Відмінності між версіями «Жанри аніме та манґи»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (шаблон)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{без джерел|дата=лютий 2019}}
 
Більшість '''жанрів аніме''' по суті — повторення [[кінематографічні жанри|кінематографічних жанрів]] і не потребують особливих пояснень. Проте є кілька [[жанр]]ів, притаманних саме [[аніме]]. Не можна сказати, що вони ніде більше не зустрічаються, але саме в аніме вони знайшли настільки чітке вираження.
 
Більшість '''жанрів аніме''' по суті — повторення [[кінематографічні жанри|кінематографічних жанрів]] і не потребують особливих пояснень. Проте є кілька [[жанр]]ів, притаманних саме [[аніме]]. Не можна сказати, що вони ніде більше не зустрічаються, але саме в аніме вони знайшли настільки чітке вираження.
   
 
== Напрями аніме ==
 
== Напрями аніме ==
 
 
Залежно від вікової та статевої аудиторії, на яку націлене аніме, можна виділити:
 
Залежно від вікової та статевої аудиторії, на яку націлене аніме, можна виділити:
  +
* '''[[Кодомо]] (Kodomo)''' — аніме зорієнтоване на дитячу аудиторію до 12 років. Особливість цього жанру — в його «дитячості», відсутності ідейного наповнення. Цей жанр навчає дітей як поводитися, як бути хорошими і уважними людьми, як допомагати іншим, допомагає залишатися на правильному місці в житті. Часто жанр кодомо дуже близький до європейської чи американської анімаційної школи і сильно відрізняється від інших видів аніме не тільки по малюнку, а й з побудови серіалу. Більш того важко відрізнити роботу японських майстрів від роботи інших. Однак, всі мультсеріали такого роду, за умови, що вони створювалися в [[Японія|Японії]], прийнято вважати одним з різновидів аніме. Кодомо зазвичай малюється без проявів жорсткості і грубості, і часто несе розважальний характер. Приклади: [[Araiguma Rascal]], [[Nanami-chan]], [[Pokemon]].
 
  +
* '''[[Сьодзьо (жанр)|Сьодзьо]] (Shoujo)''' — аніме зорієнтоване для дівчат у віці від 12 до 18 років, та як правило в сюжеті присутні любовні історії, які відповідають усім сподіванням своїх глядачок.аніме. Велика увага приділяється розвитку образів персонажів. Можна відзначити такі характерні риси: перебільшена умовність малюнка ([[гротеск]]о-гумористична) або ж, навпаки, витончено-романтична. Герої чоловічої статі виділяються зовнішніми даними. Приклади: [[Ayashi no Ceres]] (Ceres, Celestial Legend), [[Shoujo Kakumei Utena]] (Revolutionary Girl Utena).
* '''[[Кодомо]] (Kodomo)''' — аніме зорієнтоване на дитячу аудиторію до 12 років. Особливість цього жанру — в його «дитячості», відсутності ідейного наповнення. Цей жанр навчає дітей як поводитися, як бути хорошими і уважними людьми, як допомагати іншим, допомагає залишатися на правильному місці в житті. Часто жанр кодомо дуже близький до європейської чи американської анімаційної школи і сильно відрізняється від інших видів аніме не тільки по малюнку, а й з побудови серіалу. Більш того важко відрізнити роботу японських майстрів від роботи інших. Однак, всі мультсеріали такого роду, за умови, що вони створювалися в [[Японія|Японії]], прийнято вважати одним з різновидів аніме. Кодомо зазвичай малюється без проявів жорсткості і грубості, і часто несе розважальний характер.
 
  +
* '''[[Сьонен]] (Shounen)''' — аніме зорієнтоване на хлопців у віці від 12 до 18 років. Головні ознаки жанру — це швидкий розвиток сюжету і його виражений динамізм. Аніме містять безліч комедійних сцен, ґрунтується на темах міцної чоловічої дружби, будь-якого виду суперництва в житті, спорті чи в бойових мистецтвах. Дівчата і жінки в сьонен часто зображуються перебільшено красивими і сексуальними, таке гіпертрофування служить для найкращого прояву мужності головних героїв. Тому в такому жанрі аніме безліч красивих дівчат намагаються привернути увагу одного героя. Піджанрами сьонен є сентай, що розповідає про пригоди невеликої постійної команди персонажів (традиційно з 5 осіб), що борються з ким-небудь або з чим-небудь; спокон, що оповідає про молодих спортсменів, які домагаються успіху шляхом виховання в собі волі до перемоги; гарем, у якому персонаж чоловічої статі опиняється оточений великою кількістю жінок. Приклади: [[Bleach]], [[.hack//SIGN]], [[Dragon Ball]], [[Rosario + Vampire|Rosario+Vampire]].
''Приклад'':
 
  +
* '''[[Сейнен]] (Seinen)''' — аніме і манґа, зорієнтовані на дорослих чоловіків від 18 до 30 років, але аудиторія може бути і старшою, спрямована на бізнесменів у віці 35-40 років. Характерними рисами цього жанру є елементи психології, сатири, еротики, також більше уваги приділяється розвитку персонажів. Сейнен іноді плутають з сьодзьо, проте твори в цьому жанрі реалістичніші і похмуріші, а сюжет не зав'язаний на романтичній історії, але любовна історія може бути присутня. Приклади: [[Berserk]], [[Blame!]], [[Black Lagoon]], [[Zetman]].
[[Araiguma Rascal]],
 
  +
* '''[[Дзьосей]]''' '''(Josei)''' — аніме і манга, орієнтовані на дорослих жінок від 18 до 44 років. Сюжет найчастіше описує повсякденне життя жінки, що живе в Японії. Як правило, частина розповіді відводиться під події зі шкільного життя головної героїні (саме в цей час вона знайомиться з іншими дійовими особами і відбувається зав'язка сюжету). Стиль малюнка використовується в дзьосей більше реалістичний ніж у сьодзьо, але зберігає в собі деякі його характерні особливості. На відміну від сьодзьо, романтичні відносини зображені у дзьосей значно більш пропрацьовано. Приклади: [[Nana]], [[Omohide Poro Poro]], [[07-Ghost]], [[Loveless]].
[[Nanami-chan]],
 
[[Pokemon]]
 
 
* '''[[Сьодзьо (жанр)|Сьодзьо]] (Shoujo)''' — аніме зорієнтоване для дівчат у віці від 12 до 18 років, та як правило в сюжеті присутні любовні історії, які відповідають усім сподіванням своїх глядачок.аніме. Велика увага приділяється розвитку образів персонажів. Можна відзначити такі характерні риси: перебільшена умовність малюнка ([[гротеск]]о-гумористична) або ж, навпаки, витончено-романтична. Герої чоловічої статі виділяються зовнішніми даними.
 
''Приклад'':
 
[[Ayashi no Ceres]] (Ceres, Celestial Legend),
 
[[Shoujo Kakumei Utena]] (Revolutionary Girl Utena)
 
 
* '''[[Сьонен]] (Shounen)''' — аніме зорієнтоване на хлопців у віці від 12 до 18 років. Головні ознаки жанру — це швидкий розвиток сюжету і його виражений динамізм. Аніме містять безліч комедійних сцен, ґрунтується на темах міцної чоловічої дружби, будь-якого виду суперництва в житті, спорті чи в бойових мистецтвах. Дівчата і жінки в сьонен часто зображуються перебільшено красивими і сексуальними, таке гіпертрофування служить для найкращого прояву мужності головних героїв. Тому в такому жанрі аніме безліч красивих дівчат намагаються привернути увагу одного героя. Піджанрами сьонен є сентай, що розповідає про пригоди невеликої постійної команди персонажів (традиційно з 5 осіб), що борються з ким-небудь або з чим-небудь; спокон, що оповідає про молодих спортсменів, які домагаються успіху шляхом виховання в собі волі до перемоги; гарем, у якому персонаж чоловічої статі опиняється оточений великою кількістю жінок.
 
''Приклад'':
 
[[Bleach]],
 
[[.hack//SIGN]],
 
[[Dragon Ball]],
 
[[Rosario + Vampire|Rosario+Vampire]]
 
 
* '''[[Сейнен]] (Seinen)''' — аніме і манґа, зорієнтовані на дорослих чоловіків від 18 до 30 років, але аудиторія може бути і старшою, спрямована на бізнесменів у віці 35-40 років. Характерними рисами цього жанру є елементи психології, сатири, еротики, також більше уваги приділяється розвитку персонажів. Сейнен іноді плутають з сьодзьо, проте твори в цьому жанрі реалістичніші і похмуріші, а сюжет не зав'язаний на романтичній історії, але любовна історія може бути присутня.
 
''Приклад'':
 
[[Berserk]],
 
[[Blame!]],
 
[[Black Lagoon]],
 
[[Zetman]]
 
 
* '''[[Дзьосей]]''' '''(Josei)''' — аніме і манга, орієнтовані на дорослих жінок від 18 до 44 років. Сюжет найчастіше описує повсякденне життя жінки, що живе в Японії. Як правило, частина розповіді відводиться під події зі шкільного життя головної героїні (саме в цей час вона знайомиться з іншими дійовими особами і відбувається зав'язка сюжету). Стиль малюнка використовується в дзьосей більше реалістичний ніж у сьодзьо, але зберігає в собі деякі його характерні особливості. На відміну від сьодзьо, романтичні відносини зображені у дзьосей значно більш пропрацьовано.
 
''Приклад'':
 
[[Nana]],
 
[[Omohide Poro Poro]],
 
[[07-Ghost]],
 
[[Loveless]]
 
   
 
== Жанри аніме ==
 
== Жанри аніме ==
   
 
=== Специфічні ===
 
=== Специфічні ===
* '''[[Махо-сьонен]] (Maho Shounen)''' — головний герой — хлопчик з незвичайними здібностями. Сюжет — пригоди, або щось подібне до цього. Насильство мінімальне, любовна лінія не дуже складна. Зазвичай атмосфера в аніме легка, особливих складнощів у героїв не виникає, проблеми вирішуються «однією лівою».
+
* '''[[Махо-сьонен]] (Maho Shounen)''' — головний герой — хлопчик з незвичайними здібностями. Сюжет — пригоди, або щось подібне до цього. Насильство мінімальне, любовна лінія не дуже складна. Зазвичай атмосфера в аніме легка, особливих складнощів у героїв не виникає, проблеми вирішуються «однією лівою». Приклади: [[Shaman King]], [[Dnangel]].
  +
* '''[[Махо-сьодзьо]] (Maho Shoujo)''' — аналог махо-сенена, тільки з дівчинкою в головній ролі. Любовній лінії може приділятися трохи більше увага, ніж в махо-сьонен. Зазвичай дівчинка в махо-сьодзьо володіє якою-небудь магічною силою. Приклади: [[Uta-kata]] (Poem-piece), [[Cardcaptor Sakura]].
Приклад:
 
  +
** Існує піджанр '''[[Махо-канодзьо]] (Maho Kanojo)''' — «Подружка-чарівниця». У аніме цього жанру головний герой — хлопець, але його подруга або дівчина наділена магічними здібностями. Приклади: [[Aa! Megamisama!]] (Oh My Goddess!), [[Denei Shoujo Ai]] (Video Girl Ai).
[[Shaman King]],
 
  +
* '''[[Сьодзьо-ай]] (Shoujo Ai)''' — це аніме про дівчаток. Найчастіше про любов між ними або дуже близьку дружбу з любовним акцентом. Вважається також, що сьодзьо-ай — це не зовсім те ж саме, що юрі. У сьодзьо-ай відсутні відверті сцени. Приклади: [[Simoun]], [[Strawberry Panic]].
[[Dnangel]]
 
  +
* '''[[Юрі (жанр)|Юрі]] (Yuri)''' — аніме про любов між дівчатами. Найчастіше це історії про нещасну любов з поганим кінцем. Приклади: [[Oniisama E...]] (Brother, Dear Brother), [[Yami to Boushi to Hon no Tabibito]] (Darkness, Hat and Book Traveler).
 
  +
* '''[[Сьонен-ай]] (Shounen Ai)''' — аніме про хлопчиків. Про любов між ними або про дуже близьку дружбу. У любовній лінії, зазвичай, відсутній еротичний підтекст. Приклади: [[Legend of Duo]], [[Jyu Oh Sei]].
* '''[[Махо-сьодзьо]] (Maho Shoujo)''' — аналог махо-сенена, тільки з дівчинкою в головній ролі. Любовній лінії може приділятися трохи більше увага, ніж в махо-сьонен. Зазвичай дівчинка в махо-сьодзьо володіє якою-небудь магічною силою.
 
  +
* '''[[Яой]] (Yaoi)''' — аніме про любов між хлопцями. Теж зазвичай історія нещасної любові з поганим кінцем. Як правило, з порнографічними елементами. Приклади: [[Ai no Kusabi]], [[Boku no sexual harassment]].
Приклад:
 
  +
* '''[[Гарем (жанр)|Гарем]] (Harem)''' — головний персонаж (чоловічої чи жіночої статі) оточений великою кількістю красивих дівчат (хлопців), що часто живуть з ним в одному будинку. Приклади: [[Fate/stay night]], [[Love Hina]].
[[Uta-kata]] (Poem-piece),
 
  +
* '''[[Сьотакон]] (Shotacon)''' — досить складно провести межу між жанрами сетакон і яой. Традиційно сетаконом назвають аніме або манґу про гомосексуальні відносини між чоловіками, орієнтовану на чоловіків. Це головна відмінність сетакона від яоя, який частіше пишеться жінками і для жінок. Також, на відміну від яоя і сьонен-ай, в сетаконі більше уваги приділяється фізіологічній, ніж емоційній складовій відносин. Часто герої сетакона — це хлопчики, що одягаються і поводяться як дівчатка. Приклади: [[Himitsu Gattai Dairaon]].
[[Cardcaptor Sakura]]<br/>
 
  +
* '''[[Лолікон]] (Lolicon)'''&nbsp;— це жанр аніме і манґи, в якому показуються романтичні відчуття маленької дівчинки до дорослого чоловіка, і навпаки, романтичні відчуття дорослого чоловіка до маленької дівчинки. Іноді лоліконом називають будь-яке аніме, в якому маленька дівчинка виглядає підкреслено сексуально. Приклади: [[Koi Kaze]], [[Nurse Witch Komugi-chan]].
Існує піджанр '''[[Махо-канодзьо]] (Maho Kanojo)'''&nbsp;— «Подружка-чарівниця». У аніме цього жанру головний герой&nbsp;— хлопець, але його подруга або дівчина наділена магічними здібностями.
 
  +
* '''[[Меха]] (Mecha)'''&nbsp;— аніме за участю великих роботів, як правило, людиноподібних. Приклади: [[Gundam]], [[Transformers]].
Приклад:
 
  +
* '''[[Сентай]] (Sentai)'''&nbsp;— це не жанр як такий. Сентай означає «команда», тобто зазвичай головних героїв декілька, хоча, звичайно, є «найголовніший». Приклади: [[Naruto]], [[Lodoss Tou Senki]] (Record of Lodoss War).
[[Aa! Megamisama!]] (Oh My Goddess!),
 
  +
** Існує піджанр '''Меха-сентай (Mecha Sentai)'''&nbsp;— зазвичай в нім одного меха пілотують декілька пілотів. Приклади: [[Uchuu no Stellvia]] (Cosmic Stellvia), [[Zegapain]], [[Voltron]].
[[Denei Shoujo Ai]] (Video Girl Ai)
 
  +
* '''[[Спокон]], [[спорт]]'''&nbsp;— спортивне аніме, що зазвичай розповідає про спортивну кар'єру і зростання якого-небудь героя. Приклади: [[Initial D]], [[Tennis no Oujisama]].
 
  +
* '''[[Хентай]] (Hentai)'''&nbsp;— аніме з відвертими сексуальними сценами. Приклади: [[Inju Gakuen EX]] (Lady Blue), [[Bible Black]].
* '''[[Сьодзьо-аї]] (Shoujo Ai)'''&nbsp;— це аніме про дівчаток. Найчастіше про любов між ними або дуже близьку дружбу з любовним акцентом. Вважається також, що сьодзьо-аї&nbsp;— це не зовсім те ж саме, що юрі. У сьодзьо-аї відсутні відверті сцени.
 
  +
* '''[[Еччі]] (Ecchi)'''&nbsp;— також аніме з еротичним підтекстом, але менш відверте, чим хентай. Приклади: [[Honoo no Labyrinth]], [[Green Green]].
Приклад:
 
[[Simoun]],
 
[[Strawberry Panic]]
 
 
* '''[[Юрі (жанр)|Юрі]] (Yuri)'''&nbsp;— аніме про любов між дівчатами. Найчастіше це історії про нещасну любов з поганим кінцем.
 
Приклад:
 
[[Oniisama E...]] (Brother, Dear Brother),
 
[[Yami to Boushi to Hon no Tabibito]] (Darkness, Hat and Book Traveler)
 
 
* '''[[Сьонен-аї]] (Shounen Ai)'''&nbsp;— аніме про хлопчиків. Про любов між ними або про дуже близьку дружбу. У любовній лінії, зазвичай, відсутній еротичний підтекст.
 
Приклад:
 
[[Legend of Duo]],
 
[[Jyu Oh Sei]]
 
 
* '''[[Яой]] (Yaoi)'''&nbsp;— аніме про любов між хлопцями. Теж зазвичай історія нещасної любові з поганим кінцем. Як правило, з порнографічними елементами.
 
Приклад:
 
[[Ai no Kusabi]],
 
[[Boku no sexual harassment]]
 
 
* '''[[Гарем (аніме)|Гарем]] (Harem)'''&nbsp;— головний персонаж (чоловічої чи жіночої статі) оточений великою кількістю красивих дівчат (хлопців), що часто живуть з ним в одному будинку.
 
Приклад:
 
[[Fate/Stay Night]],
 
[[Love Hina]]
 
 
* '''[[Сьотакон]] (Shotacon)'''&nbsp;— досить складно провести межу між жанрами сетакон і яой. Традиційно сетаконом назвають аніме або манґу про гомосексуальні відносини між чоловіками, орієнтовану на чоловіків. Це головна відмінність сетакона від яоя, який частіше пишеться жінками і для жінок. Також, на відміну від яоя і сьонен-аї, в сетаконі більше уваги приділяється фізіологічній, ніж емоційній складовій відносин. Часто герої сетакона&nbsp;— це хлопчики, що одягаються і поводяться як дівчатка.
 
Приклад:
 
[[Himitsu Gattai Dairaon]]
 
 
* '''[[Лолікон]] (Lolicon)'''&nbsp;— це жанр аніме і манґи, в якому показуються романтичні відчуття маленької дівчинки до дорослого чоловіка, і навпаки, романтичні відчуття дорослого чоловіка до маленької дівчинки. Іноді лоліконом називають будь-яке аніме, в якому маленька дівчинка виглядає підкреслено сексуально.
 
Приклад:
 
[[Koi Kaze]],
 
[[Nurse Witch Komugi-chan]]
 
 
* '''[[Меха]] (Mecha)'''&nbsp;— аніме за участю великих роботів, як правило, людиноподібних.
 
Приклад:
 
[[Gundam]],
 
[[Transformers]]
 
 
* '''[[Сентай]] (Sentai)'''&nbsp;— це не жанр як такий. Сентай означає «команда», тобто зазвичай головних героїв декілька, хоча, звичайно, є «найголовніший».
 
Приклад:
 
[[Naruto]],
 
[[Lodoss Tou Senki]] (Record of Lodoss War),<br/>
 
Існує піджанр '''Меха-сентай (Mecha Sentai)'''&nbsp;— зазвичай в нім одного меха пілотують декілька пілотів.
 
Приклад:
 
[[Uchuu no Stellvia]] (Cosmic Stellvia),
 
[[Zegapain]],
 
[[Voltron]]
 
 
* '''[[Спокон]], [[спорт]]'''&nbsp;— спортивне аніме, що зазвичай розповідає про спортивну кар'єру і зростання якого-небудь героя.
 
Приклад:
 
[[Initial D]],
 
[[Tennis no Oujisama]]
 
 
* '''[[Хентай]] (Hentai)'''&nbsp;— аніме з відвертими сексуальними сценами.
 
Приклад:
 
[[Inju Gakuen EX]] (Lady Blue),
 
[[Bible Black]]
 
 
* '''[[Еччі]] (Ecchi)'''&nbsp;— також аніме з еротичним підтекстом, але менш відверте, чим хентай.
 
Приклад:
 
[[Honoo no Labyrinth]],
 
[[Green Green]]
 
   
 
=== Інші жанри ===
 
=== Інші жанри ===
* '''[[Наукова фантастика]] (Sci-fi)'''&nbsp;— у сюжетах зазвичай використовується техніка, що не існує в наш час. Дія відбувається в майбутньому, або на іншому світі, що відрізняється від нашого високим розвитком технічних досягнень.
+
* '''[[Наукова фантастика]] (Sci-fi)'''&nbsp;— у сюжетах зазвичай використовується техніка, що не існує в наш час. Дія відбувається в майбутньому, або на іншому світі, що відрізняється від нашого високим розвитком технічних досягнень. Приклади: [[Sentou Yousei Yukikaze]], [[Sol Bianca]].
  +
* '''[[Кіберпанк]] (Cyberpunk)'''&nbsp;— жанр, що розповідає про високі технології, хакерів, біотехнології і таке інше. Взагалі про майбутнє, іноді з постапокаліптичними елементами. Приклади: Tsutsu Yume Gunnm ([[Battle Angel Alita]]), Kokaku kidotai ([[Ghost in the Shell]]).
Приклад:
 
  +
* '''[[Стімпанк]] (Steampunk)'''&nbsp;— звичайний час дії в аніме цього жанру&nbsp;— 19-й, початок 20-го століття. Але в тому світі люди вдосконалили парові машини. Також характерні урбаністичні пейзажі, одяг і аксесуари у дусі вікторіанської Англії. Приклади: [[Last Exile]], [[Steamboy]].
[[Sentou Yousei Yukikaze]],
 
  +
* '''[[Апокаліпсис]] (Apocalypse)'''&nbsp;— різновид аніме, що оповідає про настання Кінця Світу. Приклад: [[Neon Genesis Evangelion]].
[[Sol Bianca]]
 
  +
* '''[[Постапокаліпсис]] (Post-apocalypse)'''&nbsp;— дія розгортається у світі, що пережив яку-небудь катастрофу. Приклади: [[Akira]], [[Kaze no Na wa Amnesia]] (A Wind Called Amnesia).
 
  +
* '''[[Фентезі]] (Fantasy)'''&nbsp;— дія аніме цього жанру зазвичай відбувається в інших світах. Можуть бути присутні міфічні народи, магія і чарівництво. Приклади: [[Ar Tonelico]], [[Tales of phantasia]].
* '''[[Кіберпанк]] (Cyberpunk)'''&nbsp;— жанр, що розповідає про високі технології, хакерів, біотехнології і таке інше. Взагалі про майбутнє, іноді з постапокаліптичними елементами.
 
  +
* '''[[Жахи]] (Horror)'''&nbsp;— аніме-аналог фільмів жахів. Цей жанр характеризується атмосферою, що викликає відчуття страху. Приклади: [[Cossette no Shouzou]], [[Urotsukidoji]].
Приклад: Tsutsu Yume Gunnm ([[Battle Angel Alita]]), Kokaku kidotai ([[Ghost in the Shell]])
 
  +
* '''[[Готика]] (Gothic)'''&nbsp;— аніме цього жанру характеризується похмурою атмосферою, готичним архітектурним стилем екстер'єру і відповідним антуражем. Часто містить елементи містики (примари, вампіри, прокляття). Приклади: [[Trinity Blood]], [[Vampire Hunter D]].
 
  +
* '''[[Вестерн]] (Western)'''&nbsp;— дія в аніме цього жанру повинна відбуватися на Дикому Заході Америки в XIX столітті, або бути стилізованою під цей час. Приклади: [[Trigun]], [[Gun Frontier]].
* '''[[Стімпанк]], [[Стімпанк|паропанк]] (Steampunk)'''&nbsp;— звичайний час дії в аніме цього жанру&nbsp;— 19-й, початок 20-го століття. Але в тому світі люди вдосконалили парові машини. Також характерні урбаністичні пейзажі, одяг і аксесуари у дусі вікторіанської Англії.
 
  +
* '''[[Пригоди]] (Adventure)'''&nbsp;— мабуть, один з найвідоміших і найпопулярніших жанрів. Майже все аніме в тому або іншому ступені присвячено пригодам героїв. Зазвичай в аніме цього жанру героєві належить подолати перешкоди, що виникають на шляху, використовуючи не тільки грубу силу, але і кмітливість. Приклади: [[Abenobashi Mahou Shoutengai]], [[Uchu Kaizoku Captain Harlock]].
Приклад:
 
  +
* '''[[Школа]] (School Life)'''&nbsp;— аніме розповідає про життя школярів. Оскільки часто головні герої аніме знаходяться в самому «шкільному» віці, тема школи в тому або іншому ступені зачіпає безліч аніме. Приклади: [[School Days]], [[School Rumble]], [[Ouran High School Host Club]].
[[Last Exile]],
 
  +
* '''[[Бойовик]]'''&nbsp;— жанр сьонен-аніме, дія якого пов'язана з бойовим протистоянням, перестрілками, погонями та тому подібному.
[[Steamboy]]
 
 
* '''[[Апокаліпсис]] (Apocalypse)'''&nbsp;— різновид аніме, що оповідає про настання Кінця Світу.
 
Приклад:
 
[[Neon Genesis Evangelion]]
 
 
* '''[[Постапокаліпсис]] (Post-apocalypse)'''&nbsp;— дія розгортається у світі, що пережив яку-небудь катастрофу.
 
Приклад:
 
[[Акіра|Akira]],
 
[[Kaze no Na wa Amnesia]] (A Wind Called Amnesia)
 
 
* '''[[Фентезі]] (Fantasy)'''&nbsp;— дія аніме цього жанру зазвичай відбувається в інших світах. Можуть бути присутні міфічні народи, магія і чарівництво.
 
Приклад:
 
[[Ar Tonelico]],
 
[[Tales of phantasia]]
 
 
* '''[[Жахи]] (Horror)'''&nbsp;— аніме-аналог фільмів жахів. Цей жанр характеризується атмосферою, що викликає відчуття страху.
 
Приклад:
 
[[Cossette no Shouzou]],
 
[[Urotsukidoji]]
 
 
* '''[[Готика]] (Gothic)'''&nbsp;— аніме цього жанру характеризується похмурою атмосферою, готичним архітектурним стилем екстер'єру і відповідним антуражем. Часто містить елементи містики (примари, вампіри, прокляття).
 
Приклад:
 
[[Trinity Blood]],
 
[[Vampire Hunter D]]
 
 
* '''[[Вестерн]] (Western)'''&nbsp;— дія в аніме цього жанру повинна відбуватися на Дикому Заході Америки в XIX столітті, або бути стилізованою під цей час.
 
Приклад:
 
[[Trigun]],
 
[[Gun Frontier]]
 
 
* '''[[Пригоди]] (Adventure)'''&nbsp;— мабуть, один з найвідоміших і найпопулярніших жанрів. Майже все аніме в тому або іншому ступені присвячено пригодам героїв. Зазвичай в аніме цього жанру героєві належить подолати перешкоди, що виникають на шляху, використовуючи не тільки грубу силу, але і кмітливість.
 
Приклад:
 
[[Abenobashi Mahou Shoutengai]],
 
[[Uchu Kaizoku Captain Harlock]]
 
 
* '''[[Школа]] (School Life)'''&nbsp;— аніме розповідає про життя школярів. Оскільки часто головні герої аніме знаходяться в самому «шкільному» віці, тема школи в тому або іншому ступені зачіпає безліч аніме.
 
Приклад:
 
[[School Days]],
 
[[School Rumble]],
 
[[Ouran High School Host Club]]
 
 
* '''[[Бойовик]]'''''' '''- жанр сьонен-аніме, дія якого пов'язана з бойовим протистоянням, перестрілками, погонями та тому подібному.
 
 
* '''[[Бойові мистецтва]]'''&nbsp;— жанр аніме, сюжет якого пов'язаний з протистоянням майстрів різних бойових мистецтв.
 
* '''[[Бойові мистецтва]]'''&nbsp;— жанр аніме, сюжет якого пов'язаний з протистоянням майстрів різних бойових мистецтв.
 
* '''[[Дементія]]''' (від {{lang-en|dementia}}&nbsp;— «слабоумство, недоумство»)&nbsp;— цьому жанрові притаманна нелогічність, безглуздість.
 
* '''[[Дементія]]''' (від {{lang-en|dementia}}&nbsp;— «слабоумство, недоумство»)&nbsp;— цьому жанрові притаманна нелогічність, безглуздість.
* '''[[Детектив]]'''&nbsp;— жанр аніме, що описує дослідження і розкриття загадкової події (злочинів) або серії пригод.
+
* '''[[Детектив (жанр)|Детектив]]'''&nbsp;— жанр аніме, що описує дослідження і розкриття загадкової події (злочинів) або серії пригод.
''Шкільний детектив''&nbsp;— жанр сьонен-аніме, у якому слідчі дії проводять школярі..
+
** ''Шкільний детектив''&nbsp;— жанр сьонен-аніме, у якому слідчі дії проводять школярі..
 
* '''[[Казка]]'''&nbsp;— жанр кодомо-аніме, екранізація класичних казок.
 
* '''[[Казка]]'''&nbsp;— жанр кодомо-аніме, екранізація класичних казок.
 
* [[драма (жанр)|'''Драма''']]&nbsp;— жанр аніме, що оповідає про приватне життя людини і його особистий конфлікт з суспільством. Цей жанр досить рідкісний для аніме. Основна ознака&nbsp;— відсутність вираженого «хеппі-енду».
 
* [[драма (жанр)|'''Драма''']]&nbsp;— жанр аніме, що оповідає про приватне життя людини і його особистий конфлікт з суспільством. Цей жанр досить рідкісний для аніме. Основна ознака&nbsp;— відсутність вираженого «хеппі-енду».
Рядок 186: Рядок 56:
 
* '''[[Парапсихологія]]'''&nbsp;— дія цьго жанру пов'язана з парапсихічними силами (телепатія, телекінез, гіпноз).
 
* '''[[Парапсихологія]]'''&nbsp;— дія цьго жанру пов'язана з парапсихічними силами (телепатія, телекінез, гіпноз).
 
* '''[[Мильна опера]]''' '''(Soap opera) '''- жанр романтичного сьодзьо-аніме, основою якого є виклад складних і заплутаних любовних історій.
 
* '''[[Мильна опера]]''' '''(Soap opera) '''- жанр романтичного сьодзьо-аніме, основою якого є виклад складних і заплутаних любовних історій.
''Шкільна мильна опера''&nbsp;— різновид мильної опери, що описує любовні історії школярів.
+
** ''Шкільна мильна опера''&nbsp;— різновид мильної опери, що описує любовні історії школярів.
 
* '''[[Соціальний фільм]] (серіал)'''&nbsp;— аніме, що піднімає актуальні проблеми сучасного суспільства.
 
* '''[[Соціальний фільм]] (серіал)'''&nbsp;— аніме, що піднімає актуальні проблеми сучасного суспільства.
  +
 
{{Жанри аніме та манґи}}
 
{{Жанри аніме та манґи}}
   
 
[[Категорія:Аніме]]
 
[[Категорія:Аніме]]
[[Категорія:Мистецькі списки]]
+
[[Категорія:Манґа]]
[[Категорія:Жанри]]
+
[[Категорія:Жанри мистецтва]]

Версія за 11:53, 12 лютого 2019

Більшість жанрів аніме по суті — повторення кінематографічних жанрів і не потребують особливих пояснень. Проте є кілька жанрів, притаманних саме аніме. Не можна сказати, що вони ніде більше не зустрічаються, але саме в аніме вони знайшли настільки чітке вираження.

Напрями аніме

Залежно від вікової та статевої аудиторії, на яку націлене аніме, можна виділити:

 • Кодомо (Kodomo) — аніме зорієнтоване на дитячу аудиторію до 12 років. Особливість цього жанру — в його «дитячості», відсутності ідейного наповнення. Цей жанр навчає дітей як поводитися, як бути хорошими і уважними людьми, як допомагати іншим, допомагає залишатися на правильному місці в житті. Часто жанр кодомо дуже близький до європейської чи американської анімаційної школи і сильно відрізняється від інших видів аніме не тільки по малюнку, а й з побудови серіалу. Більш того важко відрізнити роботу японських майстрів від роботи інших. Однак, всі мультсеріали такого роду, за умови, що вони створювалися в Японії, прийнято вважати одним з різновидів аніме. Кодомо зазвичай малюється без проявів жорсткості і грубості, і часто несе розважальний характер. Приклади: Araiguma Rascal, Nanami-chan, Pokemon.
 • Сьодзьо (Shoujo) — аніме зорієнтоване для дівчат у віці від 12 до 18 років, та як правило в сюжеті присутні любовні історії, які відповідають усім сподіванням своїх глядачок.аніме. Велика увага приділяється розвитку образів персонажів. Можна відзначити такі характерні риси: перебільшена умовність малюнка (гротеско-гумористична) або ж, навпаки, витончено-романтична. Герої чоловічої статі виділяються зовнішніми даними. Приклади: Ayashi no Ceres (Ceres, Celestial Legend), Shoujo Kakumei Utena (Revolutionary Girl Utena).
 • Сьонен (Shounen) — аніме зорієнтоване на хлопців у віці від 12 до 18 років. Головні ознаки жанру — це швидкий розвиток сюжету і його виражений динамізм. Аніме містять безліч комедійних сцен, ґрунтується на темах міцної чоловічої дружби, будь-якого виду суперництва в житті, спорті чи в бойових мистецтвах. Дівчата і жінки в сьонен часто зображуються перебільшено красивими і сексуальними, таке гіпертрофування служить для найкращого прояву мужності головних героїв. Тому в такому жанрі аніме безліч красивих дівчат намагаються привернути увагу одного героя. Піджанрами сьонен є сентай, що розповідає про пригоди невеликої постійної команди персонажів (традиційно з 5 осіб), що борються з ким-небудь або з чим-небудь; спокон, що оповідає про молодих спортсменів, які домагаються успіху шляхом виховання в собі волі до перемоги; гарем, у якому персонаж чоловічої статі опиняється оточений великою кількістю жінок. Приклади: Bleach, .hack//SIGN, Dragon Ball, Rosario+Vampire.
 • Сейнен (Seinen) — аніме і манґа, зорієнтовані на дорослих чоловіків від 18 до 30 років, але аудиторія може бути і старшою, спрямована на бізнесменів у віці 35-40 років. Характерними рисами цього жанру є елементи психології, сатири, еротики, також більше уваги приділяється розвитку персонажів. Сейнен іноді плутають з сьодзьо, проте твори в цьому жанрі реалістичніші і похмуріші, а сюжет не зав'язаний на романтичній історії, але любовна історія може бути присутня. Приклади: Berserk, Blame!, Black Lagoon, Zetman.
 • Дзьосей (Josei) — аніме і манга, орієнтовані на дорослих жінок від 18 до 44 років. Сюжет найчастіше описує повсякденне життя жінки, що живе в Японії. Як правило, частина розповіді відводиться під події зі шкільного життя головної героїні (саме в цей час вона знайомиться з іншими дійовими особами і відбувається зав'язка сюжету). Стиль малюнка використовується в дзьосей більше реалістичний ніж у сьодзьо, але зберігає в собі деякі його характерні особливості. На відміну від сьодзьо, романтичні відносини зображені у дзьосей значно більш пропрацьовано. Приклади: Nana, Omohide Poro Poro, 07-Ghost, Loveless.

Жанри аніме

Специфічні

 • Махо-сьонен (Maho Shounen) — головний герой — хлопчик з незвичайними здібностями. Сюжет — пригоди, або щось подібне до цього. Насильство мінімальне, любовна лінія не дуже складна. Зазвичай атмосфера в аніме легка, особливих складнощів у героїв не виникає, проблеми вирішуються «однією лівою». Приклади: Shaman King, Dnangel.
 • Махо-сьодзьо (Maho Shoujo) — аналог махо-сенена, тільки з дівчинкою в головній ролі. Любовній лінії може приділятися трохи більше увага, ніж в махо-сьонен. Зазвичай дівчинка в махо-сьодзьо володіє якою-небудь магічною силою. Приклади: Uta-kata (Poem-piece), Cardcaptor Sakura.
  • Існує піджанр Махо-канодзьо (Maho Kanojo) — «Подружка-чарівниця». У аніме цього жанру головний герой — хлопець, але його подруга або дівчина наділена магічними здібностями. Приклади: Aa! Megamisama! (Oh My Goddess!), Denei Shoujo Ai (Video Girl Ai).
 • Сьодзьо-ай (Shoujo Ai) — це аніме про дівчаток. Найчастіше про любов між ними або дуже близьку дружбу з любовним акцентом. Вважається також, що сьодзьо-ай — це не зовсім те ж саме, що юрі. У сьодзьо-ай відсутні відверті сцени. Приклади: Simoun, Strawberry Panic.
 • Юрі (Yuri) — аніме про любов між дівчатами. Найчастіше це історії про нещасну любов з поганим кінцем. Приклади: Oniisama E... (Brother, Dear Brother), Yami to Boushi to Hon no Tabibito (Darkness, Hat and Book Traveler).
 • Сьонен-ай (Shounen Ai) — аніме про хлопчиків. Про любов між ними або про дуже близьку дружбу. У любовній лінії, зазвичай, відсутній еротичний підтекст. Приклади: Legend of Duo, Jyu Oh Sei.
 • Яой (Yaoi) — аніме про любов між хлопцями. Теж зазвичай історія нещасної любові з поганим кінцем. Як правило, з порнографічними елементами. Приклади: Ai no Kusabi, Boku no sexual harassment.
 • Гарем (Harem) — головний персонаж (чоловічої чи жіночої статі) оточений великою кількістю красивих дівчат (хлопців), що часто живуть з ним в одному будинку. Приклади: Fate/stay night, Love Hina.
 • Сьотакон (Shotacon) — досить складно провести межу між жанрами сетакон і яой. Традиційно сетаконом назвають аніме або манґу про гомосексуальні відносини між чоловіками, орієнтовану на чоловіків. Це головна відмінність сетакона від яоя, який частіше пишеться жінками і для жінок. Також, на відміну від яоя і сьонен-ай, в сетаконі більше уваги приділяється фізіологічній, ніж емоційній складовій відносин. Часто герої сетакона — це хлопчики, що одягаються і поводяться як дівчатка. Приклади: Himitsu Gattai Dairaon.
 • Лолікон (Lolicon) — це жанр аніме і манґи, в якому показуються романтичні відчуття маленької дівчинки до дорослого чоловіка, і навпаки, романтичні відчуття дорослого чоловіка до маленької дівчинки. Іноді лоліконом називають будь-яке аніме, в якому маленька дівчинка виглядає підкреслено сексуально. Приклади: Koi Kaze, Nurse Witch Komugi-chan.
 • Меха (Mecha) — аніме за участю великих роботів, як правило, людиноподібних. Приклади: Gundam, Transformers.
 • Сентай (Sentai) — це не жанр як такий. Сентай означає «команда», тобто зазвичай головних героїв декілька, хоча, звичайно, є «найголовніший». Приклади: Naruto, Lodoss Tou Senki (Record of Lodoss War).
  • Існує піджанр Меха-сентай (Mecha Sentai) — зазвичай в нім одного меха пілотують декілька пілотів. Приклади: Uchuu no Stellvia (Cosmic Stellvia), Zegapain, Voltron.
 • Спокон, спорт — спортивне аніме, що зазвичай розповідає про спортивну кар'єру і зростання якого-небудь героя. Приклади: Initial D, Tennis no Oujisama.
 • Хентай (Hentai) — аніме з відвертими сексуальними сценами. Приклади: Inju Gakuen EX (Lady Blue), Bible Black.
 • Еччі (Ecchi) — також аніме з еротичним підтекстом, але менш відверте, чим хентай. Приклади: Honoo no Labyrinth, Green Green.

Інші жанри

 • Наукова фантастика (Sci-fi) — у сюжетах зазвичай використовується техніка, що не існує в наш час. Дія відбувається в майбутньому, або на іншому світі, що відрізняється від нашого високим розвитком технічних досягнень. Приклади: Sentou Yousei Yukikaze, Sol Bianca.
 • Кіберпанк (Cyberpunk) — жанр, що розповідає про високі технології, хакерів, біотехнології і таке інше. Взагалі про майбутнє, іноді з постапокаліптичними елементами. Приклади: Tsutsu Yume Gunnm (Battle Angel Alita), Kokaku kidotai (Ghost in the Shell).
 • Стімпанк (Steampunk) — звичайний час дії в аніме цього жанру — 19-й, початок 20-го століття. Але в тому світі люди вдосконалили парові машини. Також характерні урбаністичні пейзажі, одяг і аксесуари у дусі вікторіанської Англії. Приклади: Last Exile, Steamboy.
 • Апокаліпсис (Apocalypse) — різновид аніме, що оповідає про настання Кінця Світу. Приклад: Neon Genesis Evangelion.
 • Постапокаліпсис (Post-apocalypse) — дія розгортається у світі, що пережив яку-небудь катастрофу. Приклади: Akira, Kaze no Na wa Amnesia (A Wind Called Amnesia).
 • Фентезі (Fantasy) — дія аніме цього жанру зазвичай відбувається в інших світах. Можуть бути присутні міфічні народи, магія і чарівництво. Приклади: Ar Tonelico, Tales of phantasia.
 • Жахи (Horror) — аніме-аналог фільмів жахів. Цей жанр характеризується атмосферою, що викликає відчуття страху. Приклади: Cossette no Shouzou, Urotsukidoji.
 • Готика (Gothic) — аніме цього жанру характеризується похмурою атмосферою, готичним архітектурним стилем екстер'єру і відповідним антуражем. Часто містить елементи містики (примари, вампіри, прокляття). Приклади: Trinity Blood, Vampire Hunter D.
 • Вестерн (Western) — дія в аніме цього жанру повинна відбуватися на Дикому Заході Америки в XIX столітті, або бути стилізованою під цей час. Приклади: Trigun, Gun Frontier.
 • Пригоди (Adventure) — мабуть, один з найвідоміших і найпопулярніших жанрів. Майже все аніме в тому або іншому ступені присвячено пригодам героїв. Зазвичай в аніме цього жанру героєві належить подолати перешкоди, що виникають на шляху, використовуючи не тільки грубу силу, але і кмітливість. Приклади: Abenobashi Mahou Shoutengai, Uchu Kaizoku Captain Harlock.
 • Школа (School Life) — аніме розповідає про життя школярів. Оскільки часто головні герої аніме знаходяться в самому «шкільному» віці, тема школи в тому або іншому ступені зачіпає безліч аніме. Приклади: School Days, School Rumble, Ouran High School Host Club.
 • Бойовик — жанр сьонен-аніме, дія якого пов'язана з бойовим протистоянням, перестрілками, погонями та тому подібному.
 • Бойові мистецтва — жанр аніме, сюжет якого пов'язаний з протистоянням майстрів різних бойових мистецтв.
 • Дементія (від англ. dementia — «слабоумство, недоумство») — цьому жанрові притаманна нелогічність, безглуздість.
 • Детектив — жанр аніме, що описує дослідження і розкриття загадкової події (злочинів) або серії пригод.
  • Шкільний детектив — жанр сьонен-аніме, у якому слідчі дії проводять школярі..
 • Казка — жанр кодомо-аніме, екранізація класичних казок.
 • Драма — жанр аніме, що оповідає про приватне життя людини і його особистий конфлікт з суспільством. Цей жанр досить рідкісний для аніме. Основна ознака — відсутність вираженого «хеппі-енду».
 • Історичний — жанр аніме, в якому сюжет пов'язаний з реальними історичними подіями.
 • Комедія — жанр, який характеризується наявністю гумористичних і сатиричних сцен.
 • Космосмічна опера - різновид аніме, основою якого є війни, що проходять з активним використанням космічних кораблів.
 • Романтика — жанр, що оповідає про любовні переживання.
 • Самурайський — жанр історичного сьонен-аніме, дія якого пов'язана з війнами самураїв і ніндзя.
 • Парапсихологія — дія цьго жанру пов'язана з парапсихічними силами (телепатія, телекінез, гіпноз).
 • Мильна опера (Soap opera) - жанр романтичного сьодзьо-аніме, основою якого є виклад складних і заплутаних любовних історій.
  • Шкільна мильна опера — різновид мильної опери, що описує любовні історії школярів.
 • Соціальний фільм (серіал) — аніме, що піднімає актуальні проблеми сучасного суспільства.