Відмінності між версіями «Естонці»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот додав: be-x-old:Эстонцы)
м (Вилучення 46 інтервікі, відтепер доступних на Вікіданих: d:q173302)
Рядок 107: Рядок 107:
 
[[Категорія:Народи Європи]]
 
[[Категорія:Народи Європи]]
 
[[Категорія:Естонці|*]]
 
[[Категорія:Естонці|*]]
 
[[an:Estons]]
 
[[ar:إستونيون]]
 
[[av:Эстониял]]
 
[[az:Estonlar]]
 
[[be:Эстонцы]]
 
[[be-x-old:Эстонцы]]
 
[[bg:Естонци]]
 
[[cs:Estonci]]
 
[[cv:Эстонсем]]
 
[[cy:Estoniaid]]
 
[[da:Estere]]
 
[[de:Esten]]
 
[[en:Estonians]]
 
[[eo:Estonoj]]
 
[[es:Estonios]]
 
[[et:Eestlased]]
 
[[fi:Virolaiset]]
 
[[fr:Estoniens]]
 
[[he:אסטונים]]
 
[[hr:Estonci]]
 
[[hu:Észtek]]
 
[[id:Bangsa Estonia]]
 
[[it:Estoni]]
 
[[ka:ესტონელები]]
 
[[ko:에스토니아인]]
 
[[kv:Эстъяс]]
 
[[lbe:Эстон]]
 
[[lt:Estai]]
 
[[lv:Igauņi]]
 
[[mk:Естонци]]
 
[[mn:Эстончууд]]
 
[[myv:Эстэть]]
 
[[nl:Esten]]
 
[[nn:Estarar]]
 
[[os:Эстойнаг адæм]]
 
[[pl:Estończycy]]
 
[[pt:Estonianos]]
 
[[ro:Estoni]]
 
[[ru:Эстонцы]]
 
[[sah:Эстоннар]]
 
[[simple:Estonians]]
 
[[sl:Estonci]]
 
[[sr:Естонци]]
 
[[sv:Ester (folkslag)]]
 
[[tr:Estonlar]]
 
[[zh:愛沙尼亞人]]
 

Версія за 04:55, 24 березня 2013

Естонці
eestlased
Lydia Koidula.jpgErnstJuliusOpik.jpgLennart Meri 1998.jpg
Кількість 1,100,000
Ареал

Естонія:
   930,219
Канада:
  30,000
Росія:
  28,113 (2002 перепис)
США:
  25,034 (2000)
Швеція:
  25,000

Фінляндія:
  10,000
Близькі до: Сету, Фіни, Карели, Вепси, Водь, Іжора
Мова естонська
Релігія лютерани, православні, атеїсти

Есто́нці (eestlased — самоназва з середини 19 ст., до цього maarahvas — буквально «народ своєї землі») — народ, що складає основне населення Естонії.

Розселення

Загальна чисельність становить 1 100 000 чоловік. Найбільша громада проживає в Естонії — 930 тис. чол. Невеликі групи естонців проживають в Ленінградській, Псковській та Омській областях Росії, в Латвії та в Україні. Також в Канаді, США, Швеції та Австралії.

Естонці в Україні

Естонці поселилися в Україні в 18611877 рр. у Криму. Це були учасники сектантського руху, спрямованого проти соціального і релігійного гноблення з боку прибалтійських поміщиків і духовенства. Дотепер збереглося кілька невеликих естонських селищ у Красногвардійському районі Криму. [1]

За даними перепису населення 2001 року в Україні проживало 2868 естонців.

Історія

Естонці — народ, що утворився в результаті змішування місцевих фіномовних племен з балтськими, скандинавськими та слов'янськими племенами. В складі естонців виділяється етнічна група або навіть окремий народ сету, що зазнав сильного східнослов'янського впливу.

Естонці сформувалися в Східній Прибалтиці на основі змішення стародавнього аборигенного населення і що прийшли зі сходу в III тисячолітті до нашої ери угро-фінських племен. Пізніше вони увібрали східно-фіно-угорські, балтські, німецькі і слов'янські елементи. До I тисячоліття нашої ери склалися основні угрупування естських племен, до XIII століття склалися територіальні об'єднання-мааконди:

  • Уганді і Сакала на півдні,
  • Вірумаа, Ярвамаа, Харьюмаа і Рявала на півночі,
  • Ляенемаа і Сааремаа на заході Естонії.

З початку XIII століття почалася експансія Лівонського ордена на Південь і данців на Північ Естонії. До 1227 територія Естонії була включена в землі Лівонського ордена, в 1238-1346 північна частина Естонії (Рявала, Харьюмаа і Вірумаа) належала Данії. Естонці були обернені в католицтво. В результаті Лівонської війни 1558-83 територія Естонії була поділена між Річчю Посполитою (південна частина), Швецією (північна частина) і Данією (острів Сааремаа). До середини XVII століття Естонія відійшла до Швеції.

Реформація 1521, розповсюдження богослужіння і книгодрукування, з кінця XVII століття — шкільного навчання естонською мовою сприяли формуванню естонської національної культури. У 1632 в Дерпті створюється університет з навчанням латиною і шведською, пізніше — німецькою мовою (сучасний Тартуський університет).

В ході Північної війни 1700-21 Естонію увійшла до складу Росії. Північна Естонія утворила Естляндську губернію, південна увійшла до складу Ліфляндської губернії. У XIX столітті внаслідок аграрних реформ і розвитку капіталізму посилюється переселенський рух естонського селянства у внутрішні області Росії і міста. Зросла чисельність Естонців у міському населенні (у 1897 63% жителів Таллінну). Розвивається естонський національний рух.

Після Жовтневої революції в лютому 1918 була проголошена незалежна Естонська республіка, окупована потім німцями (до листопада 1918); з кінця листопада 1918 по січень 1919 на частини території Естонії існувала проголошена більшовиками Естонська радянська республіка. У 1940 Естонська республіка була включена до складу СРСР. У 1991 Естонія стала незалежною.

Мова

Розмовляють естонською мовою прибалтійсько-фінської підгрупи угро-фінської групи уральської сім'ї. Діалекти:

  • північний (середньо-північний, острівний, східний і західний говори),
  • південний (мулькський, тартуський і вируський говори),
  • північно-східний прибережний.

Літературна мова на основі північного діалекту, писемність (з 16 століття) на основі латинської графіки.

Релігія

Віруючі — в основному лютерани, широко поширені пієтистські течії (баптисти, адвентисти, гернгутери). Православні, в основному сету, що проживають на південному сході Естонії і в Печорському районі Псковської області.

Культура

Традиційна культура західної і північної Естонії випробувала скандінавський і фінський вплив, південна і східна — балтський і східно-слов'янський.

Духовна культура

Фольклор

Фольклор включає рунічні пісні, на основі яких складений національний епос «Кальовіпоег» (Kalevipoeg, 1857-61), пісні, казки.

Старовинні музичні інструменти — каннел (kannel, типу гусел), дерев'яні труби, козині ріжки, сопілки, волинки.

У 18 столітті розповсюджується скрипка, в 19 столітті утворюються духові оркестри, розвивається хорове мистецтво. У 1869 проводиться перше вссестонське співецьке свято. Зберігаються деякі народні звичаї, наприклад святкування Іванова дня із запаленням багать, піснями, гойданням на гойдалках.

Розвинено прикладне мистецтво (візерункове ткання, вишивка і в'язання, плетіння мережив, обробка шкіри, срібла, на заході — різьблення і випалювання по дереву і ін.).

Матеріальна культура

Заняття

Головним заняттями естонців були землеробство (жито, ячмінь, льон, боби), ріллі, тваринництво (молочна худоба, свині, вівці). З 2-й половини 19 століття розповсюджуються товарне виробництво льону, картоплі, молочне тваринництво, рибальство. Розвивається промисловість, головним чином текстильна і машинобудування.

Житло

Якнайдавніші сільські поселення — села купчастого і рядового планування, на півдні — також однодвірні і розкидані поселення. Основне традиційне житло — житлова клуня (рехетуба) — зрубова трикамерна споруда з високим солом'яним дахом; центральне житлове приміщення, опалювальне по-чорному (клуня), використовувалося також для просушування снопів; примикаючі приміщення — холодна комора-камора (kamber) і тік (rehealune). Інші споруди садиби — кліть (ait), хлів (laut), літня кухня (köök), лазня (saun). В кінці 19 століття у заможних селян число камір росте, в них влаштовуються спальні, з'являються печі з димарем. Іноді житло будують окремо, залишаючи за клунею тільки господарське призначення. У 20 столітті розповсюджуються будинки типу котеджів.

Естонки у святковому вбранні. Початок ХХ ст.

Національний одяг

Традиційний жіночий одяг середини 19 століття — сорочка туниковидного крою (särk, hame), смугаста спідниця (seelik, kört), тканий пояс, верхня суконна коротка кофта в талію (kampsun) або безрукавка (liistik). На півночі поширена коротка блуза з пишними рукавами (käised). Заміжні жінки носили фартух, полотенчатый головний убір (linik), пізніше — полотняний чіпець (tanu), на півночі і заході — убір типу кокошника (pottmüts, kabimüts). Головний убір дівчат — вінець на твердій основі (pärg) або стрічка. Характерне льняне (õlalinik, kaal) або шерстяне покривало (sõba). Святковий одяг прикрашався срібними фібулами — конічними (sõlg) і плоскими (prees), ланцюжками з монетами і намистами; особливо рясні нагрудні прикраси сету. Жіночий одяг сету відрізняли російські елементи: рубаха-долгорукавка (пізніше — т.з. новгородського типу з широкими рукавами) і глухий косоклинный сарафан (rüüd, sukman). Головний убір — полотенчатый линик, дівчата носили вінець російського типу (vanik).

Чоловічий одяг — туниковидна сорочка з прямим розрізом коміра (särk), штани — довгі або по (püksid) коліна, жилет (vest), куртка (vammus), повстяний капелюх (kaap). У сету була поширена російська косоворотка. Верхній чоловічий і жіночий одяг — каптан, взимку шуба.

Взуття — шкіряні постоли (pastlad), у свята — туфлі у жінок, високі чоботи у чоловіків. Були поширені в'язані кольорові рукавички (kindad), панчохи (sukad), шкарпетки (sokid).

Eesti rahvarõivad-EE 1.jpg Eesti rahvarõivad-EE 2.jpg
Варіанти національного костюму естонців.

Кухня

Дивись докладніше статтю: Естонська кухня

Основна традиційна їжа — житній хліб (leib), каші (головним чином ячмінні), юшки, овочі (бруква, ріпа, капуста, з 19 століття — картопля), риба, кисле молоко, м'ясо (солона і копчена свинина, баранина, яловичина).

Напої — квас (taar), пиво (õlu).

До свят випікали чистий житній або пшеничний хліб (sepik), готували ковбаси (на півдні — кров'яні, на півночі — «білі», з начинкою з крупи), холодець (sült, jaheliha). Для півдня характерний сир (sõir).

Література

  1.   Наулко В. Естонське населення в Україні // Народна творчість та етнографія. 1970. № 5