Ефективний контроль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:26, 22 лютого 2021, створена UeArtemis (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 192.165.67.96 (обговорення) до зробленого UeArtemis)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ефективний контроль (хибна калька з англ. effective control — укр. фактичне управління[1]) — концепція в міжнародному праві, вперше застосована у рішенні Міжнародного суду ООН у справі Нікарагуа проти США у 1986 року. Передбачає встановлення відповідальності держави за протиправну діяльність організацій та осіб, офіційно непідконтрольних їй, однак фактично контрольованих нею. Також концепція покладає на державу відповідальність за дотримання прав і свобод громадян на територіях, підконтрольних таким організаціям.

Назва

Оригінальний англійський термін не дає оцінки якості управління тою чи іншою державою, оскільки слово «effective» насправді позначає дієвість і дійсність керування, а не його ефективність («efficiency»).

Історія застосування

США в Нікарагуа

Концепція була розроблена Міжнародним судом Організації Об'єднаних Націй у 1986 у рамках справи про віськову діяльність США у Нікарагуа. Нікарагуа позивалась проти США через підтримку і фінансування Сполученими Штатами контрас, що вели проти нікарагуанського уряду партизанську війну. Попри запровадження нової концепції, контроль США над контрас так і не довели.

Туреччина на Кіпрі

Уперше концепція ефективного контролю з'явилась у практиці Європейського суду з прав людини під час розгляду ним справ, пов'язаних з діями Туреччини на території Північного Кіпру. Суд розглядав справи як у рамках індивідуальних заяв, наприклад, Луїзіду проти Туреччини (1995, 1996 роки) і Манітарас та інші проти Туреччини (2008 рік), так і в рамках міждержавних, наприклад, Кіпр проти Туреччини (2001 рік).

Югославія

Діяльність Російської Федерації

У Придністров'ї

У Грузі

В Україні

Див. також

Примітки

Джерела