Задача здійсненності булевих формул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:25, 25 листопада 2020, створена Vlasenko D (обговорення | внесок) (вікіфікація)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зада́ча здійсне́нності бу́левих фо́рмул (SAT) — важлива для теорії обчислювальної складності алгоритмічна задача.

Об'єктом задачі SAT є булева формула, що складається тільки з імен змінних, дужок і операцій (І) (АБО) і (НІ). Задача полягає в наступному: чи можна призначити усім змінним, що зустрічаються у формулі, значення хибність і істина так, щоб формула стала істинною.

Згідно з теоремою Кука, доведеною Стівеном Куком в 1971-му році, задача SAT для булевих формул, записаних в кон'юнктивній нормальній формі, є NP-повною. Вимога про запис в кон'юнктивній формі є важливою, оскільки, наприклад, завдання SAT для формул, представлених в диз'юнктивній нормальній формі, тривіально вирішується за лінійний час залежно від розміру запису формули.

Точне формулювання[ред. | ред. код]

Щоб чітко сформулювати задачу розпізнавання, необхідно домовитися про алфавіт, за допомогою якого задаються екземпляри мови. Цей алфавіт має бути фіксованим і скінченним. У своїй книзі Гопкрофт, Мотвані і Ульман пропонують використати наступний алфавіт: {"", «», «», «», «», «», «», «»}.

При використанні такого алфавіту дужки і оператори записуються природним чином, а змінні отримують наступні імена: x1, x10, x11, x100 і т. д., згідно з їх номерами, записаними в двійковій системі числення.

Нехай деяка булева формула, записана в звичайній математичній нотації, мала б довжину символів. У ній кожне входження кожної змінної було описане хоча б одним символом, отже, всього в цій формулі не більше змінних. Значить, в запропонованій вище нотації кожна змінна буде записана за допомогою символів. У такому разі, вся формула в новій нотації матиме довжину символів, тобто довжина рядка зросте в поліноміальне число разів.

Наприклад, формула набуде вигляду .

Обчислювальна складність[ред. | ред. код]

У 1971-му році в статті Стівена Кука був уперше введений термін «NP-повна задача», і задача SAT була першою задачею, для якого доводилася ця властивість.

У доказі теореми Кука кожна задача з класу NP в явному виді зводиться до SAT. Після появи результатів, Куком була доведена NP-повнота для безлічі інших задач. При цьому найчастіше для доказу NP-повноти деякої задачі наводиться поліноміальне зведення задачі SAT до цієї задачі, можливо в декілька кроків, тобто з використанням декількох проміжних задач.

Окремі випадки задачі SAT[ред. | ред. код]

Цікавими окремими випадками задачі SAT є:

  • Задача здійсненності булевих формул в кон'юнктивній нормальній формі (SATCNF) — аналогічна задача, з накладеною на формулу умовою: вона має бути записана в кон'юнктивній нормальній формі.
  • Задача здійсненності булевих формул в k-кон'юнктивній нормальній формі (k-SAT) — задача здійсненності за умови, що формула записана в k-кон'юнктивній нормальній формі. Ця задача є NP-повною при .
  • Задача здійсненності булевих формул в 2-кон'юнктивній нормальній формі має поліноміальне рішення, тобто належить класу P.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]