Жмудська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жмудська мова
Žemaitiu kalba
Поширена в Жмудь (Литва)
Регіон Північна Європа
Носії близько 500 тисяч
Писемність латинська абетка
Класифікація

Індо-Європейська
 Балтійська

  Східна
Офіційний статус
Державна Ні
Офіційна Ні
Коди мови
ISO 639-3 sgs
SIL sgs
Червоним, жовтим та брунатним зображені жмудські діалекти

Жму́дська мо́ва (жмуд. Žemaitiu kalba) — балтійська мова жмудинів, що головно поширена на їхній батьківщині — у Жмуді (край у Литві).

Історія[ред. | ред. код]

Мова давньої жмуді (жмудська, старожемайтійська) була одною з близькоспоріднених говірок ранньо-східнобалтійського кластеру. Вона була спочатку більш близькою до земгальської і до початку XIII століття розвивалася відносно самостійно. Після поділу сфер впливу в Прибалтиці між тевтонськими лицарями та Великим князівством Литовським вона потрапляє до сфери впливу аукштайтської (власне литовської) мови. До кінця XV століття Жмудь витіснила або асимілювала південних куршів (їхня мова була, мабуть, західнобалтійською), а до кінця XIV — початку XV ст. — південних земгалів. Після входження до складу Великого князівства литовського, жмудська пережила значний вплив ранньоаукштайтської мови східних литовців.

Згідно з іншою точкою зору[1] сучасна жмудська мова розвинулася з мови аукштайтів, що заселили колишні куршські землі, під сильним впливом куршійської мови. При такому трактуванні залишається незрозумілим, що сталося з мовою стародавньої жмуді.

Хоча в XIX ст. Жемайтія стала центром литовського культурного відродження, на власне жемайтській мові майже нічого не видавалося. Були видані кілька літературних творів (поема «Біруте» С. Вальюнаса Silvestras Valiūnas — 1829; «Шість казок» С. Станявічюса Simonas Stanevičius — 1829; «Звичаї древньої Верхньої Литви та Жемайтії» С. Даукантаса — 1854 та ін.) У 1-й пол. XIX ст. була розроблена своя писемність на латинській основі.

Сучасне становище[ред. | ред. код]

Нині жмудською мовою ведеться радіомовлення, з 1993 виходить журнал «Žemaičių žemė» («Жмудська земля»), що видається Жемайтійською культурною асоціацією (заснована 1988).

З 1997 жмудська — «визнана» мова Жемайтії, існує рух за надання їй статусу офіційної, проте велика частина жемайтів говорить літературною литовською мовою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zinkevičius 1996


Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
жмудською мовою
Pėrms poslapis