Етнічний стереотип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Етностерети́п, етні́чний стереоти́п — узагальнений, емоційно-насичений образ етнічної групи або її представників, який сформувався історично у контексті розвитку міжетнічних стосунків. Віддзеркалюючи бажання людей зберегти етнокультурну ідентичність, етностереотип відіграє важливу соціальну роль як фактор консолідації та фіксації етнічної групи, чіткого окреслення її кордонів.

Структура етнічних стереотипів

Етностереотипи мають трикомпонентну структуру:

  • констатація особливостей етнічної групи — когнітивний (пізнавальний) елемент;
  • ставлення до цих особливостей, що зумовлює їхню оцінку — емотивний елемент;
  • формування певного типу поведінки щодо цієї етнічної групи конативний (поведінковий) елемент.

Види етностереотипів

  • Імперський етностереотип – створений владними та провладними колами образ конкретної етнічної групи, який використовувався у практиці державного адміністрування для вкорінення у масову свідомість контрольованих настроїв, переконань та чітких поведінкових схем. Дія імперських етностереотипів набувала особливого значення при формуванні стратегій соціальної поведінки конкретних осіб чи груп й виявлялась під час різноманітних адміністративних акцій.
  • Колоніальний етностереотип - створений елітою пригнобленого етносу образ пануючої етнічної групи, який використовувався у практиці спілкування із органами влади для вкорінення у масову свідомість антиколоніальних настроїв, переконань та чітких поведінкових схем. Дія колоніальних етностереотипів набувала особливого значення при формуванні стратегій соціальної поведінки конкретних осіб чи груп й виявлялась під час різноманітних акцій національно-визвольної боротьби.
  • Сусідський етностереотип - образ сусідської етнічної групи, що спонтанно створений національними громадами для використання у побутовій практиці. Дія сусідських етностереотипів набувала особливого значення при формуванні стратегій соціальної поведінки конкретних осіб чи груп й виявлялась під час різноманітних побутових акцій (спілкування, купівля-продаж, спільна дія тощо).

У будь-якому суспільстві соціально-економічний розвиток і культурна трансформація протікають нерівномірно як у територіальному, так і соціальному аспекті.

Див. також

Примітки

Джерела