Жан-Батіст Біо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жан-Батіст Біо
фр. Jean-Baptiste Biot
Jbiot.jpg
Народився 21 квітня 1774(1774-04-21)
Париж, Франція Франція
Помер 3 лютого 1862(1862-02-03) (87 років)
Париж, Франція Франція
Громадянство Франція Франція
Alma mater Політехнічна школа
Галузь наукових інтересів фізика, астрономія, математика
Заклад Колеж де Франс[1]
Член Лондонське королівське товариство, Société Philomathique de Paris[d], Французька академія, Шведська королівська академія наук, Французька академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Російська академія наук і Прусська академія наук
Відомий завдяки: Число Біо,
Закон Біо-Савара-Лапласа
Діти Édouard Biot[d]
Нагороди
Автограф Signature of Jean-Baptiste Biot.svg

CMNS: Жан-Батіст Біо на Вікісховищі

Жан-Баті́ст Біо́ (фр. Jean-Baptiste Biot; 21 квітня 1774 — 3 лютого 1862) — французький фізик, геодезист і астроном.

Член Паризької АН (з 1803). З 1800 року — професор Колеж де Франс, з 1809 року — професор Паризького університету. Основні його наукові праці присвячені дослідженню поляризації світла, магнітного поля електричного струму і акустиці. В 1815 році відкрив явище обертання площини поляризації в рідинах і розчинах. У 1820 році разом із Ф. Саваром дослідами встановив залежність напруженості магнітного поля від величини струму у прямолінійному провіднику, відомий як закон Біо-Савара.

На честь Біо названий мінерал біотит, число Біо та місячний кратер Біо.

Перші роботи Біо були присвячені дослідженню властивостей газів (виміру їхньої щільності й показників заломлення). В 1804 році Біо разом з Гей-Люссаком здійнявся на повітряній кулі у верхні шари атмосфери, щоб визначити сполуки повітря на різних висотах і виміряти магнітне поле Землі.

В 1811 році Біо відкрив поляризацію при заломленні (незалежно від Е. Малюса), в 1815 році — кругову поляризацію (незалежно від Д. Араго й Д. Брюстера), у тому ж році встановив закон обертання площини поляризації (закон Біо) і відкрив існування право- і лівообертальних речовин. Виявив оптичну активність у деяких органічних сполук, зокрема в розчину цукру. Показав, що кут повороту площини поляризації пропорційний концентрації розчину, заклавши тим самим основу недеструктивного методу визначення концентрації цукру — цукрометрії. За цю роботу Біо був нагороджений в 1840 році медаллю Румфорда. В 1820 році разом з Ф. Саваром відкрив закон, що визначає напруженість магнітного поля провідника зі струмом (закон Біо — Савара).

Див. також

Джерела


Франція Це незавершена стаття про особу Франції.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Ейнштейн Це незавершена стаття про фізика.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. Список професорів Колеж де Франс