладніше: Маньєризм
Маркантоніо Раймонді. «Портрет П'єтро Аретіно», фрагмент.
Дж. Б. Кастільоне. «Свято бога Пана.»
Хосе де Рібера. «П'яний Силен».

Друкована графіка Італії почала розвиватись в 15 ст., паралельно з ювелірством та живописом, і мала досить незалежний характер. Виникненню графіки сприяли розповсюдження паперових млинів і тонкі візерунки на металах, котрі робили італійські ювеліри. Папір надав новому різновиду мистецтва дешевий матеріал, більш дешевий і розповсюджений, ніж, наприклад, тканина (остання була основою для набивних малюнків). Первісними італійськими гравюрами були дереворити та гравюри різцем. На тісний зв'язок перших гравюр із ювелірами вказує единий збережений портрет на папері вельможної дами 1450 р., котра рясно прикрашена коштовними діадемою та намистом ( единий існуючий відбиток зберігає Берлінський кабінет гравюр. )Близькість до мінатюрних ювелірних виробів зберігає і маленька гравюра «Поклоніння волхвів» 1460 р., де майстер на малому аркуші розмістив тридцять дві фігури і фортечні мури і вежі далекого міста. Ермітажна збірка не має цих зразків, а рання італійська гравюра представлена творами К. Робетти та Андреа Мантенья, але традицію Мантеньї практично не підтримали. Офорт також не отримав в Італії 16 ст. популярності, незважаючи на звертання до нього такого віртуоза-малювальника як Парміджаніно. Низка італійських художників доби Відродження взагалі не зверталась до графічних технік, віддаючи ремісникам лише власні малюнки для гравіювання ( Сандро Боттічеллі, Рафаель Санті, Мікеланджело Буонарроті, Тиціан ). Особливе місце посіли гравюри Уго да Карпі, винахідника техніки кьяроскуро.

Наявність на Аппенінах декількох незалежних мистецьких центрів вплинуло і на розподіл графічних технік. Флоренція, що здавна уславиласть віртуозами-малювальниками на кшталт Сандро Боттічеллі Леонардо да Вінчі або Мікеланджело, дотримувалась лінеарності і в графіці. Дереворит і живописність отримали розвиток і домінували в Венеції. На розвиток графічних технік в Венеції впливало також книгодрукування, відомим центром якого в Італії і Європі якраз і була Венеція. Центральна Італія пережила в 16 ст. справжню фінансову кризу черех Італійські війни, пограбування Рима, захоплення іспанцями Неаполя. Графічні центри в італійських князівствах занепадають. В Римі працює Маркантоніо Раймонді, що припускається до сумнівних засобів заробітку, торгував підробками гравюр Дюрера, пережив арешт, тюремне ув'язнення, полон у вояків Карла V. Втративши майно, він повернувя хворим в Болонью, де і помер. Ермітаж зберігає неповний комплект гравюр М. Раймонді. Незалежною залишилась практично Венеція. В ермітажній збірці присутні як дереворити Уго да Карпі, так і граверів, що скупчувались біля майстерні Тиціана (Джузеппе Сколари, Доменіко Кампаньола, Ніколо Больдріні)

В 17 ст. стан справ покращився і в Італії вихована нова генерація національних граверів — в стилістиці бароко працюють Стефано делла Белла (в Ермітажі більш ніж 3000 його офртів), А. Темпеста (в музеї бл. 1300 його творів), Сальватор Роза (бл. 300 зразків ). Новий розквіт отримала і техніка офорта, відомим майстром якої серед італійців був Джованні Бенедетто Кастільоне (1610—1665). Він виконав близько семидесяти офортів[7]. Серед них є теми, які він розробляв в живопису (композиція на тему Діогена, що шукав чесну людину днями з ліхтарем і ніде не знаходив), пасторальні сцени, релігійні композиції (аркуш «Христос воскрешає померлого Лазаря»). За старанність в офортах його прозвали другим Рембрандтом. Але порівняння офортів Кастільоне з офортами Рембрандта доводить, що Кастільоне не зумів досягти філософської глибини задумів великого голландця.

До двох художніх шкіл ( іспанської та італійської ) відносять твори і Хосе де Рібера. Іспанець за походженням, він практично все життя працював в Неаполі, ставши практично італо-іспанським майстром з особливим світоглядом. Звертався він і до техніки офорту. Занадто швидко він перейшов від учнівських замальовок до повноцінних гравюр. Це був етап роботи над живописною композицією «П'яний Вакх». Було дві іпостасі Вакха- 1)молодий і гармонійний бог веселощів і вина, 2) п'яничка Силен, який втрачає людську подобу через надмірне пияцтво. Саме цю іпостась і обрав Хосе де Рібера для свого офорта, бо засуджував пияцтво і ніколи не забував про повчальний характер свого живопису. В офорті він дотримувався малюнку тонкою лінією. Лише пізніше виразну лінію доповнював штриховкою і прозорими тінями. Ермітаж зберігає два альбоми офортів Хосе де Рібери.

Відомим центром графічного мистецтва в Італії в 18 ст. залишилась Венеція. Ермітажна збірка має добірку творів всіх відомих венеціанських граверів 18 ст. — Антоніо Канале, Джованні Баттіста Тьєполо, Джованні Баттіста Піранезі. До придбання усіх офортів роботи Піранезі доклала зусиль ще імператриця Катерина ІІ , котра жалілась, що і 1 000 його гравюр їй мало.Друкована графіка земель Нідерландів

«Св. Родина і Марія Магдалина», маньєризм кін. 17 ст. Зразок, котрим торгував А. Шхонебек.
Рембрандт. «Три хрести Голгофи», 1653 р.
Рембрандт. «Автопортрет, спираючись на підвіконня», 1639 р.

Тісні зв'язки Московії в 17 ст. та в першій половині 18 ст. з Голландією обумовили як появу великої кількості друкованої графіки голландців, так і запозичення звідти складної техніки офорта. В Московії працювали запрошені з Голандії гравери, а частка російських митців пройшла стажування в Голландії. Ермітаж має досить різноманітну збірку друкованої графіки голландських митців 17-18 століть, від ранніх гравюр Г Гольциуса (не тільки офортів, а і гравюр різцем, кольорових гравюр-дереворитів) до багатьох сучасників Рембрандта і других поколінь голандських майстрів. В наявності як числені гравюри Ніколаса Берхема (1620—1683, більше 300 аркушів ) та Адріана ван Остаде (1610—1685, більше 200 аркушів), так і поодинакі зразки, серед яких Фердинанд Бол, Ян Лівенс, Пітер Поттер, Ян Бот, Карел Дюжрден та ін. В 18 ст. мистецтво Голландії поступилося місцем мистецтву Франції і втрачало національні риси. Підборка творів 19 ст. носить випадковий характер, де виділяються майстерністю та національним забарвленням гравюри І.Б. Йонкінда (1819—1891).

Краща частина збірок — майже повний комплект офортів Рембрандта. ретельно зібраних ще Ровінським в другій половині 19 століття та переданих в Імператорський Ермітаж 1895 року.

Специфічні умови розвитку графічного мистецтва Голландії, боротьба і співіснування різних мистецьких течій ( реалізм 17 ст., коротке там бароко) відбились і на графічній продукції, де виготовляли і репродукції уславлених картин, і світлини до різноманітних видань, і широко відомі в Європі мапи. Саме голландські митці познайомили московитів із запізнілою формою маньєризму та стриманого національного бароко, прихильником останнього якраз і був цар Петро І. В стилістиці запізнілого голландського маньєризму 17 ст. виконані аркуш «Свята Родина і Марія Магдалина», котрим торгував в Москві голландець А. Шхонебек [8], гравюра на честь царевича Олексія Петровича 1704 р.(виконана тим же А. Шхонебеком )[9] ), стилістика бароко — в портретах Петра І та Олександра Меншикова, риси брутального реалізму — в числених морських баталіях та зображеннях перших споруд Петербурга та його передмість, числені зображення нових фортець, російських вітрильників тощо.

Зовсім іншу стилістику розробляли майстри Південних Нідерландів. Демократичні традиції не отримали в мистецтві цих земель домінуючого стану, як в сусідній Голландії. Широкі економічні, культурні і політичні зв'язки з бастіонами католицизму 17 ст. — Італією та Іспанією — сприяли розвитку пишного, фламандського бароко і аристократизму, вишуканої елегантності. В Південних Нідердандах співіснувало декілька мистецьких центрів, де головували Гаага та Антверпен.

Ермітажна збірка фламанської графіки майже цілком належить до репродукційної гравюри, котрою плідно займались Л. Ворстерман, брати Болсверт, П. Понциус. Технікою гравюри різцем вони виконали репродукції з картин П. П. Рубенса та його майстерні (більше 9 000 одиниць), сприяючи популяризації творів голови майстерні. Самостійну ж мистецьку вартість має так звана « Іконографія Ван Дейка ». Відомий портретист Антоніс ван Дейк звернувся до техніки гравіювання в скрутний час власного життя (після смерті батька та обирання трьома сестрами долі чорниць ). Від стресів лікувала напружена праця. Тоді Антоніс і напланував зробити портрети своїх видатних співвітчизників. Писати олійними фарбами здалося довгим навіть Ван Дейку. І він звернувся до офортів і інших технік гравюр. Хоча техніка офорта так і не отримала розповсюдження в Південних Нідерландах 17 ст.. До переліку обраних потрапили художники, поети, державні діячи, музиканти. Витвір отримав назву «Іконографія Ван Дейка» , а кількість аркушів — ста дев'яноста. Не всі офорти зробив власноруч Ван Дейк, їх доопрацьовували інші гравери. Але ті, що зробив Ван Дейк, увійшли у золоту скарбницю офортів Західної Європи ( гравер Лукас Форстерманс Старий, художники Ян Снеллінкс і Йоост де Момпер Молодший та інші ).« Іконографія Ван Дейка » була оприлюднена у 1636 - 1641 роках в місті Антверпен. Пізніше мідні дошки серії придбали для музею Лувр. «Іконографія Ван Дейка» існує в декількох різних виданнях.

Друкована графіка Британії

Докладніше: Вільям Хогарт
Томас Ровландсон. «Захист коханця від анатома-чоловіка», 1811 р.

В Ермітаж потрапили два альбоми гравю Вільяма Хогарта, що добре репрезентують і його творчість як гравера, і графічне мистецтво Британії першої половини 18 ст. Музейна збірка має добру підборку гравюр так званою чорною манерою (меццотінто). Представлені практично всі видатні британські майстри, котрі її використовували, серед них — брати Ворд, Дж. Мак-Ардель, В. Грін, Дж. Р. Сміт, Р. Ірлом. В техніці пунктирна гравюра працював Ф. Бертолоцци, що мав італійське походження. Гравюри різцем робили В. Вуллет. Р. Спенсер та інші. Особливою сторінкою графічної культури Британії стала карикатура. Розфарбована від руки, карикатура користувалась значною популярністю і її залюбки збирали британці, прихильники кабінетної праці, бібліотек, приватного життя. Особливо уславився каркатурит Томас Ровландсон, майстер кумедних ситуацій і поганий сатирик, котрий так і не наблизився до гірких прозрінь художника-попередника Вільяма Хогарта.

Офорти Гойї

Докладніше: Лихоліття війни
«Вони біжать крізь полум'я» ( № 41 )
Автопортрет, серія «Капрічос», 1799 р.
Гойя. «Двоє закоханих»

За проханням військового Хосе де Палафокса - Гойя, що мешкав в Мадриді, створив подорож до міста Сарагоса, аби зібрати матеріали для нових творів. Планувалося надрукувати патріотичний альбом з приводу героїчної оборони Сарагоси в національно-визвольній війні проти військ Наполеона Бонапарта. Син маркіза, Хосе де Палафокс сам брав участь в військових діях в Сарагосі і багато про що міг розповісти патріотично налаштованому художнику. Ще більше шокуючого побачив сам художник, коли прямував в Сарагосу в жовтні 1808 року.

Гойя зробив багато замальовок, зібрані в альбоми. Він не зупинився лише на трагічних подіях двох облог Сарагоси і руйнації міста, а продовжив збирати матерали і під час боїв під Мадридом, додавши замальовки голоду 1811-1812 рр. в столиці і масових смертей мешканців міста. Перебіг подій був таким стрімким і трагічним, що патріотичний альбом друкувати ніхто не став через труднощі воєнного часу. Але художник не покинув роботу над серією, використавши ті пластини металу, що знайшов та зашліфував старі зображення заради нових сюжетів.

Лише у 1863 р . здійснене перше видання офортів серії «Лихоліття війни » з ініціативи митців Королівської Академії мистецтв Сан Фернандо. Подія відбулася через 35 років після смерті Гойї.

Передруки серії були у 1892, у 1903, у 1906 роках.

Друкована графіка Мексики

Невеликий відділ друкованої графіки Мексики цілком сформовано лише в 20 столітті. Створенню відділа цілком сприяли політичні, а не художні уподобання комуністичного уряду СРСР, який пильно відстежував політичні процеси в Латинській Америці і намагався активно на них впливати. Цілком це вдалося на острові Куба, а не в Мексиці. Але комуністичний уряд СРСР таки надав Сталінську премію « За зміцнення миру між народами» мексиканцю Еріберто Хара [10]. Було проведено і декілька виставок мистецтва далекої від СРСР країни, серед яких і «Твори майстерні народної графіки» з Мексики. Почесне місце на виставці посідала друкована графіка Леопольдо Мендеса, учасника «Ліги революційних письменників і художників» та твори П. О'Хіггінса, котрий відвідав СРСР ( останній з майстрів робив літографії ).

Але твори «Ліги революційних письменників і художників» цікаві не тільки як сторінки історії мексиканської революції, а і як яскраві зразки національного графічного мистецтва, особливо, монументальна мексиканська гравюра та літографія, схожа на звичний плакат. Це було створення друкованої графіки відразу великого розміру. Ця продукція відкидала трудоміські репродукційні засоби поліграфії, кольоровість, засоби фотомеханіки. Натомість в графіці «Ліги революційних письменників і художників» присутні політичні теми і вкрай пристрасний показ народного повстання, злиднів, жахів війни капіталістичного уряду проти народів Мексики, їх партизанського побуту, сцен розстрілів, жертв і палких сподівань на майбутнє.

Твори графіків Мексики та Куби придбав Союз радянських художників СРСР і передав у подарунок Державному Ермітажу [11].

Друкована графіка Російської імперії

Докладніше: Російське бароко
Меншиковський палац в Петербурзі станом на 1767 рік
Палац і сад Катерингоф


Друкована графіка доби Російської імперії в Ермітажі досить повна і сперечається за повнотою та якістю зі збірками Державного історичного музея, Державного Російського музея, Музея образотворчих мистецтв імені Пушкіна. Хронологічно колекція охоплює період з кінця 17 ст. до кінця 1917 р. Імператорський Ермітаж вже мав власну збірку російських офортів, гравюр і літографій, коли 1851 р. закладу передав збірку друкованої графіки російських майстрів колекціонер П. Ф. Карабанов ( 2 000 зразків). Кабінет естампів роками очолювали російські художники-графіки Г.І. Скородумов, Н.І. Уткін, Ф.І. Іордан. Всі діяльно сприяли поповненню збірок.

В 20 столітті збірка мала досить повну колекцію як творів початку і середини 18 ст., так і колекцію російських портретів-гравюр, важливого для істориків іконографічного матеріалу. Рідкісними зразками представлені твори О.Зубова, А. Ростовцева, А. Шхонебека. Характерна особливість доби - коронаційні альбоми гравюр 1730-1744 рр.. розфарбовані вручну альбоми з планами і краєвидами Санкт-Петербурга, твори І. Берсенєва, Е. Чемесова, Г. Качалова, І. Соколова. Етап ранньої російської літографії представляють твори О. Кіпренського, К Кампельна, О. Орловського. Особливий розділ збірки — патріотична карікатура років війни з наполеонівською Францією. В тематичному плані в збірці добре представлені як портрети, так і пейзажі, краєвиди міст і сіл, релігійні і побутові композиції з відомих картин, лубок майже за 200 років його історії.

Яскраву сторінку піднесення графічного мистецтва Росії репрезентують твори товариства «Світ мистецтва», особливо його першого періоду. Практично всі майстри періоду плідно займались друкованою графікою і звертались до неї, створюючи поштівки, станкові гравюри, портрети— литографії, обкладинки журналів і їх заставки, кінцівки, нарешті — афіші і календарі ( афіші В. Сєрова і Л. Бакста, поштівки О. М. Бенуа та М. Добужинського, портрети—литографії Бакста і Мате, числені гравюри А. Остроумової-Лебедєвої, календарі К. Сомова, книжкова графіка О. М. Бенуа, К. Сомова тощо).

Екслібриси в збірці

Екслібриси в музейній збірці Ермітажа неповні, позаяк музейна колекція висвітлює розвиток друкованої графіки, де екслібрис лише один з її різновидів. Бурхливий розквіт зацікавленості в створенні екслібрисів наприкінці 19 і в 20 ст. в країнах Америки ( Сполучені Штати, Канада, Мексика), Австралії і Західної Європи та обмежені придбання музея і обумовили нерівнозначність збірок. Переважають екслібриси доби Росії початкового капіталізму до 1917 р. та років СРСР ( Євген Голяховський, екслібрис Ермітажа, 1964 рік [12]).

Джерела

 • «Эрмитаж за 200 лет (1764-1964)», Л.-М, « Советский художник », 1966
 • Гос. Эрмитаж «Сто офортов 16-19 веков». Каталог выставки, Л, 1964
 • Каталог выставки «Новые поступления Эрмитажа, 1966-1977», Л, «Аврора», 1977
 • Каталог выставки «Орнаментальная гравюра 16 в. в собрании Эрмитажа», Л. «Искусство», 1981
 • Каталог выставки «Орнаментальная гравюра 17 в. в собрании Эрмитажа», Л.«Искусство», 1986
 • «Панорама искусств», № 11, М. «Советский художник», 1988
 • Гамлицкий А. В. «Библия Пискатора, ее издания и иконографические источники» // “Филевские чтения”. Тезисы конференции. М., 1995. С. 19–25.
 • «Западноевропейская графика XIV–XX». Государственный Эрмитаж. Сборник научных трудов. Ч. II. СПб., 1996. (Ч. А. Мезенцева «О влиянии графики на искусство плакетки »)С. 85–195.
 • «Очерки по истории и технике гравюры», М, «Изобразительное искусство», 1987

Примітки

 1. «Эрмитаж за 200 лет (1764-1964)», Л.-М, « Советский художник », 1966, с. 54
 2. ж «Юный художник», апрель, 1987
 3. «Эрмитаж за 200 лет (1764-1964)», Л.-М, « Советский художник », 1966, с. 54
 4. Каталог выставки «Новые поступления Эрмитажа, 1966-1977», Л, «Аврора», 1977, с. 40-54
 5. «Панорама искусств», № 11, М. «Советский художник», 1988, с. 363
 6. «Панорама искусств», № 11, М. «Советский художник», 1988, с. 362
 7. «Сто офортов 16-19 вв.из собрания Гос. Эрмитажа», каталог выставки, Л,"Сов. Художник",1964
 8. сборник «Русское искусство перой четверти 18 в.», М. «Наука», 1974
 9. сборник «Русское искусство барокко», М. «Наука», 1977
 10. Каталог выставки «Мексиканская графика», М. «Советский художник», 1955, с. 4
 11. «Эрмитаж за 200 лет (1764-1964)», Л.-М, « Советский художник », 1966, с. 55
 12. «Экслибрисы художников Росийской Федерации», М. «Советская Россия», 1971


Див. також

Шаблон:Портал мистецтво