Відмінності між версіями «Життєпридатність планети»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Рядок 8: Рядок 8:
 
Ідея, що за межами Землі може існувати [[життя]], є однією з найдавніших, але історично вона була сформована філософією та природничими науками.
 
Ідея, що за межами Землі може існувати [[життя]], є однією з найдавніших, але історично вона була сформована філософією та природничими науками.
   
Наприкінці [[XX століття]] відбулося два прориви в цій області. Спостереження і вивчення автоматичними міжпланетними станціями інших планет і місяців Сонячної системи, надало критично важливу інформацію для визначення критеріїв життєпридатності і дозволяє провести важливі геофізичні порівняння між Землею і іншими об'єктами. Кількість [[екзопланета|позасонцевих планет]], уперше виявлених [[1991]] року, постійно зростає, що дозволяє отримати додаткову інформацію з вивчення можливості існування [[Позаземне життя|позаземного життя]]. Найголовніше, це підтвердило той факт, що [[Сонце]] не унікально серед зірок за наявності [[планетна система|планетної системи]] й розширило обрій пошуків далеко за межі [[Сонячна система|Сонячної системи]].
+
Наприкінці [[XX]] століття відбулося два прориви в цій області. Спостереження і вивчення автоматичними міжпланетними станціями інших планет і місяців Сонячної системи, надало критично важливу інформацію для визначення критеріїв життєпридатності і дозволяє провести важливі геофізичні порівняння між Землею і іншими об'єктами. Кількість [[екзопланета|позасонцевих планет]], уперше виявлених [[1991]] року, постійно зростає, що дозволяє отримати додаткову інформацію з вивчення можливості існування [[Позаземне життя|позаземного життя]]. Найголовніше, це підтвердило той факт, що [[Сонце]] не унікально серед зірок за наявності [[планетна система|планетної системи]] й розширило обрій пошуків далеко за межі [[Сонячна система|Сонячної системи]].
   
Американські астрономи уклали список планет, на яких з найбільшою ймовірністю може бути життя. Станом на липень 2018&nbsp;р. до цього списку увійшли понад 1000 таких планет. Зокрема, супутник Сатурна [[Титан (супутник)|Титан]] і екзопланета [[Глізе 581 g]], розташована на відстані 20,5 світлових років від Землі в сузір'ї Терези.<ref>http://svit24.net/world-news/300-world-news/9553-astronomy-sklaly-spysok-planet-de-varto-shukaty-zhyttja</ref>
+
Американські астрономи уклали список планет, на яких з найбільшою ймовірністю може бути життя. Станом на липень 2018 р. до цього списку увійшли понад 1000 таких планет. Зокрема, супутник Сатурна [[Титан (супутник)|Титан]] і екзопланета [[Глізе 581 g]], яка знаходиться на відстані 20,5 світлових років від Землі в сузір'ї Терези.<ref>http://svit24.net/world-news/300-world-news/9553-astronomy-sklaly-spysok-planet-de-varto-shukaty-zhyttja</ref>
  +
  +
Залежно від ступеня схожості цих параметрів екзопланети із земними їм присвоєні відповідні коефіцієнти. Чим вище коефіцієнт - тим більше та чи інша планета схожа на Землю. <ref>[http://svit24.net/world-news/300-world-news/9553-astronomy-sklaly-spysok-planet-de-varto-shukaty-zhyttja АМЕРИКАНСЬКІ АСТРОНОМИ СКЛАЛИ СПИСОК ПЛАНЕТ, ДЕ ВАРТО ШУКАТИ ЖИТТЯ]</ref>
  +
  +
Коефіцієнт схожості із Землею за густиною речовини планети, віддаленістю від материнської зірки і розміром.
  +
  +
* Gliese 581g - коефіцієнт 0,89;
  +
* Gliese 581d - 0,74;
  +
* Gliese 581c - 0,7;
  +
* Gliese 581e - 0,56;
  +
* Марс - 0,7;
  +
* планета HD 69830 d із сузір'я Корма - 0,60;
  +
* Місяць - 0,56.
  +
  +
За наявністю атмосфери (в тому чи іншому вигляді), кількості світла, що надходить на планету з материнської зірки, характеру поверхні і наявності органічних сполук коефіцієнт схожості з Землею :
  +
* супутник Сатурна Титан (0,64),
  +
* Марс (0,59),
  +
* супутник Юпітера Європа (0,49),
  +
* Юпітер, Венера, Сатурн і його супутник Енцелад (0,35), інші планети Сонячної системи - 0,37.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
 
* [[Життя на Титані]]
 
* [[Життя на Титані]]
* [[Колонізація екзопланети]]
+
* [[Колонізація екзопланети]] * [[Життя іде під поверхню]].
* [[Життя іде під поверхню]].
 
 
== Примітки ==
 
{{reflist}}
 
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
Рядок 24: Рядок 38:
 
* [http://projecta.ucoz.com/publ/zhittepridatnist_planeti/1-1-0-9 Життєздатність планети]
 
* [http://projecta.ucoz.com/publ/zhittepridatnist_planeti/1-1-0-9 Життєздатність планети]
   
[[Колонізація екзопланети|<br/>
+
[[Колонізація екзопланети|<br>
 
]]
 
]]
 
{{Позаземне життя}}
 
{{Позаземне життя}}
Рядок 33: Рядок 47:
 
[[Категорія:Пошук позаземного життя]]
 
[[Категорія:Пошук позаземного життя]]
 
[[Категорія:Екзопланети]]
 
[[Категорія:Екзопланети]]
[[Колонізація екзопланети|
+
[[Колонізація екзопланети|Колонізація екзопланети]]
]]
 

Версія за 13:45, 2 серпня 2018

Оцінки життєпридатності планет ґрунтуються на ступені подібності умов на них з умовами на Землі, тому що це єдина відома населена планета

Життєпридатність планети (англ. planetary habitability) — здатність планети або її супутника бути потенційно придатною для виникнення і підтримки життя. Оскільки існування живих організмів на інших планетах, крім Землі, не доведено, будь-яку планету не можна впевнено визнати придатною, тобто мова йде про екстраполяцію інформації про фізико-хімічні умови на Землі, а також у Сонячній системі. Ці характеристики (тип зірки, відстань між Землею і Сонцем, маса і орбіта Землі) сприяють розвитку не тільки одноклітинних організмів, здатних існувати в широкому діапазоні температур, але і багатоклітинних організмів. Дослідження в цій царині, як теоретичні, так і експериментальні, є предметом щодо молодої наукової дисципліни астробіології, яка входить до складу планетології.

Абсолютно необхідною умовою існування живих організмів є джерело енергії, але потенційна придатність планет для розвитку життя залежить і від поєднання геофізичних, геохімічних та астрофізичних чинників.

При визначенні потенційної життєпридатності планети, дослідження зосереджені на основному складі, характеристиках орбіти, атмосфери і можливих хімічних реакціях. Найважливішими зоряними характеристиками є маса і світність, стабільність і висока металічність. Скелясті землеподібні планети й місяці, що потенційно мають життя, засновану на вуглеці, є найважливішим напрямком досліджень астробіології, хоча інші теорії часом розглядають альтернативну біохімію і інші типи космічних тіл.

Ідея, що за межами Землі може існувати життя, є однією з найдавніших, але історично вона була сформована філософією та природничими науками.

Наприкінці XX століття відбулося два прориви в цій області. Спостереження і вивчення автоматичними міжпланетними станціями інших планет і місяців Сонячної системи, надало критично важливу інформацію для визначення критеріїв життєпридатності і дозволяє провести важливі геофізичні порівняння між Землею і іншими об'єктами. Кількість позасонцевих планет, уперше виявлених 1991 року, постійно зростає, що дозволяє отримати додаткову інформацію з вивчення можливості існування позаземного життя. Найголовніше, це підтвердило той факт, що Сонце не унікально серед зірок за наявності планетної системи й розширило обрій пошуків далеко за межі Сонячної системи.

Американські астрономи уклали список планет, на яких з найбільшою ймовірністю може бути життя. Станом на липень 2018 р. до цього списку увійшли понад 1000 таких планет. Зокрема, супутник Сатурна Титан і екзопланета Глізе 581 g, яка знаходиться на відстані 20,5 світлових років від Землі в сузір'ї Терези.[1]

Залежно від ступеня схожості цих параметрів екзопланети із земними їм присвоєні відповідні коефіцієнти. Чим вище коефіцієнт - тим більше та чи інша планета схожа на Землю. [2]

Коефіцієнт схожості із Землею за густиною речовини планети, віддаленістю від материнської зірки і розміром.

 • Gliese 581g - коефіцієнт 0,89;
 • Gliese 581d - 0,74;
 • Gliese 581c - 0,7;
 • Gliese 581e - 0,56;
 • Марс - 0,7;
 • планета HD 69830 d із сузір'я Корма - 0,60;
 • Місяць - 0,56.

За наявністю атмосфери (в тому чи іншому вигляді), кількості світла, що надходить на планету з материнської зірки, характеру поверхні і наявності органічних сполук коефіцієнт схожості з Землею :

 • супутник Сатурна Титан (0,64),
 • Марс (0,59),
 • супутник Юпітера Європа (0,49),
 • Юпітер, Венера, Сатурн і його супутник Енцелад (0,35), інші планети Сонячної системи - 0,37.

Див. також

Посилання


Колонізація екзопланети

 1. http://svit24.net/world-news/300-world-news/9553-astronomy-sklaly-spysok-planet-de-varto-shukaty-zhyttja
 2. АМЕРИКАНСЬКІ АСТРОНОМИ СКЛАЛИ СПИСОК ПЛАНЕТ, ДЕ ВАРТО ШУКАТИ ЖИТТЯ